Menu
A+ A A-

Domowa kultura Wyróżniony

Domowa kultura fot. freeimages.com

Brak wolnego czasu, to najczęstsza odpowiedź na pytanie, dlaczego rezygnujemy z udziału w wydarzeniach kulturalnych. Astra, wiodący operator satelitarny, postanowił przepytać Polaków o ich kulturalne preferencje. Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Polacy rezygnują z udziału w wydarzeniach kulturalnych głównie z powodu braku wolnego czasu. Taką odpowiedź wskazało ponad 54 proc. respondentów. Prawie 33 proc. Polaków nie uczestniczy w imprezach kulturalnych ze względu na ich cenę.

Co szósty badany uznał, że w jego miejscu zamieszkania brakuje tego typu wydarzeń, a prawie 5 proc. z nas twierdzi, że nie miałoby, z kim na nie pójść. Niemal 2 proc. ankietowanych, jako powód nieuczestniczenia w życiu kulturalnym podaje zły stan zdrowia.

Wyniki badania zmuszają do szerszej dyskusji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do kultury jest dziś możliwy bez wychodzenia z domu. To, za sprawą operatorów satelitarnych, którzy wciąż zwiększają liczbę kanałów poświęconych kulturze. Również tych dostępnych bezpłatnie.

Polacy mają więc możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym bez względu na swoje miejsce zamieszkania czy sytuację materialną. Telewizja jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób z ograniczonym czasem wolnym. W każdej chwili mogą mieć one dostęp do koncertów, spektakli teatralnych czy seansów filmowych.

Obecnie Polacy mają do wyboru kilka bezpłatnych kanałów kulturalnych, m.in.: 3sat, Arte, TV5Monde czy zdf.kultur. Programy te, są dostępne w niekodowanym odbiorze satelitarnym, m.in. dzięki satelitom Astra.

Badanie zostało przeprowadzone w lipcu br. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie losowej w wieku 18 i więcej lat. Zrealizowano 1067 wywiadów.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas