Egipt do łask Wyróżniony

Turystyka w Świątyni Hatszepsut kwitnie. Turystyka w Świątyni Hatszepsut kwitnie. Tomasz Brzozowski

Jeszcze w 2012 roku Egipt odwiedziło 500 tysięcy turystów z Polski. W sumie ten kraj odwiedziło 12,5 mln turystów. Powiało optymizmem, chociaż daleko było do poziomu z roku 2010, kiedy do Egiptu przyjechało 14,7 mln.

Bieżący rok nie będzie taki dobry. chociaż jest lepszy od ubiegłego. Niepewna sytuacja w regionie powoduje odpływ turystów przede wszystkich z krajów europejskich. A Europa jest najważniejszym rynkiem dla Egiptu, generuje ok. 70 proc. turystyki przyjazdowej. Najpoważniejszy spadek liczby turystów zanotowano z Rosji.

Egipcjanie chcieliby, żeby turyści nie jeździli tylko nad Morze Czerwone, ale struktura bazy hotelowej na razie wygląda następująco: 36 proc. hoteli znajduje się na Synaju, 36 proc. – nad Morzem Czerwonym, 15 proc. w Kairze 3 proc. nad Kanałem Sueskim. Według planów sprzed dwóch lat, jedna czwarta nowych hoteli miała być wybudowana nad Morzem Śródziemnym, reszta na południowych brzegach Morza Czerwonego.

Polacy nie różnią się od innych nacji, w Egipcie preferują plaże – aż 92 proc. z nich wybiera jako cel podróży do Egiptu właśnie tę formę wypoczynku.

Dużą nadzieję na najbliższe miesiące i lata, ministerstwo turystyki Egiptu pokłada w turystach z krajów z regionu Zatoki Perskiej. Z myślą o nich rozpoczęto w ubiegłym roku kampanię o nazwie Wahashtouna.

Turyści ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu mogą korzystać z kosztujących 400 dolarów pakietów wakacyjnych, które zawierają przelot w obie strony oraz 3 noclegi w luksusowych hotelach w Sharm el Sheik i Hurghadzie.

W pierwszej połowie tego roku przychody z turystyki wyniosły 3,3 mld dolarów, w ubiegłym – 3,2 mld. Ministerstwo turystyki spodziewa się, że do końca roku liczba turystów wzrośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym o 7 proc. (w 2014 roku odnotowano ich 10 mln).

Jedna czwartą budżetu ministerstwo zamierza przeznaczyć na promocję Luksoru i Asuanu.

Plan marketingowy, realizowany zaczął być od początku października. Umowę na światową promocję podpisano z firmą JWT. Kampania promocyjna ma reklamować różne formy wypoczynku, ma pokazywać plaże, zabytki, pustynię, turystykę aktywną, np. nurkowanie.

Jednym z najważniejszych produktów turystycznych Egiptu są od lat rejsy po Nilu. Nikt na świecie nie ma podobnej oferty – rejs luksusowymi statkami, możliwość zwiedzania najpiękniejszych zabytków i odkryć archeologicznych. Dzięki nowym sposobom marketingu i promocji, Egipcjanie chcą zachęcić turystów z całego świata do rejsów po naszej rzece. Obecnie w Luksorze przy nabrzeżach stoą dziesiątki a nawet setki statków. na rzece ruch jest nieporównywalnie mniejszy niż przed kilku laty.

Ministerstwo turystyki chce wspierać te linie czarterowe, które zdecydują się latać z Europy do Luksoru i Asuanu. a także wspierać organizatorów rejsów po Nilu, na całej jego długości.

Planem dalekosiężnym Ministerstwa Turystyki jest osiągnięcie 20 milionów turystów z całego świata w 2020 roku.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 październik 2015 18:13
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas