Dotychczasowe aukcje rynku mocy nie wspomagały dywersyfikacji w energetyce i budowy nowych niskoemisyjnych mocy. W kontekście rosnących cen energii elektrycznej, rekordowych cen gazu i uprawnień do emisji CO2 oraz konieczności jeszcze szybszego ograniczania emisji i wymiany jednostek wytwórczych trzeba szukać nowych rozwiązań, jak wspierać budowę nowych mocy, wynika z opinii opublikowanej przez Forum Energii.

Transformacja polskiej energetyki na bardziej zieloną dokona się głównie siłami krajowych firm. Inwestycje w nowe zielone technologie i źródła energii to dla biznesu duża szansa, ale i wyzwanie.

środa, 30 czerwiec 2021 09:42

Tauron zakończył współpracę z OW Offshore

Napisane przez

Tauron Polska Energia zakończył współpracę z hiszpańską spółką OW Offshore, dotyczącą rozwijania projektów budowy morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

Fuzja jest wyprzedzeniem europejskich trendów w obszarze transformacji energetyki. To wniosek z debaty pt. „Orlen, Lotos, PGNIG – multienergetyczność, synergie i strategia” zorganizowanej przez Instytut Staszica.

piątek, 19 luty 2021 07:06

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW

Napisane przez

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej w województwie łódzkim o mocy 30 MW, podała spółka. Inwestycja ma zostać zakończona latem 2022 roku. Projekt Piotrków został zakupiony przez Tauron w grudniu ubiegłego roku.

środa, 03 czerwiec 2020 12:18

ORLEN docelowo wspólnikiem projektu EC Ostrołęka

Napisane przez

PKN ORLEN sfinansuje projekt budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem wykorzystania gazu jako paliwa. - Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce - mówi Daniel Obajtek.

poniedziałek, 01 czerwiec 2020 06:44

Photon Energy ma umowę na finansowanie dwóch projektów PV w Australii

Napisane przez

Leeton Solar Farm Pty Ltd. i Fivebough Solar Farm Pty Ltd. - spółki projektowe zależne od Photon Energy - podpisały umowy z Infradebt na finansowanie dłużne dwóch elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14 MWp, zlokalizowanych w Leeton w Australii, podała spółka. Elektrownie zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2020 r.

czwartek, 14 listopad 2019 14:48

URE przeprowadzi aukcję na premię kogeneracyjną

Napisane przez

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przeprowadzi aukcję na premię kogeneracyjną w dniach 17-20 grudnia 2019 r.

piątek, 24 maj 2019 11:53

Ropa ma popłynąć 9 czerwca

Napisane przez

Rosja zadeklarowała, że oczyści z zachlorowanej ropy rurociąg "Przyjaźń" do 9 czerwca. PERN podał że wznowienie dostaw do Polskich i Niemieckich rafinerii będzie możliwe po potwierdzeniu reklamacji przez stronę Rosyjską.

W związku z zanieczyszczeniem chlorkami ropy w rurociągu Przyjaźń Polska zaprzestała jej odbioru. Do tej pory strona rosyjska nie przekazała wiarygodnego harmonogramu przywrócenia dostaw czystej ropy. Minister Tchórzewski wnioskuje również o zrekompensowanie przez stronę rosyjską strat które ponieśliśmy z powodu wstrzymania dostaw.

czwartek, 09 maj 2019 13:24

50% ropy z Płocka nie pochodzi z Rosji

Napisane przez

Dywersyfikacja źródeł dostaw daje Polsce większą niezależność i wpływa na ceny surowca u wszystkich partnerów. Poszukiwanie nowych szlaków i źródeł dostaw ropy i gazu to proces który trwa i wpływa na rynek. Orlen nadal będzie współpracował z partnerami dostarczającymi ropę z kierunku wschodniego.

piątek, 09 listopad 2018 10:52

Coraz więcej śmieci na Mazowszu

Napisane przez

Wzrosła liczba dzikich wysypisk śmieci na Mazowszu, wynika z opracowania Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza mocno zaznaczyłem nasz niepokój i niezgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 - podkreślił na konferencji prasowej w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki.

środa, 15 luty 2017 12:16

Odnawialne źródła energii dają zarobić

Napisane przez

Lokowanie kapitału w energetykę wiatrową lub fotowoltaikę może być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych albo nieruchomości. Tym bardziej że nowe prawo zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen. Wejście w inwestycje jest możliwe już z kapitałem 15 tys. lub 30 tys. zł, w zależności od źródła. Zainteresowani inwestycjami powinny skupić się na projektach, które wygrały aukcje energii elektrycznej – podkreśla Marcin Orkisz, prezes firmy Energy Invest Group.

PKP Energetyka zarządza istotną częścią infrastruktury kolejowej, również tą krytyczną. Prywatyzacja spółki stawia więc ją i Skarb Państwa w szczególnej sytuacji. Przedstawiciele rządu podkreślają, że pozostawanie spółki w rękach prywatnego inwestora nie zabezpiecza wystarczająco interesów państwa. – CVC i Skarb Państwa powinny usiąść do rozmów i wypracować jakieś rozwiązanie w tym zakresie – uważa Dominik Smyrgała, ekspert z Collegium Civitas i fundacji FIBRE.

poniedziałek, 06 czerwiec 2016 11:45

Węgiel nie wystarczy

Napisane przez

Polaków czekają kolejne podwyżki cen energii. Instytut Energii Odnawialnej ostrzega, że na wsparcie energetyki węglowej wydamy więcej niż na rozwój nowych źródeł mocy ze źródeł odnawialnych. Podwyżka związana z dopłatą dla wytwórców energii może przekroczyć nawet 100 proc.

Wdrożenie w przedsiębiorstwie odpowiedniego systemu zarządzania energią pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii. Zmniejsza także wpływ na środowisko naturalne. Tego typu rozwiązanie w naszym kraju jest jednak ciągle rzadkością. Niedawno do grona firm posiadających system zarządzania energią zgodny z normą ISO 50001 dołączyła grupa Velux.

wtorek, 26 styczeń 2016 14:22

Wolny rynek gazu sam zadba o klientów

Napisane przez

Od sierpnia 2014 roku dostarczaniem gazu do odbiorców końcowych w Polsce zajmuje się spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Jest to podmiot wyspecjalizowany w sprzedaży gazu i obsłudze wyłącznie klientów detalicznych. Mimo rosnącej konkurencji na zliberalizowanym rynku gazu, PGNiG OD skutecznie walczy o klientów. Jak ocenia w dzienniku Rzeczpospolita dr Dominik Smyrgała z Collegium Civitas: PGNiG OD rośnie w siłę. Ekspert zauważa, że spółka ewidentnie okrzepła na rynku i w ostatnim okresie odniosła kilka zauważalnych sukcesów.

wtorek, 29 grudzień 2015 10:57

Instytut Biznesu w sprawie grup paliwowo-energetycznych

Napisane przez

Nie istnieje bezpieczeństwo kraju jeśli nie ma bezpieczeństwa energetycznego. Polskie społeczeństwo jest uzależnione od energii elektrycznej, bez której nie może egzystować w dotychczasowym rozumieniu tego pojęcia.

poniedziałek, 28 grudzień 2015 12:53

Terminal LNG kluczowy dla polskiej strategii energetycznej

Napisane przez

Terminal w Świnoujściu jest już po pierwszych testach. W lutym 2016 roku gazoport przyjmie drugą testową dostawę LNG, a w czerwcu rozpocznie działalność komercyjną. To pierwszy krok do budowy strategii „Polska bez Gazpromu". Konieczne są jednak zmiana prawa gazowego i rozbudowa połączeń gazowych z innymi krajami, m.in. z Litwą i Ukrainą. Polska jako kraj tranzytowy odgrywa na europejskim rynku gazu szczególną rolę.

poniedziałek, 28 grudzień 2015 12:53

Terminal LNG kluczowy dla polskiej strategii energetycznej

Napisane przez

Terminal w Świnoujściu jest już po pierwszych testach. W lutym 2016 roku gazoport przyjmie drugą testową dostawę LNG, a w czerwcu rozpocznie działalność komercyjną. To pierwszy krok do budowy strategii „Polska bez Gazpromu". Konieczne są jednak zmiana prawa gazowego i rozbudowa połączeń gazowych z innymi krajami, m.in. z Litwą i Ukrainą. Polska jako kraj tranzytowy odgrywa na europejskim rynku gazu szczególną rolę.

piątek, 11 grudzień 2015 11:04

Terminal LNG w Świnoujściu przyjmuje pierwszą dostawę

Napisane przez

Terminal LNG rozpocznie przyjmowanie w piątek pierwszej dostawy skroplonego gazu. Ponad 200 tys. metrów sześciennych surowca dostarczone przez katarski metanowiec pozwoli rozruch instalacji. Jej komercyjna eksploatacja rozpocznie się w połowie 2016 roku. Gazoport wpłynie znacząco na bezpieczeństwo energetyczne Polski – ze Świnoujścia na rynek trafiać będzie blisko 1/3 zużywanego w Polsce gazu.

poniedziałek, 23 listopad 2015 10:12

Licznik na wpół inteligentny

Napisane przez

Notowana na warszawskiej giełdzie polska spółka Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems złożyły do sądu pozew o stwierdzenie nieważności umowy dotyczącej dostawy ponad 310 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej wraz z usługą wdrożenia infrastruktury pomiarowej. Wartość zamówienia to 78 mln zł netto.

wtorek, 03 listopad 2015 11:58

PiS proponuje utworzenie resortu ds. energii

Napisane przez

Kryzys w polskich kopalniach to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć nowa ekipa rządząca. Prawo i Sprawiedliwość postuluje powołanie nowego resortu – Ministerstwa Energetyki i Surowców, by zapewnić ścisłą współpracę sektorów energetycznego i węglowego. Proponuje, by reformę polskiego górnictwa rozpocząć od analizy potencjału każdej kopalni, a zmiany oprzeć na tych najlepszych.

wtorek, 03 listopad 2015 11:37

Fuzja energetyki z górnictwem korzystna dla obu stron

Napisane przez

Korzyści płynące z łączenia spółek energetycznych z branżą górniczą odczują obie strony. Dla elektrowni własna kopalnia to źródło dostaw taniego węgla. Kopalnie zyskają zaś długoterminowego odbiorcę surowca.

poniedziałek, 02 listopad 2015 08:20

Nowy paradygmat dla sektora energii

Napisane przez

„Grupy paliwowo-energetyczne" – tak brzmi nowy pomysł na strategię rozwoju firm działających w sektorze energii. Wytwórcy energii starają się zabezpieczyć źródła surowców, z których ta energia ma powstawać. Według ekspertów to nieunikniony kierunek.

poniedziałek, 28 wrzesień 2015 09:10

Smyrgała: normalizacja dobra i potrzebna

Napisane przez

17 września br. PGNiG poinformowało, że w porozumieniu z Rosjanami, z powodzeniem powołano na trzyletnią kadencję nową radę nadzorczą i zarząd EuRoPol Gaz - firmy będącej właścicielem polskiej części gazociągu jamalskiego. Zatwierdzone zostały także wszystkie sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółki za lata 2012-2014.

piątek, 11 wrzesień 2015 08:57

Dokończenie budowy terminalu LNG jeszcze w tym roku

Napisane przez

Porozumienie między Polskim LNG a konsorcjum odpowiedzialnym za budowę terminalu LNG w Świnoujściu, na czele z włoską firmą Saipem, jest – jak twierdzą eksperci – korzystne dla polskiej strony. Inwestycja warta niemal 2,5 mld zł ma być ukończona jeszcze w tym roku.

Strona 1 z 3