czwartek, 15 kwiecień 2021 09:54

Karabinek GROT rozstrzeliwuje czarny PR

Napisane przez

Znacie Państwo legendę o diable i zbożu? Otóż diabeł, widząc człowieka taszczącego wielki worek z ziarnem, porwał worek, uniósł wysoko, rozsypał ziarna, a żeby dokonać dzieła zniszczenia, wdeptał je mocno w ziemię. Efekt był inny od zamierzonego: wyrosły piękne kłosy.

środa, 31 marzec 2021 10:09

Wpływowy znaczy odpowiedzialny - debata DGP

Napisane przez

Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie (ZPKP), Krzysztof Krystowski wybrany 25 marca br. ponownie na to stanowisko, wziął udział w debacie „Wpływowy znaczy odpowiedzialny - co oznacza bycie prawdziwym liderem w gospodarce?” zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

poniedziałek, 29 marzec 2021 10:54

Chcecie mieć własny biznes? Bądźcie szaleni, ale racjonalnie

Napisane przez

O szaleństwie w biznesie, roli porażki, znaczeniu pracowników dla firmy – prezes KIG, Andrzej Arendarski, podczas wykładu otwartego dla Akademii Zarządzania i Rozwoju.

Od końca maja ub. roku, tj. od chwili, gdy tzw. stopa referencyjna ogłaszana co miesiąc przez Radę Polityki Pieniężnej przy NBP, sięgnęła niemal dna i zatrzymała się na poziomie zaledwie 0,1 proc. odkładanie na lokatach oszczędności przez indywidualnych ciułaczy straciło sens.

Instytut Staszica ogłosił analizę ekspercką poświęconą decentralizacji w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Podkreślono, że koncepcja decentralizacji poprzez przenoszenie siedzib urzędów centralnych i spółek Skarbu Państwa poza Warszawę rozważana była jeszcze przed pandemią.

„Współpraca nauki z biznesem w perspektywie ekosystemu polskich start-upów i parków technologicznych. Wpływ Covid-19 na rozwój i perspektywy dla tej współpracy” to tytuł nowego naukowo-publicystycznego raportu przedstawionego przez Instytut Staszica.

piątek, 05 marzec 2021 13:12

Zamknięcie branży fitness niepoparte badaniami

Napisane przez

Nie mamy wiedzy popartej badaniami - w polskich warunkach - która uzasadniałaby zamknięcie branży fitness - wywiad wpolsce.pl z prof. dr hab. Agnieszką Domańską.

Właściwe i zrównoważone odżywianie to troska o własne zdrowie, a zbilansowana dieta pomaga także uniknąć wielu chorób. Tradycyjne modele żywienia, takie jak dieta śródziemnomorska, stanowią niezbędne elementy walki z otyłością i chorobami cywilizacyjnymi.

Jeśli pandemia może przynieść jakieś pozytywne skutki, prawdopodobnie będą one dotyczyły poprawy stanu środowiska naturalnego.

Polacy chcą jak najszybszego zniesienia koronawirusowych restrykcji. Z badania IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita”, przeprowadzonego na początku tego miesiąca wynika, że aż 81,9% społeczeństwa pozytywnie ocenia decyzję rządu o zniesieniu niektórych ograniczeń od 12 lutego.

czwartek, 11 luty 2021 22:42

Licznik Strat Lockdownowych

Napisane przez

Warsaw Enterprise Institute wraz ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców wyliczył ile przez zamknięcie straciła i traci krajowa gospodarka. 11.02.2021 roku w trakcie konferencji prasowej przedstawili oni wspólnie zaprojektowany Licznik Strat Lockdownowych.

czwartek, 11 luty 2021 10:13

Badanie Multisport Index 2020 - nic jak aktywność

Napisane przez

W trakcie pandemii 41 proc. aktywnych Polaków łagodzi negatywne skutki stresu za pomocą aktywności fizycznej, zaś dla 79 proc. z nich regularny ruch jest skuteczną metodą poprawy samopoczucia i zwiększenia efektywności w pracy – wynika z badania MultiSport Index 2020.

Zwracamy uwagę na fakt, że niektóre z sektorów objętych ograniczeniami są w znacznej mierze zbudowane z najmniejszych podmiotów. Pandemia najsilniej uderza w najmniejsze przedsiębiorstwa. Wiele z nich jest zagrożonych. Pomóżmy im likwidując płacę minimalną w mikrofirmach. 

Chcesz studiować ekonomię, historię lub kierunki artystyczne? Posłuchaj znanych absolwentów i wykładowców – Józef Orzeł z Klubu Ronina, Marek Budzisz z Instytutu Wolności, prof. Lech Majewski z warszawskiej ASP i światowej sławy skrzypek Janusz Wawrowski, wykładowca UMFC, dla platformy edukacyjnej azir.edu.pl

środa, 03 luty 2021 15:56

Nieczyste zagrania wokół karabinka Grot

Napisane przez

Nowy polski karabinek MSBS Grot to próba krajowego przemysłu obronnego dokonania przełomu w konstrukcji broni strzeleckiej. Jest ciągle udoskonalany, a wiekszość wad mu zarzucanych jest już dawno usunięta. 

piątek, 29 styczeń 2021 11:21

Pandemia zwiększyło ryzyko wyłudenia danych - KRD

Napisane przez

Blisko 2/3 (62,3%) Polaków uważa, że w trakcie pandemii są bardziej narażeni na wyłudzenie danych osobowych, wynika z raportu "Ochrona danych osobowych w czasie pandemii" przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl.

wtorek, 26 styczeń 2021 16:58

8 Powodów dla których warto wybrać drewniany dom

Napisane przez

Drewniane domy uważane niegdyś za przestarzałe, nieatrakcyjne i nie funkcjonalne, cieszą się teraz dużym zainteresowaniem. Główną przyczyną wzrostu popularności domów z drewna jest dostrzeżenie ich niezliczonych zalet.

poniedziałek, 25 styczeń 2021 10:43

Nie pomoże niewiedza, nie zaszkodzi wiedza

Napisane przez

Pandemiczne ograniczenia nie oznaczają, że mamy wolne od dyskutowania o ważnych sprawach. Jest przecież Internet, który daje nam ogromne możliwości. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” korzysta z tych możliwości nie od dziś, a w nowy rok weszła z cyklem webinariów.

piątek, 22 styczeń 2021 06:32

Niedzielski: Powrót do "normalnych" dostaw szczepionki

Napisane przez

Rząd ma potwierdzony nowy harmonogram dostaw Pfizera, zgodnie z którym od przyszłego tygodnia nastąpi powrót 'do normalnych dostaw' rzędu 330-350 tys. tygodniowo, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem w II kw. powinno nastąpić zdecydowanie przyspieszenie tempa szczepień.

poniedziałek, 18 styczeń 2021 19:39

Nowa pandemia – koronachaos

Napisane przez

W listopadzie ubiegłego roku premier Morawiecki ogłosił „sto dni solidarności” w walce z COVID-19. Plan zawierał jasne zasady ograniczeń i, co ważne, był efektem rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców. Czy ktokolwiek może dostarczyć informacji, co z tym planem się dzieje? Szczerze wątpię.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:47

E-papierosy ryzykowne szczególnie dla młodych ludzi

Napisane przez

E-papierosy są dość popularne wśród młodych ludzi. Wielu z nich żywi przekonanie, że nie są dla nich groźne. Niestety, szczególnie dla nich stanowią spore ryzyko. Przestrzega przed nim toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz ze szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 12:53

List otwarty Cezarego Kaźmierczaka prezesa ZPP

Napisane przez

List otwarty Cezarego Kaźmierczaka prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

wtorek, 05 styczeń 2021 19:36

Juliusz Bolek: wartościowe korzyści z czułości

Napisane przez

Polska noblistka, pisarka Olga Tokarczuk dostrzega rangę i znaczenie czułości. Aby móc ją okazywać konieczna jest wrażliwości. Jest to potrzebne zarówno w życiu osobistym, relacjach z innymi ludźmi, jak i działalności gospodarczej.

czwartek, 24 grudzień 2020 12:49

Dr Skarżyńska: farmaceuci powinni szczepić

Napisane przez

Wzorem innych krajów należy rozważyć poszerzenie katalogu pracowników ochronny zdrowia uprawnionych do wykonywania szczepień m.in. o farmaceutów – mówi dr n. farm. Magdalena Skarżyńska z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach.

wtorek, 22 grudzień 2020 11:32

Droga niemiecka, czeska czy polska?

Napisane przez

Jaki jest optymalny dla Polski model złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Więcej państwowego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, dystrybuowanego za pomocą narzędzi dotacyjnych czy raczej ograniczanie danin fiskalnych?

poniedziałek, 21 grudzień 2020 10:51

PKN Orlen - narodziny multienergetycznego giganta

Napisane przez

Polski Koncern Naftowy Orlen rozpoczął jedną z największych w historii polskiej gospodarki fuzji, łącząc się z trzema innymi podmiotami: Grupą Lotos, Energa i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Ekonomiczne, strategiczne i społeczne aspekty tej zmiany, jak też wyzwania i zagrożenia były tematem debaty Instytutu Staszica.

Połączenie czterech kontrolowanych przez państwo koncernów to największe wydarzenie gospodarcze mijającego i przyszłego roku. Polski Koncern Naftowy Orlen jednocześnie realizuje dwa programy bardzo głębokiej zmiany w koncern multienergetyczny a w perspektywie – neutralny klimatycznie. Ekonomiczne, strategiczne i społeczne aspekty tej zmiany, jak też wyzwania i zagrożenia były tematami debaty Instytutu Staszica: „W kierunku koncernu multienergetycznego Orlen w potrójnej fuzji”.

W dyskusji wzięli udział eksperci: doktor Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl, Jerzy Kurella z Instytutu Staszica oraz doktor habilitowany Andrzej Zybała reprezentujący Katedrę Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Debatę poprowadził Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica. Wydarzenie zostało zorganizowane w „Galerii Delfiny” mieszczącej się na warszawskim Powiślu.

Dr Adam Czyżewski z Orlenu powiedział, że duże koncerny naftowe, których wartość szacowana była na podstawie złóż tracą na wartości, bo cena ropy i gazu zdecydowanie obniżyła się, a popyt na nie kończy się. „Z tego względu spółki naftowe i gazowe muszą się przestawić – aby funkcjonować muszą przejść transformację”. – Uważa Adam Czyżewski. „My m. in. tę zmianę przechodzimy. Zdeklarowaliśmy się na zeroemisyjność netto w roku 2050. Planujemy istotną redukcję emisji w ciągu 10 lat, dlatego musimy przestawić Orlen na zupełnie inne sposób działania.” – Stwierdził Adam Czyżewski  z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Jerzy Kurella z Instytutu Staszica podkreślił, że Polska jest na progu zupełnie innego poukładania rynku energetycznego. „Cały świat stoi przez takimi przekształceniami energetycznymi, z jakimi nie miał do czynienie nigdy w historii.” – Zaznaczył Jerzy Kurella. –„Dziś w Polsce funkcjonuje rynek energetyczny, który został wymyślony w latach 2006-2007. Nikt tego nie zmienił.” – Uważa Jerzy Kurella z Instytutu Staszica

Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl podkreślił, że zaprojektowany dokument uwzględnia już pewne ambicje, na przykład o odnawialnych źródłach energii. „Do pewnego stopnia uwzględnił, że bardzo szybko rozwija się fotowoltaika, w którą także chcą inwestować giganci rynku, by wykorzystać niską cenę technologii odnawialnych.” – Stwierdził Wojciech Jakóbik. „Projekt, który jest obecnie był przyjmowany jeszcze przed podniesieniem celu polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Przed zgodą na to, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 proc. do 2020 roku. Należy do tych wszystkich czynników dodać także kolejne regulacje klimatyczne, o których dopiero zaczyna się rozmawiać, jak na przykład regulacja emisji metanu”. – Dodał Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Dr hab. Andrzej Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest sceptyczny co do bardzo dużych manewrów polityki energetycznej. Ma on wątpliwości ze względu na to, jak ta polityka był formatowana do tej pory i jaka jest obecna sytuacja w Polsce. „Chciałoby się mieć duże podmioty z dużym potencjałem kapitałowym, zarządowym, etycznym”. – Przyznaje Andrzej Zybała. – „Na tym etapie nie ma takiej sterowności, by wykonać tak duże operacje w sposób efektywny, z punktu widzenia interesu konsumenta (…) To co obserwuję od iluś lat to, że sektor energetyczny jest  bardzo silnie upolityczniony. Brakuje potencjału zarządczego.” – Twierdzi dr hab. Andrzej Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uważa on też, że rzeczą fundamentalną jest to, by energetyka w Polsce nie była dziedziną polityki partyjnej, lecz przedmiotem interesu narodowego.

Dr Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen stwierdził, że transformacja energetyczna jest konieczna. Nie ma od niej odwrotu. A by tę transformację przeprowadzić, potrzebne są bardzo duże nakłady inwestycyjne. „W związku z tym trzeba stworzyć dużą „masę”, z której trzeba czerpać środki do tej transformacji. Strategia, którą ogłosił niedawno Orlen pokazuje plany inwestycyjnego rozwoju i pokazuje, co chce Koncern zrobić do roku 2050, czyli stać się netto zeroemisyjnym.” – Uważa dr Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl podsumował debatę słowami: „ Transformacja już się zaczęła. Teraz trzeba pokazać plan, w jaki będzie zabezpieczona, w jaki sposób będzie stabilizowany polski system energetyczny, jak zostaną wprowadzone do skutku mega projekty? Chciałbym zobaczyć jakiś konkretny plan”. – Komentuje Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl

„W ciągu następnych 5–10 lat nastąpi absolutna zmiana energetyki. Trudno teraz znaleźć koncerny o jednym profilu. Stąd dobrze się stało, ze Polski Koncern Naftowy Orlen potrafi być liderem w procesie przemian.” – Uważa Jerzy Kurella z Instytutu Staszica.

piątek, 18 grudzień 2020 16:36

Pełne otwarcie klubów sportowych - dla naszego zdrowia

Napisane przez

Od 17 października - w związku z drugą falą COVID-19 - obiekty sportowe w całym kraju mogą działać tylko „na pół gwizdka”. To duży cios dla branży fitness, ale przede wszystkim dla korzystających z nich milionów Polaków, dbających o zdrowie.

Siłownie, kluby fitness, baseny i hale sportowe pozostają zamknięte dla wszystkich indywidualnie uprawiających w nim wysiłek fizyczny. Dozwolone są jedynie treningi w obecności trenera i zbiorowe przygotowywanie się do udziału w zawodach.

Dla ochrony zdrowia obywateli?

Jak wyjaśniło GP ministerstwo kultury i sportu „działania podejmowane w tym zakresie mają na celu przede wszystkim ochronę zdrowia obywateli - w prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny procesie decyzyjnym”. Czy jednak faktycznie dzięki wprowadzonym restrykcjom zdrowie obywateli jest właściwie chronione? Czy taka troska o jego ochronę nie wywoła skutków odwrotnych od zamierzonych?

Przecież ruch fizyczny to profilaktyka zdrowotna - ważny jest zwłaszcza teraz, gdy pandemia COVID-19 wciąż trwa. Bo jego regularne uprawianie wspomaga odporność na choroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia brak ruchu to czwarty wiodący czynnik śmiertelności na świecie; odpowiada za 27% przypadków cukrzycy oraz 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca. Co istotne wpływa też pozytywnie na zdrowie psychiczne. Podczas ostatniej debaty GP nt. skutków otyłości Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, zwracała uwagę na fakt, że obecne obostrzenia antykoronawirusowe kłócą się ze stosowaniem wysiłku fizycznego wymaganego przy dbałości o zdrowy styl życia.

- Staramy się w obecnej sytuacji przekazywać pacjentom, żeby nie zaniedbywali swojego zdrowia, w tym aktywności fizycznej, bo cukrzyca nie minie niezależnie od pandemii. (…) Każda aktywność fizyczna jest wartościowa - podkreślała Śliwińska.

Zagraniczne badania: siłownie są bezpieczne

Choć w naszym kraju nie przeprowadzano badań, które pokazywałyby, w jakim stopniu kluby sportowe, baseny, czy siłownie mogą stanowić miejsca niebezpieczne z punktu widzenia transmisji koronawirusa, znane są wyniki takich badań z zagranicy. Jak informował branżowy miesięcznik Benefit z amerykańskich danych International Health, Racquet & Sportsclub Association (IHRSA) oraz MXM wynika, że w ciągu trzech miesięcy od ponownego - po pierwszej fali pandemii - uruchomienia w USA obiektów sportowych, zarejestrowano w nich blisko 50 mln wizyt. „Wśród wszystkich odwiedzin jedynie 0,002 proc. stanowiły wizyty klientów, u których potwierdzono pozytywny wynik na COVID-19”. W Wlk. Brytanii z kolei, w pierwszych trzech tygodniach od wznowienia działalności klubów fitness, organizacja UKactive zarejestrowała jedynie 17. klientów z koronawirusem na ponad 8 mln wizyt, czyli na poziomie 0,0002 proc.

Z kolei portal Newseria Biznes informował, że analogiczne badania przeprowadzali w swoim kraju norwescy naukowcy - na próbie 4 tys. osób odwiedzających kluby sportowe i fitness. Wykazało ono, że siłownie i kluby fitness stosujące podobne normy sanitarne do tych, które obowiązywały w Polsce w okresie letnim, nie stanowią podwyższonego ryzyka epidemicznego. Wśród osób biorących udział w treningach zaledwie jeden test okazał się pozytywny - jednak uczestnik badania został zarażony poza siłownią, w miejscu pracy.

- To silny argument za tym, że siłownie są bezpieczne i powinno się je otworzyć. Nie zwiększają ryzyka zakażenia, mają natomiast korzystny wpływ na nasze zdrowie, bo wysiłek fizyczny jest nam potrzebny, zwiększa naszą odporność, poprawia samopoczucie i nasz sen. Dlatego w naszym wspólnym interesie zdrowotnym leży, żeby kluby były otwarte - ocenia dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otworzyć kluby sportowe

Podobnie uważa prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski, który w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócił się z apelem o otwarcie siłowni i klubów fitness. Autor listu zwraca w nim uwagę na fakt, że „nowoczesne obiekty sportowe, wielkopowierzchniowe kluby fitness czy siłownie, są miejscami bezpiecznymi, co potwierdzają liczne analizy. (…) Niewątpliwie wiąże się to z oczywistym faktem: z siłowni korzystają osoby zdrowe, bez objawów takich, jak gorączka lub osłabienie. Inaczej niż np. w przypadku sklepów lub transportu publicznego, które nie podlegają tak ostrym restrykcjom”.

Jak zwraca uwagę szef KIG „rząd nie dysponuje - a przynajmniej ich nie upublicznił - wynikami badań przeprowadzonych w Polsce, które wskazywałyby rzeczywistą skalę zagrożenia zakażeniem COVID-19 w klubach fitness i innych obiektach sportowych”.

Potwierdza to ministerstwo kultury i sportu, które napisało GP, że „Ministerstwo Zdrowia nie przekazało nam wyników badań przeprowadzonych w Norwegii. Według resortu kultury sportu „epidemia Covid 19 jest zjawiskiem nowym, dlatego też w bazach naukowych pojawiają się kolejne doniesienia na temat choroby oraz sposobów jej zapobiegania. Uzasadnione jest więc podejmowanie wszelkich środków ostrożności w celu ograniczenia ekspansji epidemii”. Zaś „decyzja o otwarciu obiektów dla wszystkich chętnych zależy od rozwoju sytuacji związanej z epidemią”.

Związek ten dostrzega dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, który powiedział GP, że obiekty sportowe należy otworzyć. - Myślę, że gdy się bardzo postaramy, powinniśmy w połowie stycznia otworzyć prawie wszystko, może jeszcze oprócz szkół.

Źródło: niezalezna.pl

czwartek, 17 grudzień 2020 11:12

Branża fitness. Zamknięcie... i co dalej?

Napisane przez

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie postulatów branży fitness i zachowania jej polskiego charakteru.

Strona 1 z 35