Menu
A+ A A-

NaturalAntibody zamierza finansować rozwój ze środków własnych i grantów  Wyróżniony

NaturalAntibody zamierza finansować rozwój ze środków własnych i grantów 

NaturalAntibody - bioinformatyczny startup, oferujący rozwiązania pozwalające znacznie przyspieszyć proces wprowadzania na rynek nowych leków opartych o przeciwciała.

Do końca roku spodziewa się decyzji ws. 20 mln zł dofinansowania w ramach grantów NCBR oraz European Innovation Council na rozwój dwóch projektów dotyczących przewidywania łączenia się cząsteczek oraz zmniejszania ryzyka niepożądanych efektów ubocznych, poinformowali ISBnews przedstawiciele spółki. NaturalAntibody nie wyklucza na kolejnych etapach rozwoju wejścia na giełdę w Polsce lub za granicą. 

NaturalAntibody zajmuje się inżynierią informatyczną przeciwciał terapeutycznych, czyli wynajdywaniem i optymalizacją sekwencji przeciwciał, które mogą być używane jako leki. Wykorzystuje do tego swój własny, największy na świecie bank danych o opracowanych już przeciwciałach oraz moduły analityczne, które przewidują ich zachowania w kontakcie z antygenami i rozpoznają właściwości terapeutyczne. Zidentyfikowane w ten sposób cząsteczki znajdują zastosowanie w onkologii, a także w terapii innych chorób, np. autoimmunologicznych.

"W najbliższych latach zamierzamy finansować rozwój głównie z bieżących przychodów i grantów - do końca roku spodziewamy się decyzji w sprawie 20 mln zł dofinansowania na rozwój dwóch projektów dotyczących przewidywania łączenia się cząsteczek oraz zmniejszania ryzyka niepożądanych efektów ubocznych. Korzystamy również z zasobów venture buildingowych funduszu Tar Heel Capital Pathfinder" - powiedział ISBnews wiceprezes NaturalAntibody z ramienia Tar Heel Capital Pathfinder Kamil Sabatowski. 

Spółka została zawiązana w listopadzie 2020 r. W perspektywie najbliższych 3-7 lat spółka zamierza intensywnie rozwijać technologię, a do finansowania tego rozwoju będzie wykorzystywać także wszystkie pojawiające się zyski operacyjne.

"W odróżnieniu od innych wchodzących na rynek firm biotechnologicznych, udowodniliśmy już, że nasze rozwiązanie ma zastosowanie w biznesie i generujemy przychody. Taki model, przy wsparciu środków pochodzących z grantów, pozwoli nam efektywnie finansować działania spółki i sukcesywnie rozbudowywać portfolio jej produktów" - podkreślił Sabatowski. 

Współzałożycielem spółki jest fundusz Tar Heel Capital Pathfinder, który w ramach swojego modelu venture buildingowego zainwestował w pomysł polskiego naukowca dr Konrada Krawczyka, eksperta w zakresie bioinformatycznej analizy przeciwciał. Fundusz dostarczył kompetencje technologiczne, a także m.in. wsparcie strategiczne, administracyjne, marketingowe, HR-owe. Wartości inwestycji na ten moment fundusz nie ujawnia.

W kwietniu br. spółka pozyskała również 3 mln zł od inwestorów prywatnych. 

"Na kolejnych etapach rozwoju będziemy wybierać ścieżki odpowiednie do osiągnięcia założonych celów - wejście na giełdę w Polsce lub za granicą to dwie spośród wielu opcji, które bierzemy pod uwagę" - powiedział Sabatowski. 

Spółka wprowadziła już na rynek dwie kategorie produktów: moduły analityczne wynajdujące i optymalizujące sekwencje przeciwciał, które mogą być używane jako leki, oraz Antibody Knowledge Graph, czyli największy na świecie bank danych o opracowanych już przeciwciałach, integrujący dane zgromadzone przez społeczność naukową w ostatnich 40 latach, z którym  moduły NaturalAntibody współdziałają. Spółka wdrożyła także  spersonalizowane wersje produktów, dokładnie dostosowanych do indywidualnych, bioinżynieryjnych potrzeb klientów. 

"Połączyliśmy światowej klasy wiedzę akademicką z najwyższej jakości kompetencjami w obszarze budowania biznesu, aby zrewolucjonizować proces wytwarzania leków. Wspólnie doprowadziliśmy do komercjalizacji pierwszych produktów z portfolio spółki. W najbliższych miesiącach będziemy wdrażać nasze oprogramowanie u kolejnych klientów, głównie z USA i Europy Zachodniej, zwłaszcza Wielkiej Brytanii" - zapowiedział Sabatowski.

Spółka posiada obecnie ok. 20 międzynarodowych klientów - są to zarówno największe koncerny farmaceutyczne, jak AstraZeneca, globalne spółki technologiczne, m.in. GV20/Bayer oraz wyspecjalizowane spółki biotechnologiczne, w tym Antiverse i Alchemab. 

 Akcjonariuszami spółki są Konrad Krawczyk, Michał Krawczyk, Tar Heel Capital Pathfinder i inwestorzy indywidualni.

Agnieszka Morawiecka

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas