piątek, 22 styczeń 2021 06:32

Niedzielski: Powrót do "normalnych" dostaw szczepionki

Napisane przez

Rząd ma potwierdzony nowy harmonogram dostaw Pfizera, zgodnie z którym od przyszłego tygodnia nastąpi powrót 'do normalnych dostaw' rzędu 330-350 tys. tygodniowo, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zdaniem w II kw. powinno nastąpić zdecydowanie przyspieszenie tempa szczepień.

poniedziałek, 18 styczeń 2021 19:39

Nowa pandemia – koronachaos

Napisane przez

W listopadzie ubiegłego roku premier Morawiecki ogłosił „sto dni solidarności” w walce z COVID-19. Plan zawierał jasne zasady ograniczeń i, co ważne, był efektem rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców. Czy ktokolwiek może dostarczyć informacji, co z tym planem się dzieje? Szczerze wątpię.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:47

E-papierosy ryzykowne szczególnie dla młodych ludzi

Napisane przez

E-papierosy są dość popularne wśród młodych ludzi. Wielu z nich żywi przekonanie, że nie są dla nich groźne. Niestety, szczególnie dla nich stanowią spore ryzyko. Przestrzega przed nim toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz ze szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 12:53

List otwarty Cezarego Kaźmierczaka prezesa ZPP

Napisane przez

List otwarty Cezarego Kaźmierczaka prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

wtorek, 05 styczeń 2021 19:36

Juliusz Bolek: wartościowe korzyści z czułości

Napisane przez

Polska noblistka, pisarka Olga Tokarczuk dostrzega rangę i znaczenie czułości. Aby móc ją okazywać konieczna jest wrażliwości. Jest to potrzebne zarówno w życiu osobistym, relacjach z innymi ludźmi, jak i działalności gospodarczej.

czwartek, 24 grudzień 2020 12:49

Dr Skarżyńska: farmaceuci powinni szczepić

Napisane przez

Wzorem innych krajów należy rozważyć poszerzenie katalogu pracowników ochronny zdrowia uprawnionych do wykonywania szczepień m.in. o farmaceutów – mówi dr n. farm. Magdalena Skarżyńska z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach.

wtorek, 22 grudzień 2020 11:32

Droga niemiecka, czeska czy polska?

Napisane przez

Jaki jest optymalny dla Polski model złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Więcej państwowego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, dystrybuowanego za pomocą narzędzi dotacyjnych czy raczej ograniczanie danin fiskalnych?

poniedziałek, 21 grudzień 2020 10:51

PKN Orlen - narodziny multienergetycznego giganta

Napisane przez

Polski Koncern Naftowy Orlen rozpoczął jedną z największych w historii polskiej gospodarki fuzji, łącząc się z trzema innymi podmiotami: Grupą Lotos, Energa i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Ekonomiczne, strategiczne i społeczne aspekty tej zmiany, jak też wyzwania i zagrożenia były tematem debaty Instytutu Staszica.

Połączenie czterech kontrolowanych przez państwo koncernów to największe wydarzenie gospodarcze mijającego i przyszłego roku. Polski Koncern Naftowy Orlen jednocześnie realizuje dwa programy bardzo głębokiej zmiany w koncern multienergetyczny a w perspektywie – neutralny klimatycznie. Ekonomiczne, strategiczne i społeczne aspekty tej zmiany, jak też wyzwania i zagrożenia były tematami debaty Instytutu Staszica: „W kierunku koncernu multienergetycznego Orlen w potrójnej fuzji”.

W dyskusji wzięli udział eksperci: doktor Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl, Jerzy Kurella z Instytutu Staszica oraz doktor habilitowany Andrzej Zybała reprezentujący Katedrę Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Debatę poprowadził Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica. Wydarzenie zostało zorganizowane w „Galerii Delfiny” mieszczącej się na warszawskim Powiślu.

Dr Adam Czyżewski z Orlenu powiedział, że duże koncerny naftowe, których wartość szacowana była na podstawie złóż tracą na wartości, bo cena ropy i gazu zdecydowanie obniżyła się, a popyt na nie kończy się. „Z tego względu spółki naftowe i gazowe muszą się przestawić – aby funkcjonować muszą przejść transformację”. – Uważa Adam Czyżewski. „My m. in. tę zmianę przechodzimy. Zdeklarowaliśmy się na zeroemisyjność netto w roku 2050. Planujemy istotną redukcję emisji w ciągu 10 lat, dlatego musimy przestawić Orlen na zupełnie inne sposób działania.” – Stwierdził Adam Czyżewski  z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Jerzy Kurella z Instytutu Staszica podkreślił, że Polska jest na progu zupełnie innego poukładania rynku energetycznego. „Cały świat stoi przez takimi przekształceniami energetycznymi, z jakimi nie miał do czynienie nigdy w historii.” – Zaznaczył Jerzy Kurella. –„Dziś w Polsce funkcjonuje rynek energetyczny, który został wymyślony w latach 2006-2007. Nikt tego nie zmienił.” – Uważa Jerzy Kurella z Instytutu Staszica

Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl podkreślił, że zaprojektowany dokument uwzględnia już pewne ambicje, na przykład o odnawialnych źródłach energii. „Do pewnego stopnia uwzględnił, że bardzo szybko rozwija się fotowoltaika, w którą także chcą inwestować giganci rynku, by wykorzystać niską cenę technologii odnawialnych.” – Stwierdził Wojciech Jakóbik. „Projekt, który jest obecnie był przyjmowany jeszcze przed podniesieniem celu polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Przed zgodą na to, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 proc. do 2020 roku. Należy do tych wszystkich czynników dodać także kolejne regulacje klimatyczne, o których dopiero zaczyna się rozmawiać, jak na przykład regulacja emisji metanu”. – Dodał Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Dr hab. Andrzej Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest sceptyczny co do bardzo dużych manewrów polityki energetycznej. Ma on wątpliwości ze względu na to, jak ta polityka był formatowana do tej pory i jaka jest obecna sytuacja w Polsce. „Chciałoby się mieć duże podmioty z dużym potencjałem kapitałowym, zarządowym, etycznym”. – Przyznaje Andrzej Zybała. – „Na tym etapie nie ma takiej sterowności, by wykonać tak duże operacje w sposób efektywny, z punktu widzenia interesu konsumenta (…) To co obserwuję od iluś lat to, że sektor energetyczny jest  bardzo silnie upolityczniony. Brakuje potencjału zarządczego.” – Twierdzi dr hab. Andrzej Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uważa on też, że rzeczą fundamentalną jest to, by energetyka w Polsce nie była dziedziną polityki partyjnej, lecz przedmiotem interesu narodowego.

Dr Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen stwierdził, że transformacja energetyczna jest konieczna. Nie ma od niej odwrotu. A by tę transformację przeprowadzić, potrzebne są bardzo duże nakłady inwestycyjne. „W związku z tym trzeba stworzyć dużą „masę”, z której trzeba czerpać środki do tej transformacji. Strategia, którą ogłosił niedawno Orlen pokazuje plany inwestycyjnego rozwoju i pokazuje, co chce Koncern zrobić do roku 2050, czyli stać się netto zeroemisyjnym.” – Uważa dr Adam Czyżewski z Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl podsumował debatę słowami: „ Transformacja już się zaczęła. Teraz trzeba pokazać plan, w jaki będzie zabezpieczona, w jaki sposób będzie stabilizowany polski system energetyczny, jak zostaną wprowadzone do skutku mega projekty? Chciałbym zobaczyć jakiś konkretny plan”. – Komentuje Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl

„W ciągu następnych 5–10 lat nastąpi absolutna zmiana energetyki. Trudno teraz znaleźć koncerny o jednym profilu. Stąd dobrze się stało, ze Polski Koncern Naftowy Orlen potrafi być liderem w procesie przemian.” – Uważa Jerzy Kurella z Instytutu Staszica.

piątek, 18 grudzień 2020 16:36

Pełne otwarcie klubów sportowych - dla naszego zdrowia

Napisane przez

Od 17 października - w związku z drugą falą COVID-19 - obiekty sportowe w całym kraju mogą działać tylko „na pół gwizdka”. To duży cios dla branży fitness, ale przede wszystkim dla korzystających z nich milionów Polaków, dbających o zdrowie.

Siłownie, kluby fitness, baseny i hale sportowe pozostają zamknięte dla wszystkich indywidualnie uprawiających w nim wysiłek fizyczny. Dozwolone są jedynie treningi w obecności trenera i zbiorowe przygotowywanie się do udziału w zawodach.

Dla ochrony zdrowia obywateli?

Jak wyjaśniło GP ministerstwo kultury i sportu „działania podejmowane w tym zakresie mają na celu przede wszystkim ochronę zdrowia obywateli - w prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny procesie decyzyjnym”. Czy jednak faktycznie dzięki wprowadzonym restrykcjom zdrowie obywateli jest właściwie chronione? Czy taka troska o jego ochronę nie wywoła skutków odwrotnych od zamierzonych?

Przecież ruch fizyczny to profilaktyka zdrowotna - ważny jest zwłaszcza teraz, gdy pandemia COVID-19 wciąż trwa. Bo jego regularne uprawianie wspomaga odporność na choroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia brak ruchu to czwarty wiodący czynnik śmiertelności na świecie; odpowiada za 27% przypadków cukrzycy oraz 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca. Co istotne wpływa też pozytywnie na zdrowie psychiczne. Podczas ostatniej debaty GP nt. skutków otyłości Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, zwracała uwagę na fakt, że obecne obostrzenia antykoronawirusowe kłócą się ze stosowaniem wysiłku fizycznego wymaganego przy dbałości o zdrowy styl życia.

- Staramy się w obecnej sytuacji przekazywać pacjentom, żeby nie zaniedbywali swojego zdrowia, w tym aktywności fizycznej, bo cukrzyca nie minie niezależnie od pandemii. (…) Każda aktywność fizyczna jest wartościowa - podkreślała Śliwińska.

Zagraniczne badania: siłownie są bezpieczne

Choć w naszym kraju nie przeprowadzano badań, które pokazywałyby, w jakim stopniu kluby sportowe, baseny, czy siłownie mogą stanowić miejsca niebezpieczne z punktu widzenia transmisji koronawirusa, znane są wyniki takich badań z zagranicy. Jak informował branżowy miesięcznik Benefit z amerykańskich danych International Health, Racquet & Sportsclub Association (IHRSA) oraz MXM wynika, że w ciągu trzech miesięcy od ponownego - po pierwszej fali pandemii - uruchomienia w USA obiektów sportowych, zarejestrowano w nich blisko 50 mln wizyt. „Wśród wszystkich odwiedzin jedynie 0,002 proc. stanowiły wizyty klientów, u których potwierdzono pozytywny wynik na COVID-19”. W Wlk. Brytanii z kolei, w pierwszych trzech tygodniach od wznowienia działalności klubów fitness, organizacja UKactive zarejestrowała jedynie 17. klientów z koronawirusem na ponad 8 mln wizyt, czyli na poziomie 0,0002 proc.

Z kolei portal Newseria Biznes informował, że analogiczne badania przeprowadzali w swoim kraju norwescy naukowcy - na próbie 4 tys. osób odwiedzających kluby sportowe i fitness. Wykazało ono, że siłownie i kluby fitness stosujące podobne normy sanitarne do tych, które obowiązywały w Polsce w okresie letnim, nie stanowią podwyższonego ryzyka epidemicznego. Wśród osób biorących udział w treningach zaledwie jeden test okazał się pozytywny - jednak uczestnik badania został zarażony poza siłownią, w miejscu pracy.

- To silny argument za tym, że siłownie są bezpieczne i powinno się je otworzyć. Nie zwiększają ryzyka zakażenia, mają natomiast korzystny wpływ na nasze zdrowie, bo wysiłek fizyczny jest nam potrzebny, zwiększa naszą odporność, poprawia samopoczucie i nasz sen. Dlatego w naszym wspólnym interesie zdrowotnym leży, żeby kluby były otwarte - ocenia dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otworzyć kluby sportowe

Podobnie uważa prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski, który w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócił się z apelem o otwarcie siłowni i klubów fitness. Autor listu zwraca w nim uwagę na fakt, że „nowoczesne obiekty sportowe, wielkopowierzchniowe kluby fitness czy siłownie, są miejscami bezpiecznymi, co potwierdzają liczne analizy. (…) Niewątpliwie wiąże się to z oczywistym faktem: z siłowni korzystają osoby zdrowe, bez objawów takich, jak gorączka lub osłabienie. Inaczej niż np. w przypadku sklepów lub transportu publicznego, które nie podlegają tak ostrym restrykcjom”.

Jak zwraca uwagę szef KIG „rząd nie dysponuje - a przynajmniej ich nie upublicznił - wynikami badań przeprowadzonych w Polsce, które wskazywałyby rzeczywistą skalę zagrożenia zakażeniem COVID-19 w klubach fitness i innych obiektach sportowych”.

Potwierdza to ministerstwo kultury i sportu, które napisało GP, że „Ministerstwo Zdrowia nie przekazało nam wyników badań przeprowadzonych w Norwegii. Według resortu kultury sportu „epidemia Covid 19 jest zjawiskiem nowym, dlatego też w bazach naukowych pojawiają się kolejne doniesienia na temat choroby oraz sposobów jej zapobiegania. Uzasadnione jest więc podejmowanie wszelkich środków ostrożności w celu ograniczenia ekspansji epidemii”. Zaś „decyzja o otwarciu obiektów dla wszystkich chętnych zależy od rozwoju sytuacji związanej z epidemią”.

Związek ten dostrzega dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, który powiedział GP, że obiekty sportowe należy otworzyć. - Myślę, że gdy się bardzo postaramy, powinniśmy w połowie stycznia otworzyć prawie wszystko, może jeszcze oprócz szkół.

Źródło: niezalezna.pl

czwartek, 17 grudzień 2020 11:12

Branża fitness. Zamknięcie... i co dalej?

Napisane przez

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie postulatów branży fitness i zachowania jej polskiego charakteru.

czwartek, 10 grudzień 2020 10:09

KIG o oczekiwaniach przedsiębiorców, trosce o zdrowie

Napisane przez

Dzięki rządowej strategii, przyjętej podczas pierwszej, wiosennej fali pandemii, udało się znacznie złagodzić skutki kryzysu. Bezrobocie pozostaje nadal na bardzo niskim poziomie. Nikt jednak nie ma monopolu na słuszność, dlatego też przy rozwiązaniach łagodzących skutki obecnej fali pandemii decydenci powinni się wsłuchać w zastrzeżenia przedsiębiorców.

czwartek, 03 grudzień 2020 10:19

Polacy po pandemii wrócą do mniejszych biur

Napisane przez

Doświadczenia pandemii będą miały długotrwały wpływ na sposób, w jaki pracujemy oraz na to, jak funkcjonują miejsca pracy. Pracownicy zamiast codziennie przychodzić do biura, będą woleli pojawiać się tam raz na jakiś czas.

piątek, 27 listopad 2020 11:53

ZPP: Porównanie polityk lockdownu krajów Europy

Napisane przez

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawia porównanie europejskich polityk ws. lockdownu. W naszym najnowszym opracowaniu przeanalizowaliśmy środki wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa przez dziesięć europejskich krajów.

poniedziałek, 16 listopad 2020 11:53

Maciej Pawlak: Firmy reagują na rosnące potrzeby społeczne

Napisane przez

Trudno kwestionować zasadność podejmowania przez duże firmy rozmaitych inicjatyw na rzecz otoczenia społecznego. Z biegiem lat taka działalność stała się wręcz obowiązkowa - tego oczekują od największych zarówno pracownicy, lokalne społeczności - wszędzie tam, gdzie firmy mają swoje siedziby, ale i nierzadko daleko od nich, a także kontrahenci.

Stary hegemon, czyli Stany Zjednoczone, jest dla Polski lepszy. Historia i geopolityka osadzają nas w roli sojusznika USA, a nasze kraje wciąż łączy chociażby wspólnota wartości zachodu - dr. Dawid Piekarz dla Instytutu Jagiellońskiego.

Polski rząd stoi przed koniecznością implementowania do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw, wprowadzających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta. Jaki jest optymalny dla Polski model systemu depozytowego opakowań jednorazowych po napojach? Instytut Staszica pracuje nad stanowiskiem i włącza się w proces monitorowania prac legislacyjnych.

poniedziałek, 19 październik 2020 11:25

Anna Rulkiewicz - telemedycyna ma przed sobą ogromną przyszłość

Napisane przez

– COVID-19 spowodował bardzo szybki rozwój telemedycyny. Sytuacja i reżim epidemiologiczny sprawiły, że stała się ona podstawowym narzędziem opieki nad pacjentami – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

 

piątek, 16 październik 2020 10:40

Polityka senioralna: Opieka farmaceutyczna pilnie potrzebna

Napisane przez

Duża grupa pacjentów porzuca terapie lekowe. Farmaceuci w ramach opieki farmaceutycznej mogliby pomóc – zwłaszcza seniorom – w rozwiązaniu problemu konfliktów lekowych lub niedoborów leków, na które nie są w stanie szybko uzyskać recepty – ocenił Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

poniedziałek, 12 październik 2020 17:40

„Nie” dla tworzenia policji pomocniczych!

Napisane przez

„Piątka dla zwierząt” budzi ogromne kontrowersje, lecz to, na co wypada zwrócić szczególną uwagę, to prawo organizacji pozarządowych do kontroli i zabezpieczania cudzej własności. Bo zwierzę, chociaż oczywiście rzeczą nie jest, stanowi jednak przedmiot własności w rozumieniu prawa cywilnego.

poniedziałek, 05 październik 2020 11:25

Przybył: Potrzebne systemowe rozwiązania obok doraźnego wsparcia

Napisane przez

Pytanie, które w ostatnich dniach coraz częściej zadają sobie wszyscy, brzmi: czy jesteśmy gotowi na drugą falę koronawirusa? Można odnieść wrażenie, że „zima znowu zaskoczyła drogowców”.

Stanowisko Instytutu Staszica w związku z projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Do konsultacji społecznych we wrześniu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie współpracy międzynarodowej przy realizacji programów zbrojeniowych. Program modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, realizowany w ostatnich latach na bezprecedensową dotąd skalę, stanowi ogromną szansę.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że podwyższenie wynagrodzeń osób sprawujących funkcje publiczne służy interesowi publicznemu. Nierównowaga między otrzymywanym wynagrodzeniem a skalą odpowiedzialności jest widoczna szczególnie w przypadku wiceministrów.

czwartek, 23 lipiec 2020 09:35

WEI: franczyza przydatne i cenne dla gospodarki modele biznesowe

Napisane przez

Polski rynek franczyzowy był budowany etapami, niemal od zera. W tej chwili jesteśmy wręcz liderem regionu, jednak niepewność prawna i niestabilność przepisów stanowią istotne źródła zagrożenia dla dalszego rozwoju tej formy prowadzenia działalności – to podstawowy wniosek z raportu WEI dot. prawnych zagrożeń dla sieci franczyzowych w Polsce.

środa, 24 czerwiec 2020 15:50

Arendarski: e-myto - do trzech razy sztuka

Napisane przez

Jedną z definicji szaleństwa jest robienie tej samej rzeczy w kółko, myśląc że rezultat będzie inny za kolejnym razem. Teraz trzecia instytucja państwowa ma zająć się Krajowym Systemem Poboru Opłat (KSPO), czyli e-mytem.

wtorek, 26 maj 2020 14:58

Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Napisane przez

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarskich budzi wątpliwości – uważa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikując tzw.  „listę wstydu”. Są na niej zakłady, które importują mleko. Listę opatrzono wymownym tytułem: „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”.

Szczepienia i opieka zdrowotna to nie jest jedynie koszt, to wartość która przekłada się na bezpieczeństwo i bezpieczeństwo gospodarcze państwa - Prof. dr hab. Ernest Kuchar prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Strona 1 z 35