GovTech Polska i Microsoft podpisały porozumienie, na mocy którego będą inicjowały wspólne projekty i wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem technologii chmurowych w administracji publicznej.

Ze względu na specyficzne uwarunkowania, w przypadku wielu stalowych konstrukcji wsporczych nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnych szyn montażowych. Rozwiązaniem mogą być wówczas odpowiednio dostosowane systemy, które nie wymagają przeprowadzania żadnej obróbki poszczególnych elementów - np. spawania.

- Na koniec ubiegłego roku w Polsce było około 360 tys. prosumentów i  3,5 tys. megawatów mocy zainstalowanej, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

czwartek, 24 grudzień 2020 12:32

Farada: bezzałogowce VTOL zaniosą szczepionki, krew, organy

Napisane przez

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej we współpracy z firmą Farada Sp. z o.o. zakończyła sukcesem testy ogólnopolskiego systemu transportu medycznego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych VTOL. 

czwartek, 17 grudzień 2020 12:34

Grupa Ferrero na rzecz New Plastics Economy

Napisane przez

Grupa Ferrero przedstawiła najnowsze informacje na temat swojego zobowiązania, w wyniku którego do 2025 roku 100% opakowań będzie nadawać się do ponownego użycia, powtórnego przetworzenia lub kompostowania.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Programu GovTech Polska, ogłosiła konkurs, w którym maksymalna kwota grantu to 2,5 mln zł. Od 22 grudnia br. do udziału mogą zgłaszać się podmioty gospodarcze prowadzące swoją działalność na terytorium Polski i posiadające doświadczenie we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która systematycznie bada działania i wyniki przedsiębiorstw infrastrukturalnych w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). W swoich kryteriach oceny kieruje się istotnymi dla międzynarodowych inwestorów kwestiami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.

piątek, 23 październik 2020 11:52

Polskie Radio: Emitel uruchamia kolejne nadajniki DAB+

Napisane przez

Na początku października Emitel uruchomił 10 nowych nadajników dla Polskiego Radia, a obecnie trwają prace nad rozpoczęciem emisji w kolejnych lokalizacjach w Polsce. Do końca bieżącego roku, zasięg techniczny DAB+ będzie bliski 67% populacji.

czwartek, 22 październik 2020 08:14

Robotyczne ramiona od Leonardo dla misji Mars Sample Return

Napisane przez

– Badania Marsa za pomocą robotów stanowią istotę ostatnich międzynarodowych misji kosmicznych. Koncern Leonardo jest zaangażowany w badania nad najnowocześniejszymi systemami robotycznymi, które pomogą w rozwikłaniu tajemnic Czerwonej Planety.

poniedziałek, 19 październik 2020 11:17

Leonardo. Rój dronów - BriteCloud, dezorientuje przeciwnika

Napisane przez

Koncern Leonardo, działając w partnerstwie z Biurem Szybkich Zdolności Królewskich Sił Powietrznych (RCO), z powodzeniem przeprowadził test „na żywo” zdolności „roju dronów”.  

piątek, 16 październik 2020 11:37

Panele fotowoltaiczne od Leonardo polecą na Jowisza. Misja JUICE

Napisane przez

Sonda JUICE, która ma wystartować w roku 2022, będzie prowadzić badania Jowisza i jego lodowych księżyców - Ganimedes, Kallisto i Europa. :Leonardo opracowuje systemy fotowoltaiczne dla tej międzyplatenarnej misji.

Na stronie azir.edu.pl ludzie sukcesu tacy jak Andrzej Strejlau, Piotr H. Skarżyński i ks. Andrzej Sochal opowiadają o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla Akademii, można oglądać bezpłatnie.

środa, 14 październik 2020 11:26

Huawei wprowadził IdeaHub rozwiązanie ICT bazujące na AI

Napisane przez

Huawei oficjalnie wprowadził do sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej IdeaHub - rozwiązanie do budowy środowiska pracy przyszłości z wbudowanymi mechanizmami bazującymi na sztucznej inteligencji, podał koncern.

poniedziałek, 12 październik 2020 14:31

Huawei szuka młodych talentów ICT - Seeds For The Future

Napisane przez

Rozwijanie lokalnych talentów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz umożliwienie budowania kontaktów międzykulturowych to główne cele projektu Seeds For The Future.

Nawet 3-letnie opóźnienie wdrożenia sieci 5G może kosztować polską gospodarkę prawie 5 mld euro strat, wynika z szacunków międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research.

"Trwają ostatnie dni konsultacji rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ewentualne zakwalifikowanie Huawei jako 'dostawcy wysokiego ryzyka' w Polsce zmusi krajowych operatorów do poniesienia ogromnych kosztów wymiany sprzętu, co w konsekwencji przełoży się na znaczne opóźnienia we wdrażaniu sieci 5G - ostrzegają eksperci z międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research. Z ich analizy wynika, że straty, wynikające między innymi z obniżenia konkurencyjności polskich firm, mogą wynieść dla naszej gospodarki nawet 4,8 mld euro w ciągu 3 lat" - czytamy w komunikacie.

Jak podano, całkowite wykluczenie Huawei z wdrażania technologii 5G w Polsce doprowadziłoby do sporych opóźnień w pracach rozwojowych po stronie operatorów. Konieczność wymiany obecnego sprzętu Huawei i zakupu nowego odbije się nie tylko na kieszeniach firm telekomunikacyjnych, ale również uderzy w Polską gospodarkę, wynika z analizy Assembly Research.

"W wyniku rosnącej presji USA, której celem jest wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G, polscy operatorzy mogą ponieść wielomiliardowe koszty wymiany sprzętu sieciowego. Nasz raport potwierdza ponadto daleko idące konsekwencje dla całej gospodarki, która nie może pozwolić sobie na opóźnienie we wdrażaniu sieci 5G przy obecnych uwarunkowaniach" - powiedział założyciel i główny analityk w Assembly Research Matthew Howett.

Analitycy Assembly Research oparli swoje szacunki na hipotetycznym scenariuszu, w którym przyjęta zostaje nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a Huawei zostaje zaklasyfikowany jako "dostawca wysokiego ryzyka". Z raportu wynika, że wykluczenie sprzętu Huawei z budowy infrastruktury 5G w Polsce opóźniłoby prace w skali, która uniemożliwiłaby osiągniecie 10,2 mld euro korzyści gospodarczych, jakie polski rząd prognozował na lata 2020-2025, podano także.

"Z analizy Assembly Research wynika, że 3-letnie opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G przełoży się dokładnie na 2,68 mld euro strat z potencjalnych korzyści strategicznych, operacyjnych, konsumenckich i korzyści dla osób trzecich. Pozostała część szacunku (2,17 mld euro) to strata w całej gospodarce" - czytamy dalej.

"Nowoczesne sieci teleinformatyczne w tym przede wszystkim sieci 5G są fundamentem gospodarki 4.0, czyli automatyzacji procesów i jeszcze większej digitalizacji ekonomii. Cyfrowe technologie już dziś decydują o wydajności i wartości zarówno firm, jak i całych gospodarek. Ich rola będzie się stale zwiększać. Najlepszym dowodem na to jest wymuszona konieczność przejścia w tryb zdalnej pracy, podczas gdy ciągłość procesów biznesowych zależy od wydajnych i stabilnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G spowoduje nie tylko zastopowanie inwestycji oraz projektów infrastrukturalnych w Polsce, ale także będzie przyczyną stopniowego zmniejszania konkurencyjność naszej gospodarki w porównaniu do krajów, które 5G już wdrażają. Obecnie w Europie już kilkanaście krajów korzysta z sieci 5G i wykorzystuje ich możliwości do budowy przewagi w wyścigu technologicznym" - dodał dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska Ryszard Hordyński, cy towany w komunikacie.

Stwierdził, że konsekwencją opóźnień będzie także zmniejszenie atrakcyjności dla inwestorów i w konsekwencji spowolnienie rozwoju gospodarczego. Według niego, nie stać nas na to, żeby startować w tym wyścigu z dalekiej pozycji, gdy mamy możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązań dających nam atuty w cyfrowym świecie.

Leonardo wprowadza rozwiązania AeroBOSS, swojej amerykańskiej spółki zależnej Selex ES Inc, zapobiegające wtargnięciom na pasy startowe i chroniące pasażerów samolotów. AeroBOSS zapewnia wspólną platformę działań umożliwiającą dowodzenie i kontrolę działań, utrzymania portów lotniczych oraz zasobów awaryjnych.

czwartek, 01 październik 2020 12:22

Akademia Zarządzania i Rozwoju - nowa platforma edukacyjna online

Napisane przez

Misją Akademii Zarządzania i Rozwoju jest wspomaganie procesu edukacji, prowadzonego na uczelniach oraz uzupełnianie go o wskazówki i doświadczenia praktyków biznesu - Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i RAFAKO S.A. sfinalizowały umowę zakupu przez ARP S.A. spółki celowej RAFAKO EBUS. Projekt RAFAKO EBUS polega na opracowaniu i homologacji prototypu innowacyjnego autobusu elektrycznego. 

środa, 16 wrzesień 2020 11:56

Emitel - klocki lego tłumaczą zmiany na platformie DVBT - 2

Napisane przez

Emitel: Możliwe, że oglądając telewizję odbierają państwo sygnał za pomocą tradycyjnej anteny korzystając z darmowej emisji naziemnej telewizji cyfrowej. Skąd określenie – telewizja naziemna? Więcej o zasięgu sygnału testowego czytaj tutaj....

– Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie DVB-T2 - Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.

poniedziałek, 31 sierpień 2020 12:12

Tauron: nowa farma fotowoltaiczna w Jaworznie

Napisane przez

- Tauron Polska Energia rozpoczął budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej w ramach programu Tauron PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm o łącznej mocy ponad 100 MW. Farma powstaje na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie.

czwartek, 27 sierpień 2020 13:35

Nowy Golf GTI i Golf GTE - można zamawiać

Napisane przez

Jako jedno z pierwszych sportowych aut kompaktowych nowy Golf GTI może komunikować się z innymi pojazdami korzystając z systemu Car2X, dzięki czemu wyznacza nowy standard w dziedzinie bezpieczeństwa.

- SimFabric powołał spółkę zależną - VRFabric, której działalność będzie skoncentrowana na produkcji symulatorów na gogle wirtualnej rzeczywistości. Nowa spółka zajmie się także portingiem gier na urządzenia VR.

piątek, 07 sierpień 2020 11:51

Damian Kuraś - technologie, ekologiczny kompromis

Napisane przez

Stopa życia się zwiększa, a co za tym idzie, świadomość, że nie należy zbyt mocno ingerować w środowisko, bo to zwyczajnie się nie opłaca – Damian Kuraś, dyrektor Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.

TVP i Emitel zawarły umowę na dystrybucję programów TVP na multipleksie trzecim (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Umowa obejmuje nie tylko realizację usługi nadawania programów telewizyjnych, ale również zmianę standardu nadawania i kodowania, która będzie realizowana w 2022 roku.

piątek, 24 lipiec 2020 11:33

Superkomputer Leonardo w Genui

Napisane przez

Superkomputer koncernu Leonardo, opracowany wspólnie z Atos, będzie ośrodkiem decyzyjnym genueńskiej siedziby Leonardo Labs, nowych firmowych laboratoriów badawczo-rozwojowych koncernu Leonardo dedykowanych opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań.

środa, 22 lipiec 2020 11:53

Gaming Factory zadebiutuje na GPW w czwartek

Napisane przez

Gaming Factory zadebiutuje na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w czwartek 23 lipca. Około 70% wpływów z emisji Gaming Factory przeznaczy na produkcję gier, pozostałe środki na marketing i działania związane z ich wydawaniem.

środa, 22 lipiec 2020 11:32

Jak znaleźć najlepsze technologie dla twojego biznesu?

Napisane przez

Prowadzenie biznesu w czasach rozwoju technologii oraz ograniczeń wynikających z pandemii stało się znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej firm poszukuje technologicznych narzędzi dla biznesu, które pomogą w jego prowadzeniu, czy też w zarządzaniu pracownikami. 

Strona 1 z 13