Menu
A+ A A-

Światowy Kongres Audiologiczny w Warszawie Wyróżniony

Jestem przekonany, że dzięki wymianie naszych doświadczeń jeszcze lepiej będziemy wspierać naszych pacjentów – podkreśla prof. Henryk Skarżyński. Jestem przekonany, że dzięki wymianie naszych doświadczeń jeszcze lepiej będziemy wspierać naszych pacjentów – podkreśla prof. Henryk Skarżyński. mat.pras

Światowy Kongres Audiologiczny odbędzie się od 10 do 13 kwietnia w Warszawie – to największe na świecie forum wymiany wiedzy i doświadczeń lekarzy, logopedów, rehabilitantów słuchu, specjalistów pedagogiki specjalnej, protetyków słuchu i inżynierów klinicznych.

Uczestnicy dyskutować będą o najważniejszych zagadnieniach dotyczących słuchu, jego ochrony i rehabilitacji – telemedycynie w audiologii, badaniach przesiewowych, leczeniu częściowej i jednostronnej głuchoty, zapobieganiu ubytkom słuchu oraz zastosowaniu aparatów słuchowych i implantów. Planowane są również operacje pokazowe.

Pomysłodawcą kongresu jest International Society of Audiology (ISA), które od 1952 r. zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat słuchu. Polska gości Światowy Kongres Audiologiczny po raz drugi – w 1980 roku gospodarzem był Kraków. Tegoroczne wydarzenie organizują Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów. Funkcję prezydenta kongresu sprawować będzie prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

- Przed nami najważniejsze wydarzenie w świecie audiologii od lat. Jestem zaszczycony, że powierzono nam organizację tego Kongresu, to ogromne wyróżnienie oraz dowód, że dokonania polskiej medycyny są dostrzegane i doceniane na świecie. Do Warszawy zjadą najlepsi eksperci i specjaliści, którym leży na sercu komfort życia osób z wadami słuchu. Jestem przekonany, że dzięki wymianie naszych doświadczeń jeszcze lepiej będziemy wspierać naszych pacjentów – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Wady słuchu stały się chorobą cywilizacyjną. Na świecie ponad miliard osób zmaga się z problemami słuchowymi, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. W Polsce poważnie uszkodzony słuch ma 900 tys. osób, a ok. 40 tys. nie słyszy w ogóle. Niedosłuch najczęściej występuje u seniorów. Blisko trzy czwarte 70-latków ma częściową głuchotę, w przedziale wiekowym 80–100 lat odsetek ten wynosi ok. 80 proc. Z problemami słuchowymi zmagają się jednak coraz młodsi ludzie. W dodatku zaburzenia słuchu mają też najmłodsi. W szkołach problem dotyczy nawet 20 proc. dzieci.

- Postęp w medycynie sprawia, że dziś lekarze są w stanie pomóc większości osób z zaburzeniami słuchu. Polska jest pod tym względem liderem. Cieszę się, że znakomite grono naukowców i praktyków audiologów z całego świata podzieli się swoimi najnowszymi osiągnięciami klinicznymi i badawczymi dla dobra wszystkich pacjentów z problemami ze słuchem – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński, sekretarz naukowy kongresu.

Podczas Kongresu odbędzie się światowa premiera filmu „Moja Sonata Księżycowa”. Dokument, opowiada o utalentowanym muzyku Grzegorzu Płonce. To historia pacjenta z głębokim niedosłuchem, który po wszczepieniu implantu ślimakowego przez prof. Henryka Skarżyńskiego, rozwija się muzycznie i staje się fenomenem medycznym. Pokazana w filmie dokumentalnym historia Grzegorza, okazała się inspiracją dla twórców filmu fabularnego pt.: „Sonata”.

- Dla mnie i mojego zespołu Grzegorz jest wspaniałym ambasadorem tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie. Wierzę, że dzięki wymianie naszych doświadczeń podczas Kongresu będziemy mogli pomóc ludziom takim jak Grzegorz na całym świecie – powiedział prof. Henryk Skarżyński.

Kongresowi towarzyszyć będzie także XV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi AUDIOFON 2022 dla specjalistów z dziedziny audiologii, foniatrii, otolaryngologii, onkologii laryngologicznej, chirurgii głowy i szyi, genetyki, akustyki, psychologii i rehabilitacji.

Przyjazd do Warszawy potwierdzili prelegenci z całego świata – z Chile, Brazylii, USA, Kanady, RPA, Kamerunu, Senegalu, Mauretanii, Australii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Indii, Hong Kongu, Korei oraz Belgii, Niderlandów, Włoch, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i z Polski.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach to placówka o międzynarodowej marce. Już od wielu lat przyjeżdżają tu lekarze z całego świata, by uczyć się nowych rozwiązań w zakresie otolaryngologii i następnie wprowadzać je do praktyki klinicznej w swoich ośrodkach.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas