Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Sfinansują sieć NGA Wyróżniony

Sfinansują sieć NGA www.sxc.hu

Wiodący operator kablowy w zachodniej Polsce zyskał strategicznego, mniejszościowego inwestora, który zobowiązał się do dalszego finansowania wzrostu spółki i jej konsolidacji rynkowej.

Inwestorem w spółkę Inea została firma kontrolowana przez Warburg Pincus, czołowy globalny fundusz private equity Warunki inwestycji nie zostały ujawnione. Inea wykorzysta dodatkowe środki do wsparcia swoich strategicznych inwestycji w budowę sieci nowej generacji NGA (Next Generation Access). Umożliwią one świadczenie usług „triple play” i szybki dostęp do internetu dla gospodarstw domowych i firm w całym regionie oraz przyspieszenie konsolidacji sektora telekomunikacyjnego.

Od swojego powstania w 1992 r. Inea stała się wiodącym operatorem typu „triple play” w Wielkopolsce i czwartym co do wielkości największym operatorem kablowym w Polsce. Obejmując zasięgiem 360 tys. gospodarstw domowych i posiadając 170 tys. abonentów, firma dostarcza usługi telekomunikacyjne za pomocą swojej sieci. Jej abonenci mogą też korzystać w Poznaniu z sieci hotspotów i mają dostęp do lokalnego kanału telewizyjnego. W 2012 r. spółka osiągnęła przychody w wysokości 169 mln zł.

Warburg Pincus będzie wspierał Inea w rozwijaniu sieci w technologii FTTH (ang. fibre-to-the-home), która zapewni szerokopasmowy dostęp do internetu dla ponad 200 tys. kolejnych gospodarstw domowych i firm w Wielkopolsce. Część inwestycji zostanie zrealizowana w ramach projektu wspieranego przez samorząd województwa - Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, który ma na celu budowę ponad 4 tys. km wysokiej jakości sieci szkieletowo-dystrybucyjnej, pokrywającej swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych w województwie w promieniu 4 km od najbliższego węzła dystrybucyjnego w technologii FTTH. Po zakończeniu tej inwestycji sieć spółki ma być najbardziej zaawansowana w Polsce, umożliwiając zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu dla ponad 500 tys. gospodarstw domowych w całej Wielkopolsce.

Dodatkowo wsparcie finansowe Warburg Pincus umożliwi spółce podjęcie działań konsolidacyjnych na bardzo rozdrobnionym rynku telewizji kablowej w regionie.

Janusz Kosiński, prezes i współzałożyciel Inea, skomentował: - Od samego początku zaangażowania się w projekty realizujące powstawanie sieci NGA, poszukiwaliśmy partnerów, którzy pomogliby zrealizować projekt w jak największej skali. Jesteśmy pewni, iż zaangażowanie Warburg Pincus pomoże zapewnić sukces projektowi, który będzie udziałem wszystkich mieszkańców Wielkopolski, korzystających z dostępu do usług telekomunikacyjnych sieci szerokopasmowych nowej generacji.

Warburg Pincus ma duże doświadczenie w inwestowaniu w sektor kablowy na świecie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma stworzyła Ziggo, największego operatora kablowego w Holandii, w wyniku połączenia trzech mniejszych regionalnych operatorów kablowych - spółek Multikabel, Casema oraz @ Home. WP zainwestował również w operatorów kablowych w USA, Wlk. Brytanii i na kilku rynkach Europy Środowo-Wschodniej. Od 1987 r. spółka przeznaczyła ponad 1 mld dol. na inwestycje w 12. spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie, spółka jest inwestorem mniejszościowym w AmRest, firmie notowanej na GPW w Warszawie, a w przeszłości jej inwestycje obejmowały udziały w spółkach Zentiva i Euromedic.

Paul Best, dyrektor zarządzający w WP, skomentował: - Rynek usług telewizyjnych i sieci szerokopasmowej w Polsce cieszy się długoterminowymi perspektywami wzrostu strukturalnego, a technologia kablowa posiada przewagę nad innymi technologiami. Zwróciliśmy uwagę na Inea, ponieważ firma ta ma silną pozycję rynkową i potencjał do dalszego rozwoju, a także do podjęcia działań konsolidacyjnych na rynku. Ponadto, natrafiliśmy na zespół zarządzający zaangażowany w rozwój swojej firmy. Czekamy na możliwość ich wsparcia jako aktywni partnerzy z planem wykreowania długoterminowej wartości.

Transakcję tę uważa się za największą na rynku private equity w tym roku w Polsce.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas