czwartek, 23 lipiec 2020 09:35

WEI: franczyza przydatne i cenne dla gospodarki modele biznesowe

Napisane przez

Polski rynek franczyzowy był budowany etapami, niemal od zera. W tej chwili jesteśmy wręcz liderem regionu, jednak niepewność prawna i niestabilność przepisów stanowią istotne źródła zagrożenia dla dalszego rozwoju tej formy prowadzenia działalności – to podstawowy wniosek z raportu WEI dot. prawnych zagrożeń dla sieci franczyzowych w Polsce.

środa, 24 czerwiec 2020 15:50

Arendarski: e-myto - do trzech razy sztuka

Napisane przez

Jedną z definicji szaleństwa jest robienie tej samej rzeczy w kółko, myśląc że rezultat będzie inny za kolejnym razem. Teraz trzecia instytucja państwowa ma zająć się Krajowym Systemem Poboru Opłat (KSPO), czyli e-mytem.

wtorek, 26 maj 2020 14:58

Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Napisane przez

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarskich budzi wątpliwości – uważa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikując tzw.  „listę wstydu”. Są na niej zakłady, które importują mleko. Listę opatrzono wymownym tytułem: „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”.

Szczepienia i opieka zdrowotna to nie jest jedynie koszt, to wartość która przekłada się na bezpieczeństwo i bezpieczeństwo gospodarcze państwa - Prof. dr hab. Ernest Kuchar prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Przeciwdziałanie kryzysowi nie może ograniczać się do działań defensywnych. Odwrotnie, musimy wykorzystać szansę, jaką stanowi fakt, że zdaniem analityków Polska będzie w grupie krajów, które najmniej dotknie recesja i które mają największe szanse na szybkie odbicie.

Mark Thomson, EMEA Director of Retail & Hospitality, Zebra Technologies: Duże sieci detaliczne jak min. Selfridges, sieć luksusowych domów towarowych w Wielkiej Brytanii, zamknęły swoje sklepy już na początku pandemii, a niedługo po tym pozostałe firmy na całym świecie zostały do tego zobowiązane przepisami. O ile taka sytuacja może okazać się jedynie tymczasowa, to bez wątpienia znacząco wpłynie ona na wyniki sprzedaży nawet detalistów modowych, którzy dysponują sprawnym systemem sprzedaży online.

poniedziałek, 04 maj 2020 12:09

Raport PZPM i KPMG "Branża motoryzacyjna Edycja Q2/2020"

Napisane przez

Rejestracje nowych samochodów osobowych w Polsce spadły o 23% r/r do 107,6 tys. w I kwartale 2020 r., wynika z raportu PZPM i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna. Edycja Q2/2020".

Zdaniem Zarządu Związku Firm Public Relations organizacji branżowej warunki współpracy między firmami członkowskimi, a ich klientami powinny adekwatnie odzwierciedlać relację zakresu świadczeń do wynagrodzenia agencji.

Czasy kryzysów, takich jak trwająca pandemia, skłaniają decydentów, a często i opinię publiczną do myślenia w horyzoncie krótkoterminowym i w stanie moralnej paniki. 

poniedziałek, 27 kwiecień 2020 09:21

Our Future Foundation - wspieramy ambitną polską młodzież

Napisane przez

Our Future Foundation to organizacja która postawiła sobie za cel wspieranie rozwoju edukacyjnego i zawodowego ambitnej młodzieży z całej Polski. Rozmowa z zarządem fundacji.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, wydał wyrok nakazujący Gazpromowi zwrócić nadpłatę za gaz z kontraktu jamalskiego to około 1,5 mld dol. Wygrana PGNiG w arbitrażu w Sztokholmie ma duże znaczenie. Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana.

Żądania podwyżek płac, wysunięte przez górników zatrudnionych w kopalniach węgla uświadomiły wielu osobom istnienie dwóch równoległych rzeczywistości. Pierwsza to ta, gdzie nic się nie zmienia, a „czarne złoto” pozostanie do końca świata polskim dobrem narodowym.

Analiza Instytutu Staszica, poświęcona możliwemu wpływowi "podatku cukrowemu" - "opłacie cukrowej" na preferencje wyborcze Polaków. Czy o wyborach prezydenckich w Polsce może rozstrzygnąć „efekt motyla”? Nie jest to wykluczone. 

czwartek, 13 luty 2020 12:28

Ustawa cukrowa dyskryminuje branżę soków - Julian Pawlak

Napisane przez

Nie zgadzamy się z propozycją Ministerstwa Zdrowia odnośnie zaproponowanej konstrukcji opłaty na nektary oraz napoje owocowe, zawierające min. 20% składu z naturalnych owoców i  warzyw - Julian Pawlak - KUPS

Podatek cukrowy to cios dla gospodarki, polskich producentów, rolników i konsumentów. Wątpliwe są też jego skutki w sferze zmin nawyków żywieniowych wynika ze stanowiska WEI w sprawie projektu ustawy cukrowej.

piątek, 27 grudzień 2019 12:13

Potrzeba jakościowej rozbudowy sił zbrojnych

Napisane przez

Podsumowanie roku modernizacji polskich Sił Zbrojnych okiem mjr rez. dr inż Michała Fiszera dla Instytutu Staszica.

środa, 27 listopad 2019 14:45

Motobarometr - branża motoryzacyjna. W Polsce optymizm

Napisane przez

Przedstawiciele motobranży w Polsce po raz kolejny wykazują spory optymizm odnośnie produkcji. 61% zapytanych liczy na zwiększenie poziomu zamówień. Wynika z raportu Motobarometr grupy Exact Systems.

Stanowisko Instytutu Biznesu w związku nowelizacją kpc dotyczącą obowiązku przywracania pracownika do pracy.

piątek, 22 listopad 2019 15:51

Średnie wynagrodzenie w Polsce ponad 5000 zł

Napisane przez

Średnie wynagrodzenie w Polsce według danych wynosiło w październiku ponad 5000 zł. Znacznie zawyżają ją jednak osoby, które zarabiają najwięcej. Analizując więc takie dane należy zwracać uwagę nie na średnią, ale na medianę wynagrodzeń. 

Budowa sieci 5G niesie ze sobą wielkie korzyści – opierać się ma na niej gospodarka 4.0, czyli gospodarka oparta na szybkim przepływie informacji i zwiększonej mocy obliczeniowej zawartej w zdalnej chmurze. Nowa technologia to również szansa na optymalizację działań przedsiębiorstw na niespotykaną do tej skalę.

czwartek, 26 wrzesień 2019 05:08

ZPP: Raport za ostatnie 4 lata rządów PiS

Napisane przez

Ostatnie cztery lata to dla polskiej gospodarki czas bezprecedensowego rozwoju – duży wpływ na to miała fantastyczna koniunktura w Europie, jednak nie można odmówić pewnych sukcesów rządowi. Pozytywnie oceniamy rządy PiS w gospodarce – to podstawowe wnioski z opublikowanego dzisiaj raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Raport OECD przedstawia sytuację obecnych 20 latków na emeryturze. Wynika z niego że otrzymają oni świadczenie emerytalne na poziomie 31,6 proc ostatniego wynagrodzenia.

środa, 28 sierpień 2019 16:13

Dziwacy o błękitnej krwi

Napisane przez

Dwóch dżentelmenów łączy nie tylko mityczny, przypisany arystokracji kolor krwi. Macieja Radziwiłła i Michała Sobańskiego łączą tragiczne losy ich bliskich przodków, którym komunizm odebrał i zniszczył mienie, w tym wybitne dzieła sztuki, skarby kultury narodowej.

Odpowiedzialny, pracowity i zdolny – te cechy wyróżniają rzetelnego pracownika. Na co jeszcze zwracają uwagę pracodawcy podczas rekrutacji?

środa, 28 sierpień 2019 14:37

Zniesienie 30-krotności uderzy w najbiedniejszych podatników

Napisane przez

Zapisana w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby złym rozwiązaniem.

Z uwagi na tradycję i naszą, pełną tragicznych wydarzeń, historię warto kultywować pamięć o dawnej Polsce, chronić obiekty tak wyjątkowe jak obrazy i pamiątki codziennego użytku naszych przodków. Od wczesnej młodości interesowała mnie historia, nie tylko Radziwiłłów, czy innych rodzin arystokratycznych, ale historia Polski i kultywowanie ich wyjątkowych przedstawicieli.

piątek, 23 sierpień 2019 16:04

Usunięto jeden z największych absurdów w matrycy VAT

Napisane przez

Ministerstwo Finansów podkreśla, że planowane zmiany w stawkach VAT nie mają celu fiskalnego, natomiast mają uprościć system i zdecydowanie ograniczyć niekonsekwencje w ich stosowaniu. A jak to wygląda w praktyce?

Strona 1 z 34