Menu
A+ A A-

Branża okienno-drzwiowa, delikatny wzrost zamówień Wyróżniony

Przedsiębiorstwa okienno-drzwiowe oceniają swoją obecną sytuację finansową jako dobrą i bardzo dobrą (97 proc. wskazań), Przedsiębiorstwa okienno-drzwiowe oceniają swoją obecną sytuację finansową jako dobrą i bardzo dobrą (97 proc. wskazań), Photo by Daniel Fazio on Unsplash

Po krytycznych dla branży okienno-drzwiowej miesiącach wiosennych, kiedy producenci odnotowali 30-40 proc. spadki sprzedaży, miesiące wakacyjne przyniosły odbudowanie portfela zamówień.

Z najnowszej ankiety CAB przeprowadzonej wśród menedżerów tej branży wynika, że zakłady wykorzystują już 90 proc. swoich zdolności produkcyjnych, a sprzedaż w większości z nich wróciła do poziomów ubiegłorocznych. 

Ogromna większość, bo aż 80 proc. menedżerów branży okienno-drzwiowej zapewnia, że sprzedaż ich produktów utrzymuje się już na poziomie sprzedaży ubiegłorocznej.

Reszta spodziewa się osiągnięcia tego poziomu jeszcze w tym roku, a jedynie 6 proc. menedżerów obawia się, że w obecnym sezonie to im się nie uda. Prognozując sprzedaż wrześniową zaledwie 8 proc. szefów firm produkcyjnych  tej branży spodziewa się spadku swojej sprzedaży w stosunku do miesiąca poprzedniego, ale ogromna większość, bo niemal 60 proc. jest przekonanych, że zamknie wrzesień wynikiem lepszym niż w sierpniu tego roku. Pozostali przewidują, że utrzymają wysoki poziom sprzedaży miesięcy wakacyjnych. 

Przedsiębiorstwa okienno-drzwiowe oceniają swoją obecną sytuację finansową jako dobrą i bardzo dobrą (97 proc. wskazań), a nie znalazł się w tym gronie nikt, kto inaczej oceniłby kondycję swoich klientów. 78 proc. ankietowanych twierdzi, że jest ona w większości dobra, a 22 proc., że bardzo dobra. W okresie II i III kwartału udało się przedsiębiorstwom utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie (91 proc. wskazań), a jedynie w 9 proc. zakładów zatrudnienie to jest dzisiaj niższe niż w marcu 2020 r.

Dzisiaj jedynie 6 proc. firm rozważa w ogóle możliwość uszczuplenia kadry pracowniczej, a wiele sygnalizuje przeciwnie: konieczność pozyskania nowych kadr. 

Najnowszy biuletyn kwartalny CAB, informujący o wynikach branży okienno-drzwiowej w Polsce, informuje o 6-8 proc. spadkach produkcji stolarki po I półroczu tego roku. Zawiera on również prognozę zakładającą wynik sprzedażowy roku 2020 roku o 5-6 proc. niższy niż rok wcześniej. Prognoza zakłada, że sprzedaż okien i drzwi w II półroczu tego roku będzie zbliżona do tej w analogicznym okresie roku ubiegłego. A to oznacza, że branża okien i drzwi w Polsce sprawnie radzi sobie w dobie pandemii. 

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas