poniedziałek, 10 czerwiec 2024 13:13

Influencer - nowy zawód. Nowe studia na WSPMiSB

Napisane przez

Ocenia się, że czasy „domorosłych” influencerów kończą się. Influencer staje się profesjonalnym zawodem. Aby dobrze go wykonywać potrzebna okazuję szeroka i dogłębna wiedza. Bez takiego merytorycznego doświadczenia sukces może być przypadkowy lub krótkotrwały.

W ostatnim czasie widoczny był kosmetyczny spadek cen mieszkań w Warszawie. Media informowały o tym jako o ważnym wydarzeniu – czy mieszkania potanieją?

Inną perspektywę przedstawia Wojciech Trojanowski członek zarządu Strabag.

- Taki statystyczny ruch o 0,1 proc. nic nie mówi rynkowi. Patrzę na zainteresowanie deweloperów rozpoczynaniem nowych inwestycji, którzy przyśpieszyli realizację nowych zadań, w tym roku złożyliśmy wiele ofert dotyczących budownictwa mieszkaniowego. Nie widzę ani załamania rynku, ani negatywnych tendencji. – mówi Trojanowski

I dodaje: Nie oczekuję też specjalnie spadku cen, bo podaż mieszkań nie jest duża.

W Polsce mamy dużą lukę inwestycyjną na rynku kolejowym, a sygnały o przetargach na tym rynku płyną od rządzących. To dobrze nastraja branżę.

Na horyzoncie widać też zagrożenia, należą one do tych które wytwarza rozgrzany rynek, to przede wszystkim brak zasobów, rąk do pracy oraz inflacja, której wzrost jest spodziewany wraz z rosnącymi cenami energii.

Rozmowa z Wojciechem Trojanowskim dostępna jest na portalu Superbiznes.

piątek, 31 maj 2024 17:30

WEI: Czas skończyć z więzieniem bez wyroku!

Napisane przez

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce poważny problem systemowy, który doprowadził do tragedii biznesowych i osobistych tysiące niewinnych ludzi.

wtorek, 28 maj 2024 12:29

Siła naszego głosu

Napisane przez

Badania opinii publicznej pokazują, że tylko kilkanaście procent respondentów w przypadku agresji na Polskę gotowych jest walczyć z napastnikiem, a około trzydziestu procent – wspierać walkę w innej formie.

poniedziałek, 13 maj 2024 11:38

Tanio, ale z jakim efektem?

Napisane przez

Debata na temat wielkich inwestycji – w tym CPK i budowy elektrowni jądrowych – rozpala opinię publiczną. I dobrze, bowiem o tym, w jaki sposób budować przyszłość Polski, trzeba rozmawiać.

Piotr Konopka: Wracamy do biura – praca zdalna się nie sprawdziła. Ewentualnie hybryda! Nie ma wyjątków – nawet dla osób z niepełnosprawnością!… I żadna osoba z niepełnosprawnością nie pojawia się na rekrutacji. Co robimy źle?

Rozważając inwestycje zgodne z trendem ESG i zielonej transformacji warto przeanalizować sytuację na lokalnym podwórku. Na razie zrównoważony rozwój ma marginalne znaczenie dla inwestorów, ale to szybko będzie się zmieniać – pisze Piotr Maciążek, ekspert rynku paliwowo-energetycznego.

poniedziałek, 22 kwiecień 2024 20:34

Widmo zwolnień w polskich firmach

Napisane przez

Michelin Polska, zakład w Olsztynie – 430 osób. Levi Strauss, zakład w Płocku – 650 osób. Nokia – 800 osób. Poczta Polska – setki. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Mimo wyhamowania inflacji, mimo niezłych wskaźników gospodarczych w Polsce w najbliższych miesiącach szykują się masowe zwolnienia w różnych gałęziach gospodarki. Czy to znaczy, że hossę mamy już za sobą?

wtorek, 16 kwiecień 2024 14:48

Międzywyborcze refleksje

Napisane przez

Wybory samorządowe za nami, a przed nami głosowanie na europarlamentarzystów. Dobry moment, by pokusić się o garść wniosków z kwietniowych wyborów i zastanowić się, mówiąc Rafałem Trzaskowskim, „o czym będą” te czerwcowe.

wtorek, 16 kwiecień 2024 14:46

Jacek Janiszewski: Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie

Napisane przez

Żyjemy praktycznie w czasie przedwojennym, co oznacza, że rolą odpowiedzialnego biznesu jest wpieranie sektora zbrojeniowego, edukacji, produkcji żywności i polskiej oraz europejskiej energetyki – stwierdził dr Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy Forum in Toruń.

wtorek, 09 kwiecień 2024 11:36

Sądy w Polsce nadużywają tymczasowego aresztowania

Napisane przez

Większość adwokatów miała styczność z nieprawidłowym stosowaniem przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Niemal 80 proc. ocenia standardy stosowania tej kary jako niezadowalające – wynika z raportu przygotowanego w ubiegłym roku przez Naczelną Radę Adwokacką.

Instytut Biznesu zajął się oceny zjawiska sprzecznych narracji marketingowych przedsiębiorstw, do różnych grup konsumenckich. Według ekspertów think-tanku rywalizacja między przedsiębiorstwami poszerza się o nowe pola.

Bjørn Lomborg w książce „Fałszywy alarm” zwraca uwagę na nadmierne skoncentrowanie się społeczeństwa i polityki na problemie zmian klimatycznych kosztem innych ważnych globalnych wyzwań.

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl, były sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, Piotr Mazurek, podkreśla, że dla młodych ludzi nowoczesność nie sprowadza się jedynie do kwestii światopoglądowych.

W Warszawie, jak twierdzi, młodzi oczekują przede wszystkim przyjaznej przestrzeni, która uwzględnia ich potrzeby.

Według Mazurka, partia Prawo i Sprawiedliwość musi mocniej komunikować się z młodymi wyborcami, prezentując argumenty i uwzględniając kwestie ogólnopolskie. W sztabie kandydata PiS na urząd prezydenta Warszawy zaangażowanych jest wielu młodych ludzi, a także wielu młodych działaczy kandyduje do rady miasta.

Działania na rzecz młodszego pokolenia, jakie podejmuje Prawo i Sprawiedliwość, mają korzystny wpływ na młodych ludzi. Wzmocniono ich pozycję na rynku pracy, obniżono podatki, a także zwiększono udział młodzieży w życiu publicznym. Inicjatywy związane z polityką młodzieżową, takie jak młodzieżowe rady JST, Fundusz Młodzieżowy oraz programy szkoleniowo-stażowe, przyczyniły się do tego.

W kontekście przestrzeni miejskiej, Mazurek podkreśla, że dla młodych ludzi nowoczesność to nie tylko kwestie światopoglądowe. Ważne jest, aby przestrzeń, w której funkcjonują, była przyjazna. Młodzi oczekują miejsc do rekreacji, obecności zieleni oraz unikania zagęszczania osiedli. Problemy wynikają m.in. z korków, które powstają na skutek opóźnionych inwestycji i zwężania ulic.

Warto zauważyć, że Piotr Mazurek podkreśla potrzebę uwzględnienia aspiracji młodych ludzi w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, aby Warszawa mogła lepiej odpowiadać na ich oczekiwania.

Żródło: DoRzeczy.pl

poniedziałek, 18 marzec 2024 11:55

Zielony Ład, czyli jak ważny jest dialog

Napisane przez

Parlament Europejski zdecydował, że do 2040 r. mają zniknąć piece gazowe. Wielu Polaków łapie się za głowę, bowiem całkiem niedawno rząd i samorządy zachęcały do wymiany „kopciuchów” na piece gazowe, argumentując to troską o środowisko.

Podczas wiosennej edycji Forum Promocji Turystycznej, która odbędzie się 11 kwietnia 2024 we Wrocławiu, zostanie omówiony rzadko poruszany temat odmładzania kadr w turystyce.

poniedziałek, 04 marzec 2024 11:56

Światowy Dzień Słuchu – dlaczego potrzebny?

Napisane przez

3 marca każdego roku, społeczność międzynarodowa łączy siły, by świętować Światowy Dzień Słuchu. Jest to dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia ochrony słuchu, profilaktyki i wsparcia dla osób z niedosłuchem.

poniedziałek, 04 marzec 2024 11:20

Polacy zdali test konsumenckiej świadomości

Napisane przez

Jak doskonale wiemy, deklaracje to jedno, a praktyka – drugie. Dopiero realnie dokonywane wybory są testem wiarygodności dla składanych deklaracji.

poniedziałek, 04 marzec 2024 10:50

Agata Molisz, CSRinfo: ESG to inwestycja

Napisane przez

Małe i średnie firmy powinny być zabezpieczone darmowym pakietem wiedzy – mówi dr Agata Molisz, ekspertka CSRinfo, odpowiadając na pytanie co można uczynić, aby wdrażanie zasad ESG było łatwiejsze dla średnich i małych firm.

Coraz silniej w polskiej debacie publicznej obecna jest kwestia demografii. Mówi się o niej najczęściej w kontekście zapaści demograficznej.

poniedziałek, 26 luty 2024 12:06

Dialog? Nie tylko z Kijowem i Brukselą

Napisane przez

Ogólnopolskie protesty rolników, jeżeli wierzyć przedstawicielom rolniczych organizacji, w najbliższych tygodniach będą się nasilać. A swoje protesty – także z wykorzystaniem blokady dróg – zapowiadają także transportowcy. Mają one wspólny mianownik i również wspólny jest klucz do ich rozwiązania. A leży on nie w Warszawie i nie w Brukseli.

Kiedy ostatnio na III Kongresie ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa (III ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development)w Warszawie tłumaczyłem, że dyrektywa o wymuszaniu na przedsiębiorstwach spełniania nieekonomicznych wskaźników, w tym czysto ideologicznych miar tożsamościowych, jest destrukcyjna dla ekonomii i jest marksistowska w swojej wymowie, usłyszałem że musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i brać przykład z Zachodu.

W 2023 r. w Polsce został pobity niechlubny rekord liczby przedsiębiorstw, które upadły. W ciągu 12 miesięcy było to aż 4 701 podmiotów gospodarczych, nie licząc upadłości konsumenckich, do których zalicza się również osoby prowadzące jednoosobową działalność. Trend jest bardzo niepokojący, zwłaszcza, jeśli przypomni się rok 2016, kiedy upadło zaledwie 760 przedsiębiorstw.

W ostatnich sześciu miesiącach rynek funduszy inwestycyjnych ESG doświadczył znaczących zmian. Według Financial Times spadła ilość uruchamianych funduszy tego typu do zaledwie 6 w drugiej połowie 2023 roku w porównaniu z 55 w pierwszej połowie tego samego roku i średnią roczną oscylującą wokół 100 w latach 2020-2022.

piątek, 12 styczeń 2024 13:28

WEI: Zrestartujcie system, odbudujcie państwo prawa. Razem!

Napisane przez

Państwo prawa znajduje się w głębokim kryzysie. Rozcięte na dwa równolegle i sprzeczne systemy utraciło sterowność i funkcjonalność instytucji sprawiedliwości. Ani rząd, ani opozycja nie mają pomysłu jak wyjść z impasu.

Warsaw Enterprise Institute opracował poradnik: Otwieranie działalności gospodarczej na Ukrainie przez polskich przedsiębiorców. To kompendium szczegółowej wiedzy na temat jak poruszać się na rynku ukraińskim. 

sobota, 09 grudzień 2023 13:41

Aleksandra Kowal, HASCO-LEK: pracownik jest najcenniejszy

Napisane przez

Jakie znaczenie ma dla takiej firmy jak Hasco-Lek posiadanie opinii dobrego pracodawcy? Które z pracowniczych benefitów są szczególnie ważne dla firmy farmaceutycznej? Jak dużym wyzwaniem jest obowiązek raportowania niefinansowego? – Na te m.in. nasze pytania odpowiedziała Aleksandra Kowal, pełnomocnik ds. CSR, HASCO-LEK S.A.

W erze cyfrowej transformacji Polska stoi przed wieloma szansami i wyzwaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Warszawski Instytut Ekonomiczny (WEI) przy współudziale Microsoft i PwC przygotował raport "Odporni na cyberataki. Poziom bezpieczeństwa cyfrowego Polski."

Strona 1 z 38