Menu
A+ A A-

Polacy popierają pomysł bezpłatnych leków dla seniorów Wyróżniony

Polacy popierają pomysł bezpłatnych leków dla seniorów fot. freeimages.com

Większość dorosłych Polaków pozytywnie ocenia plan refundacji leków dla seniorów powyżej 75-tego roku życia wdrażany przez rząd, a tylko 12 proc. ocenia ten pomysł negatywnie – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Maison & Partners na zlecenie Polskiego Radia.

Lista bezpłatnych leków jest obecnie przedmiotem pracy urzędników Ministerstwa Zdrowia. Trafi do publicznej informacji w najbliższych tygodniach. Zgodnie z przyjętą w Polsce ustawą każdy, kto ukończył 75-ty rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (na tzw. liście „S"). Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na zdecydowaną przewagę zwolenników tego programu nad jego przeciwnikami. Co ciekawe wysokie pozytywne oceny rządowego programu nie różnią się zasadniczo ze względu na sympatie polityczne: wśród elektoratu Zjednoczonej Prawicy zwolennicy stanowią 74 proc., PO – 75 proc., a Nowoczesnej 60 proc.

Większość badanych jest zdania, że na liście powinny znaleźć się wszystkie leki najczęściej stosowane dotychczas przez osoby starsze (54 proc.), niemal połowa (48 proc.) podziela opinię, że powinny to być przede wszystkim leki dostarczane przez krajowy przemysł farmaceutyczny.

- Uzyskane wyniki wskazują, że program refundacji leków dla seniorów nie tylko wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom w zakresie ważnego wsparcia dla osób starszych, ale świadczą także o rosnącym patriotyzmie gospodarczym, czyli tzw. etnocentryzmie konsumenckim Polaków, w zakresie którego jeszcze do niedawna Polska odstawała zasadniczo na tle innych krajów rozwiniętych - ocenia dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci ostrzegają, że ambitny projekt, jakim jest wprowadzenie darmowych leków dla seniorów może w konsekwencji obrócić się przeciwko pacjentom, jeżeli na liście nie znajdą się wszystkie leki stosowane przez osoby starsze, na najczęściej dotykające je choroby. Wtedy może powstać problem z dostępnością leków w aptekach, w obecnych dawkach i opakowaniach. Dodatkowo takie rozwiązanie będzie dyskryminować producentów leków nieobjętych refundacją. Finalnie ustawa może nie zrealizować podstawowego zadania – zmniejszenia wydatków seniorów na leki refundowane.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas