Skala drogowych inwestycji będzie rosła Wyróżniony

Skala drogowych inwestycji będzie rosła

System poboru opłat viaTOLL, od momentu wdrożenia, czyli od 2011 roku, wygenerował ponad 4,7 mld zł – podaje operator systemu Kapsch Telematic Services. Pieniądze zasilą Krajowy Fundusz Drogowy.

- Z początkiem lipca minęły cztery lata od wprowadzenia na polskie drogi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych. Obecnie sieć dróg płatnych w ramach viaTOLL obejmuje 3159 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Dotychczasowe wpływy przekazane na konto Krajowego Funduszu Drogowego wyniosły ponad 4,7 mld zł - czytamy w komunikacie.

Na tę kwotę składają się zarówno opłaty uiszczane przez kierowców pojazdów ciężkich i lekkich drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu viaTOLL (łącznie 4 mld zł, z czego wpływy za przejazdami lekkimi wyniosły 13 mln zł), jak i płatności wnoszone w sposób tradycyjny przez kierowców pojazdów lekkich, korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA (w sumie 641 mln zł).

Wszystkie przychody wygenerowane przez system viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego i są przeznaczane na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce.

W lipcu 2011 r. w systemie viaTOLL zarejestrowanych było nieco ponad 300 tys. pojazdów. Po czterech latach funkcjonowania systemu liczba ta wzrosła do ponad 880 tys. Prawie 62 proc. wszystkich pojazdów zarejestrowanych w systemie pochodzi z Polski, w przypadku samochodów powyżej 3,5 ton, odsetek ten wynosi ponad 59 proc., a w przypadku autobusów – ponad 60 proc..

- Wśród zagranicznych użytkowników poruszających się samochodami ciężarowymi o masie powyżej 3,5 tony najliczniejszymi grupami są Niemcy (6 proc.), Litwini (3,8 proc.), Czesi (3,5 proc.) oraz Rosjanie (3,2 proc.). Jeżeli pod uwagę weźmiemy tylko autobusy, proporcje te prezentują się nieco inaczej. Najwięcej zarejestrowanych w systemie autobusów pochodzi z takich państw jak: Niemcy (12,5 proc.), Czechy (3,3 proc.), Ukraina i Węgry (po 2,2 proc.). Autobusy rosyjskie stanowią jedynie 0,7 proc. wszystkich zarejestrowanych w ramach systemu – podaje Kapsch.

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, a także dla wszystkich autobusów.

Kierowcy pojazdów lekkich podróżujący płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica) mogą dobrowolnie skorzystać z systemu viaTOLL za pośrednictwem usługi viaAUTO.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas