Ministerstwo Zdrowia wraz z resortem finansów nie zrezygnowali ze szkodliwych planów opodatkowania opłatą cukrową wartościowych produktów bez dodanego cukru, w tym m.in. nektarów, soków wzbogaconych witaminami i napojów z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw, pomimo przychylnej sadownikom opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Jak każda uczelnia akademicka w Polsce, jesteśmy częścią „wielkiej nauki”, która nie zna granic – powiedział prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w rozmowie z portalem i.pl. Rektor wspominał m.in. wizytę delegacji w Watykanie i spotkanie z papieżem Franciszkiem, kontynuatorem dzieła świętego Jana Pawła II.

Świat opisują dziś głównie specjaliści od geopolityki, co ma swoje uzasadnienie po „game changerach” ostatnich dwóch lat, jakimi były pandemia, wycofanie się USA z Afganistanu czy wreszcie napaść Rosji na Ukrainę. Spojrzenie geopolityczne, nawet jeśli trafne, warto jednak ograniczać do węższych wycinków rzeczywistości, by na konkretnych przykładach lepiej zobrazować o co toczy się gra podczas wykuwającego się właśnie nowego porządku światowego.

Odpowiedź na to ważne pytanie daje stworzenie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie Eko-Huba, który funkcjonuje w Centrum Transferu Technologii. Nowy i twórczy organizm wyrósł z zawartego w październiku 2022 porozumienia dotyczącego współpracy Uniwersytetu z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”. 

Współpraca Orlenu z Saudi Aramco przynosi Polsce już obecnie wymierne korzyści, a będzie mieć również duże znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce.

sobota, 26 listopad 2022 08:49

Poznaliśmy pracodawców godnych zaufania

Napisane przez

Znamy laureatów XII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Kapituła Konkursu, w której zasiadają m.in.  przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz  Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego nagrodzili firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania.

piątek, 25 listopad 2022 20:46

Powietrze warte miliony złotych

Napisane przez

W zbyt dużych opakowaniach do klientów e-commerce trafia 40 mln m3 powietrza. To generuje wysokie koszty finansowe i środowiskowe. Takie marnotrawstwo zauważają także konsumenci, deklarując narastającą w związku z tym frustrację.

czwartek, 24 listopad 2022 21:22

Galerie handlowe - czy jeszcze przyciągają klientów?

Napisane przez

Wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia, diametralnie zmieniły zwyczaje i zachowania społeczeństwa. Izolacja i dystans społeczny sprawił, że przez długi czas dostęp do publicznych przestrzeni, takich jak galerie handlowe, stał się mocno ograniczony.

czwartek, 01 wrzesień 2022 16:30

Budownictwo infrastrukturalne w obliczu nowych wyzwań

Napisane przez

Budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki, to tu wytwarzane jest blisko 17% PKB, wliczając w to firmy budowlane oraz producentów materiałów.

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego.

sobota, 11 czerwiec 2022 17:04

GROT - dobre, bo polskie. Czy dobre i polskie?

Napisane przez

Wokół karabinka GROT produkowanego przez polską Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom mieliśmy sporo zamieszania medialnego. Na początku zeszłego roku bardzo widoczna była kampania medialna mająca go zdyskredytować. Rozmawiamy z Sebastianem Trzmielem byłym wojskowym, instruktorem strzelectwa, właścicielem strzelnicy Wilcze Doły.

wtorek, 07 czerwiec 2022 11:54

Suwerenność energetyczna Polski

Napisane przez

Po agresji Rosji na Ukrainę przyjęto założenia do aktualizacji polityki energetycznej Polski, dochodzi filar czwarty: suwerenność energetyczna – Leszek Juchniewicz - Pracodawcy RP.

Według badań CBOS i Eurobarometru papierosy pali mniej więcej jedna czwarta dorosłych Polaków. Zdecydowana większość pali regularnie. Większy odsetek palaczy jest wśród mężczyzn (32 proc.) niż wśród kobiet (20 proc.). Z kolei w podziale na wiek najczęściej palą badani między 40. a 54. rokiem życia oraz 55+.

Choroby nerek dotykają w Polsce około 4.5000.000 osób. Co ciekawe, co dziewiąty Polak nawet nie wie, że ten problem dotyczy także jego, gdyż w początkowych stadiach choroba może przebiegać bezobjawowo.

sobota, 30 kwiecień 2022 11:54

„Zdrowie na wsi” debata podczas Kongresu Polska Wieś XX

Napisane przez

Pod względem opieki zdrowotnej polska wieś, z wyjątkiem wad słuchu u dzieci, pozostaje w tyle za miastami. Mieszkańcy obszarów wiejskich mają gorszy dostęp do placówek medycznych, rehabilitacyjnych, paliatywnych i aptek, rzadziej się badają i później otrzymują pomoc. Potrzebne są działania naprawcze, ale też zaniechanie tych, które mogą szkodzić.

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 14:11

Sankcje tak, ale wprowadzane w rozsądny sposób

Napisane przez

Jeszcze przed Wielkanocą weszła w życie tzw. ustawa sankcyjna, która ma w założeniu odsuwać od przetargów publicznych podmioty wspierające rosyjską agresję albo z takimi udziałowcami powiązane.

„Pieniądze to nie wszystko” będzie można oglądać na kanale youtube’owym „Super Expressu” i fanpage’u facebookowym „Super Biznesu”, działu ekokoniczmego „SE”.

piątek, 11 marzec 2022 17:20

Czym jest bezpieczeństwo i higiena pracy?

Napisane przez

Poziom bezpieczeństwa w zakładach pracy nieustannie rośnie. Świadomość pracodawców w tym zakresie sprawia, że wykonywane przez nas obowiązki stają się praktycznie pozbawione ryzyka, jeśli tylko postępujemy z określonymi zaleceniami. Czy chcecie się dowiedzieć, czego dotyczą wymogi bhp w każdej firmie?

czwartek, 10 luty 2022 12:14

Żabka Polska nagrodzona platynowym medalem EcoVadis

Napisane przez

W wieloletniej strategii Żabka Polska skupia się w dużej mierze na prowadzeniu działań dekarbonizacyjnych. - W naszej wieloletniej strategii zdefiniowaliśmy cele, między innymi neutralność klimatyczną.

piątek, 21 styczeń 2022 11:05

Estoński CIT po liftingu przez Polski Ład

Napisane przez

Ze względu na liczne ograniczenia obowiązujące w formule estońskiego CIT-u na to rozwiązanie zdecydowało się dotąd raptem ok. 400 polskich firm. Od 1 stycznia 2022 roku wiele z tych ograniczeń poluzowano w związku ze zmianami wprowadzonymi w Polskim Ładzie.

30 września br. Instytut Staszica ogłosił stanowisko, w którym wskazano na rażące zaniedbanie, jakim jest brak kompleksowej, nowoczesnej, uwzględniającej wyzwania geopolityczne i gospodarcze polityki migracyjnej.

wtorek, 21 grudzień 2021 12:17

I Kongres ESG. Patronem honorowy Prezesa Rady Ministrów

Napisane przez

Prezes Rady Ministrów, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej objęły patronatem honorowym „I Kongres ESG - Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”, który odbędzie się 26 stycznia 2022 r. w Warszawie.

poniedziałek, 13 grudzień 2021 12:24

Jak przygotować firmę na przemysł 4.0? Wyróżniony

Napisane przez

Platforma Przemysłu Przyszłości, wspólnie z Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego, Instytutem ESG oraz  portalem RaportCSR.pl zapraszają na seminarium online na temat przygotowań i wdrażania zasad przemysłu 4.0 w firmach.

Polska potrzebuje spójnej wizji polityki migracyjnej i nie może kompromitować się nieudolnymi działaniami, w rodzaju przedłużającego się postępowania na obsługę postępowań wizowych na Ukrainie – wynika z raportu Stowarzyszenia KoLiber, poświęconego polityce migracyjnej Polski wobec wpływu imigrantów zarobkowych na polską gospodarkę w latach 2014-2021.

Instytut Staszica zaprasza na transmisję on-line debaty pt. „Przemysł 4.0 – element wyrównywania szans między regionami”, która odbędzie się 29 listopada br. o godz. 11.00.

„Koniec zabawy” – oznajmił lider „Solidarności” Piotr Duda właścicielom sklepów otwartych w niedzielę. Zdanie godne wodzireja wspomógł swoją ekspercką opinią na czym polega CSR, a to już skłania do naskrobania paru słów.

wtorek, 14 wrzesień 2021 10:57

Faktoring - wygodny instrument finansowania

Napisane przez

Faktoring staje się coraz bardziej popularnym instrumentem finansowania handlu w Polsce. Przedsiębiorcy coraz chętniej spoglądają na ten produkt jako dodatkową szansę na poprawę płynności finansowej. Czym właściwie jest faktoring i skąd ta rosnąca popularność?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny planuje prawne uregulowanie kwestii reklamy aptek, a także kwestię franczyzy w branży - zapowiedziała Główna Inspektor Farmaceutyczna Ewa Krajewska.

Strona 1 z 37