Polski rząd stoi przed koniecznością implementowania do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw, wprowadzających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta. Jaki jest optymalny dla Polski model systemu depozytowego opakowań jednorazowych po napojach? Instytut Staszica pracuje nad stanowiskiem i włącza się w proces monitorowania prac legislacyjnych.

poniedziałek, 19 październik 2020 11:25

Anna Rulkiewicz - telemedycyna ma przed sobą ogromną przyszłość

Napisane przez

– COVID-19 spowodował bardzo szybki rozwój telemedycyny. Sytuacja i reżim epidemiologiczny sprawiły, że stała się ona podstawowym narzędziem opieki nad pacjentami – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

 

piątek, 16 październik 2020 10:40

Polityka senioralna: Opieka farmaceutyczna pilnie potrzebna

Napisane przez

Duża grupa pacjentów porzuca terapie lekowe. Farmaceuci w ramach opieki farmaceutycznej mogliby pomóc – zwłaszcza seniorom – w rozwiązaniu problemu konfliktów lekowych lub niedoborów leków, na które nie są w stanie szybko uzyskać recepty – ocenił Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

poniedziałek, 12 październik 2020 17:40

„Nie” dla tworzenia policji pomocniczych!

Napisane przez

„Piątka dla zwierząt” budzi ogromne kontrowersje, lecz to, na co wypada zwrócić szczególną uwagę, to prawo organizacji pozarządowych do kontroli i zabezpieczania cudzej własności. Bo zwierzę, chociaż oczywiście rzeczą nie jest, stanowi jednak przedmiot własności w rozumieniu prawa cywilnego.

poniedziałek, 05 październik 2020 11:25

Przybył: Potrzebne systemowe rozwiązania obok doraźnego wsparcia

Napisane przez

Pytanie, które w ostatnich dniach coraz częściej zadają sobie wszyscy, brzmi: czy jesteśmy gotowi na drugą falę koronawirusa? Można odnieść wrażenie, że „zima znowu zaskoczyła drogowców”.

Stanowisko Instytutu Staszica w związku z projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Do konsultacji społecznych we wrześniu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie współpracy międzynarodowej przy realizacji programów zbrojeniowych. Program modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, realizowany w ostatnich latach na bezprecedensową dotąd skalę, stanowi ogromną szansę.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że podwyższenie wynagrodzeń osób sprawujących funkcje publiczne służy interesowi publicznemu. Nierównowaga między otrzymywanym wynagrodzeniem a skalą odpowiedzialności jest widoczna szczególnie w przypadku wiceministrów.

czwartek, 23 lipiec 2020 09:35

WEI: franczyza przydatne i cenne dla gospodarki modele biznesowe

Napisane przez

Polski rynek franczyzowy był budowany etapami, niemal od zera. W tej chwili jesteśmy wręcz liderem regionu, jednak niepewność prawna i niestabilność przepisów stanowią istotne źródła zagrożenia dla dalszego rozwoju tej formy prowadzenia działalności – to podstawowy wniosek z raportu WEI dot. prawnych zagrożeń dla sieci franczyzowych w Polsce.

środa, 24 czerwiec 2020 15:50

Arendarski: e-myto - do trzech razy sztuka

Napisane przez

Jedną z definicji szaleństwa jest robienie tej samej rzeczy w kółko, myśląc że rezultat będzie inny za kolejnym razem. Teraz trzecia instytucja państwowa ma zająć się Krajowym Systemem Poboru Opłat (KSPO), czyli e-mytem.

wtorek, 26 maj 2020 14:58

Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Napisane przez

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarskich budzi wątpliwości – uważa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikując tzw.  „listę wstydu”. Są na niej zakłady, które importują mleko. Listę opatrzono wymownym tytułem: „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”.

Szczepienia i opieka zdrowotna to nie jest jedynie koszt, to wartość która przekłada się na bezpieczeństwo i bezpieczeństwo gospodarcze państwa - Prof. dr hab. Ernest Kuchar prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Przeciwdziałanie kryzysowi nie może ograniczać się do działań defensywnych. Odwrotnie, musimy wykorzystać szansę, jaką stanowi fakt, że zdaniem analityków Polska będzie w grupie krajów, które najmniej dotknie recesja i które mają największe szanse na szybkie odbicie.

