Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Zdalnie odczytują energię

Zdalnie odczytują energię www.sxc.hu

Konsorcjum dwóch firm dostarczy inteligentne liczniki, które jeszcze w tym roku będą montowane w polskich domach.

310 tys. takich urządzeń Arcus SA i T-matic Systems SA przekażą Enerdze-Operator SA. Będzie to pierwsze tak duże wdrożenie liczników w Polsce. Montaż rozpocznie się w II połowie 2013 r. - Cieszymy się, że możemy być w Polsce pionierami w tej dziedzinie. Właściciele polskich mieszkań i domów, w których Energa-Operator wymieni stare liczniki na nowe, otrzymają doskonałe narzędzie, które pomoże im przede wszystkim oszczędzać energię. Ta oszczędność, dzięki dostępowi do konta on-line i śledzeniu zużycia prądu w domu, pozwoli jednocześnie chronić środowisko naturalne i ograniczyć wydatki na prąd, wg szacunków URE nawet o 9 proc. W zapomnienie odejdą rachunki wystawiane na podstawie prognoz, bo płacić będziemy za rzeczywiste zużycie energii - podkreśla Michał Czeredys, prezes Grupy Arcus, spółki notowanej na GPW.

Zgodnie z dyrektywami UE, do końca 2020 r. w całej Unii Europejskiej wszyscy operatorzy dystrybuujący energię elektryczną mają obowiązek rozliczać co najmniej 80 proc. odbiorców energii elektrycznej z rzeczywistego jej zużycia. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala to zrealizować to zainstalowanie tzw. inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii elektrycznej (ang. smart metering). Liczniki są kluczowymi elementami tzw. inteligentnych sieci energetycznych (ang. smart grid). Nadrzędnym celem całej idei „smart meteringu” jest nie tylko wzmocnienie pozycji konsumenta wobec dostawcy energii, ale także dokonanie milowego kroku w dziedzinie ochrony środowiska i ograniczenia emisji dwutlenku węgla w przyszłości.

- Inteligentne liczniki mają zachęcić odbiorców do oszczędności energii i własnej produkcji prądu za pomocą przydomowych źródeł energii takich, jak wiatraki i panele fotowoltaiczne. W Polsce także trwają prace nad wsparciem rządowym w finansowaniu tzw. prosumentów, czyli osób będących jednocześnie konsumentami jak i producentami prądu w przydomowych małych elektrowniach, a tylko inteligentne liczniki mogą jednocześnie podliczać zużycie i produkcję prądu w gospodarstwie domowym oraz zdalnie przesyłać te dane – zaznacza Piotr Pastuszka, prezes T-matic Systems, spółki należącej do Grupy Arcus, lidera rozwiązań smart grid/smart metering w Polsce.

Technologie i zabezpieczenia zastosowane w produkcji inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii, które zostaną zainstalowane w tym roku w Polsce przez Energę-Operator, gwarantują bezpieczeństwo rejestrowanych przez urządzenia danych. - Licznik energetyczny to urządzenie pomiarowe, którego szyfrowanie odbywa się podobnie, jak w przypadku kart płatniczych. To oznacza, że dane z licznika są strzeżone tak, jak nasze pieniądze na bankowym koncie, a ochrona danych rejestrowanych przez liczniki prowadzona jest w taki sposób, jak w przypadku danych bankowych. Dane te przechowywane są przez Zakład Energetyczny na jego serwerach i udostępniane klientom zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych oraz wytycznymi URE – zaznacza Rafał Filipek, dyr. biura inteligentnych sieci w T-matic Systems, odpowiedzialny za projekt wdrożenia inteligentnych liczników w Enerdze-Operator.

Protokół komunikacji danych z liczników oparty jest o standard „Prime”, zaprojektowany i wdrażany przez jeden z największych zakładów energetycznych w Europie, Iberdrola, w Hiszpanii. W pracach zespołu „Prime” czynnie bierze udział amerykańska firma Current, jako partner technologiczny. Oprócz niej, partnerem obu członków konsorcjum w dostawach inteligentnych liczników prądu jest także firma ADD, mołdawski producent urządzeń pomiarowych. Premiera inteligentnych liczników do zdalnego odczytu energii odbyła się w dniu premiery strony internetowej poświęconej wyłącznie inteligentnym licznikom, na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o tym, co zapewniają  inteligentne liczniki do zdalnego odczytu przede wszystkim odbiorcom prądu.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas