Coraz silniej w polskiej debacie publicznej obecna jest kwestia demografii. Mówi się o niej najczęściej w kontekście zapaści demograficznej.

poniedziałek, 26 luty 2024 12:06

Dialog? Nie tylko z Kijowem i Brukselą

Napisane przez

Ogólnopolskie protesty rolników, jeżeli wierzyć przedstawicielom rolniczych organizacji, w najbliższych tygodniach będą się nasilać. A swoje protesty – także z wykorzystaniem blokady dróg – zapowiadają także transportowcy. Mają one wspólny mianownik i również wspólny jest klucz do ich rozwiązania. A leży on nie w Warszawie i nie w Brukseli.

Kiedy ostatnio na III Kongresie ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa (III ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development)w Warszawie tłumaczyłem, że dyrektywa o wymuszaniu na przedsiębiorstwach spełniania nieekonomicznych wskaźników, w tym czysto ideologicznych miar tożsamościowych, jest destrukcyjna dla ekonomii i jest marksistowska w swojej wymowie, usłyszałem że musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i brać przykład z Zachodu.

W 2023 r. w Polsce został pobity niechlubny rekord liczby przedsiębiorstw, które upadły. W ciągu 12 miesięcy było to aż 4 701 podmiotów gospodarczych, nie licząc upadłości konsumenckich, do których zalicza się również osoby prowadzące jednoosobową działalność. Trend jest bardzo niepokojący, zwłaszcza, jeśli przypomni się rok 2016, kiedy upadło zaledwie 760 przedsiębiorstw.

W ostatnich sześciu miesiącach rynek funduszy inwestycyjnych ESG doświadczył znaczących zmian. Według Financial Times spadła ilość uruchamianych funduszy tego typu do zaledwie 6 w drugiej połowie 2023 roku w porównaniu z 55 w pierwszej połowie tego samego roku i średnią roczną oscylującą wokół 100 w latach 2020-2022.

piątek, 12 styczeń 2024 13:28

WEI: Zrestartujcie system, odbudujcie państwo prawa. Razem!

Napisane przez

Państwo prawa znajduje się w głębokim kryzysie. Rozcięte na dwa równolegle i sprzeczne systemy utraciło sterowność i funkcjonalność instytucji sprawiedliwości. Ani rząd, ani opozycja nie mają pomysłu jak wyjść z impasu.

Warsaw Enterprise Institute opracował poradnik: Otwieranie działalności gospodarczej na Ukrainie przez polskich przedsiębiorców. To kompendium szczegółowej wiedzy na temat jak poruszać się na rynku ukraińskim. 

sobota, 09 grudzień 2023 13:41

Aleksandra Kowal, HASCO-LEK: pracownik jest najcenniejszy

Napisane przez

Jakie znaczenie ma dla takiej firmy jak Hasco-Lek posiadanie opinii dobrego pracodawcy? Które z pracowniczych benefitów są szczególnie ważne dla firmy farmaceutycznej? Jak dużym wyzwaniem jest obowiązek raportowania niefinansowego? – Na te m.in. nasze pytania odpowiedziała Aleksandra Kowal, pełnomocnik ds. CSR, HASCO-LEK S.A.

W erze cyfrowej transformacji Polska stoi przed wieloma szansami i wyzwaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Warszawski Instytut Ekonomiczny (WEI) przy współudziale Microsoft i PwC przygotował raport "Odporni na cyberataki. Poziom bezpieczeństwa cyfrowego Polski."

wtorek, 31 październik 2023 10:51

Teraz Polska - Jakość dla Polaków ważniejsza od ceny

Napisane przez

Polscy konsumenci na pierwszym miejscu stawiają jakość, a dopiero za nią – cenę produktów i usług. Potwierdzają to wyniki tegorocznego Sondażu „Teraz Polska”, przeprowadzonego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

środa, 25 październik 2023 11:42

5. Kongres "Zdrowie Polaków" 13-14 listopada

Napisane przez

13-14 listopada odbędzie się piąty Kongres „Zdrowie Polaków” pod hasłem „One Health – Jedno Zdrowie”. To wydarzenie jest organizowane przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz Fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”. 

Obecnie polski rynek budowlany przeżywa problemy. Może nie jesteśmy jeszcze w dramatycznym kryzysie, ale mamy mnóstwo przesłanek, że sytuacja nie jest dobra.

Konieczność wdrożenia w Polsce dyrektywy Komisji Europejskiej o podgrzewanych wyrobach tytoniowych może przynieść negatywne i nieodwracalne skutki dla polskiej gospodarki oraz dla budżetu państwa - uznali eksperci Ośrodka Analiz im. Cegielskiego.

poniedziałek, 25 wrzesień 2023 11:35

Wodorowa szansa dla Polski

Napisane przez

Niemal wszystkie duże ugrupowania, startujące w październikowych wyborach, mają w swoich programach rozwój OZE i budowę zielonej energetyki.

Temat otwarcia polskiego rynku dla zagranicznych pracowników zaczyna przypominać temat wynagrodzeń dla urzędników.

Są transfery ważniejsze od tych piłkarskich, dlatego tak istotna jest konferencja naukowa zaplanowana na 14 września 2023 w Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  a zatytułowana "Przyszłość to Eko-Hub – nauka i biznes!”.

W cieniu kampanii wyborczej Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, która może nieść ze sobą katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki.

poniedziałek, 31 lipiec 2023 07:47

Apel Pracodawców RP

Napisane przez

Organizacje Pracodawcy RP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) zaapelowali do Ministra Andrzeja Adamczyka w sprawie problemu firm budowlanych związanych z waloryzacją kontraktów infrastrukturalnych.

Beztytoniowe woreczki nikotynowe są wyrobami stanowiącymi alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, płynów do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, w związku z czym zasadne jest uregulowanie ich statusu prawnego oraz objęcie tych wyrobów reżimem ustawy o podatku akcyzowym – twierdzi w swoim stanowisku Instytut Staszica.

niedziela, 02 lipiec 2023 20:11

Polscy turyści w Czechach

Napisane przez

Trzy pytania do Ivany Bilkowej Dyrektorki Przedstawicielstwa zagranicznego CzechTourism w Polsce.

środa, 14 czerwiec 2023 22:52

Szukamy „Pracodawcy Jutra”

Napisane przez

Od kilku lat mamy sytuację, w której bezrobocie przestaje być problemem dla gospodarki, ale pozostaje nadal problemem społecznym.

Prof. Henryk Skarżyński przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” oraz Rady Głównej Instytutów Badawczych zaprasza na debatę pt.: „Zdrowie Polaków w kontekście chorób cywilizacyjnych” oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom 2. edycji konkursu PERSPEKTYWY MEDYCYNY.

środa, 05 kwiecień 2023 13:00

Polityk musi pamiętać, że jest sługą - Jacek Janiszewski

Napisane przez

– Zachęcamy wszystkich polskich polityków z różnych stron politycznych by poświęcili swój czas i przyjechali do nas do Torunia na Forum Welconomy i zauważyli jakie mamy wyzwania na najbliższe lata – mówi Jacek Janiszewski przewodniczący Welconomy w rozmowie z ISBnews.TV.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potwierdził, że liczba osób z niepełnosprawnością w Polsce to ponad 4.500.000. Stanowi to ponad 12 proc. ludności kraju. Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnością stanowią istotną grupę społeczną.

Z radcą prawnym Marcinem Cetnarowiczem, Partnerem SSW Pragmatic Solutions, rozmawia Paweł Maciejewski

Kolejny raz mamy przykład forsowania nieprzemyślanych i nieadekwatnych rozwiązań argumentowanych mocnymi hasłami. W Sejmie procedowany jest projekt ograniczenia sprzedaży i reklamy napojów energetycznych.

9 lutego br. w Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących. Tego rodzaju napojów nie będzie można sprzedawać również na terenie szkół i placówek oświatowych.

Ministerstwo Zdrowia wraz z resortem finansów nie zrezygnowali ze szkodliwych planów opodatkowania opłatą cukrową wartościowych produktów bez dodanego cukru, w tym m.in. nektarów, soków wzbogaconych witaminami i napojów z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw, pomimo przychylnej sadownikom opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona 1 z 38