Mark Thomson, EMEA Director of Retail & Hospitality, Zebra Technologies: Duże sieci detaliczne jak min. Selfridges, sieć luksusowych domów towarowych w Wielkiej Brytanii, zamknęły swoje sklepy już na początku pandemii, a niedługo po tym pozostałe firmy na całym świecie zostały do tego zobowiązane przepisami. O ile taka sytuacja może okazać się jedynie tymczasowa, to bez wątpienia znacząco wpłynie ona na wyniki sprzedaży nawet detalistów modowych, którzy dysponują sprawnym systemem sprzedaży online.

poniedziałek, 04 maj 2020 12:09

Raport PZPM i KPMG "Branża motoryzacyjna Edycja Q2/2020"

Napisane przez

Rejestracje nowych samochodów osobowych w Polsce spadły o 23% r/r do 107,6 tys. w I kwartale 2020 r., wynika z raportu PZPM i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna. Edycja Q2/2020".

Zdaniem Zarządu Związku Firm Public Relations organizacji branżowej warunki współpracy między firmami członkowskimi, a ich klientami powinny adekwatnie odzwierciedlać relację zakresu świadczeń do wynagrodzenia agencji.

Czasy kryzysów, takich jak trwająca pandemia, skłaniają decydentów, a często i opinię publiczną do myślenia w horyzoncie krótkoterminowym i w stanie moralnej paniki. 

poniedziałek, 27 kwiecień 2020 09:21

Our Future Foundation - wspieramy ambitną polską młodzież

Napisane przez

Our Future Foundation to organizacja która postawiła sobie za cel wspieranie rozwoju edukacyjnego i zawodowego ambitnej młodzieży z całej Polski. Rozmowa z zarządem fundacji.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, wydał wyrok nakazujący Gazpromowi zwrócić nadpłatę za gaz z kontraktu jamalskiego to około 1,5 mld dol. Wygrana PGNiG w arbitrażu w Sztokholmie ma duże znaczenie. Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana.

Żądania podwyżek płac, wysunięte przez górników zatrudnionych w kopalniach węgla uświadomiły wielu osobom istnienie dwóch równoległych rzeczywistości. Pierwsza to ta, gdzie nic się nie zmienia, a „czarne złoto” pozostanie do końca świata polskim dobrem narodowym.

Analiza Instytutu Staszica, poświęcona możliwemu wpływowi "podatku cukrowemu" - "opłacie cukrowej" na preferencje wyborcze Polaków. Czy o wyborach prezydenckich w Polsce może rozstrzygnąć „efekt motyla”? Nie jest to wykluczone. 

czwartek, 13 luty 2020 12:28

Ustawa cukrowa dyskryminuje branżę soków - Julian Pawlak

Napisane przez

Nie zgadzamy się z propozycją Ministerstwa Zdrowia odnośnie zaproponowanej konstrukcji opłaty na nektary oraz napoje owocowe, zawierające min. 20% składu z naturalnych owoców i  warzyw - Julian Pawlak - KUPS

Podatek cukrowy to cios dla gospodarki, polskich producentów, rolników i konsumentów. Wątpliwe są też jego skutki w sferze zmin nawyków żywieniowych wynika ze stanowiska WEI w sprawie projektu ustawy cukrowej.

piątek, 27 grudzień 2019 12:13

Potrzeba jakościowej rozbudowy sił zbrojnych

Napisane przez

Podsumowanie roku modernizacji polskich Sił Zbrojnych okiem mjr rez. dr inż Michała Fiszera dla Instytutu Staszica.

środa, 27 listopad 2019 14:45

Motobarometr - branża motoryzacyjna. W Polsce optymizm

Napisane przez

Przedstawiciele motobranży w Polsce po raz kolejny wykazują spory optymizm odnośnie produkcji. 61% zapytanych liczy na zwiększenie poziomu zamówień. Wynika z raportu Motobarometr grupy Exact Systems.

Stanowisko Instytutu Biznesu w związku nowelizacją kpc dotyczącą obowiązku przywracania pracownika do pracy.

piątek, 22 listopad 2019 15:51

Średnie wynagrodzenie w Polsce ponad 5000 zł

Napisane przez

Średnie wynagrodzenie w Polsce według danych wynosiło w październiku ponad 5000 zł. Znacznie zawyżają ją jednak osoby, które zarabiają najwięcej. Analizując więc takie dane należy zwracać uwagę nie na średnią, ale na medianę wynagrodzeń. 

Strona 1 z 34