Menu
A+ A A-

Rynek e-rowerów - City Bike Global w Polsce Wyróżniony

CityBike Global nie jest producentem rowerów ani operatorem jednej, własnej technologii, przez co nie forsujemy jednego rozwiązania CityBike Global nie jest producentem rowerów ani operatorem jednej, własnej technologii, przez co nie forsujemy jednego rozwiązania mat.pras

Rynek e-rowerów według badania międzynarodowej firmy analitycznej Mordor Intelligence został wyceniony na blisko 24 mld dol., a do 2026 r. może sięgnąć nawet 48 mld.

Europa jest najszybciej rozwijającym się rynkiem rowerów elektrycznych, a do Polski chce wejść międzynarodowy operator usług wypożyczania rowerów CityBike Global. Trwa przetarg na dostarczenie usługi wynajmu rowerów miejskich do systemu MEVO w Trójmieście.

W 2019 r. według Badania McKinsey postępująca urbanizacja zwiększy wartość branży mikromobilności z usługami komunikacyjnymi i transportowymi na krótkich odległościach nawet do 500 mld dol. do 2030 r. W samych Niemczech 4,3 mln gospodarstw domowych posiadało co najmniej jeden rower elektryczny – to oznaczało, że na początku 2020 r. co dziewiąte gospodarstwo domowe było wyposażone w ten środek transportu. W 2015 r. rower elektryczny posiadało 1,5 mln gospodarstw domowych.

Korzyści z użytkowania e-roweru jest wiele, to m.in. doskonała alternatywa dla samochodu, która pozwala szybko i bez wysiłku dotrzeć do pracy, jednocześnie ograniczając emisję spalin. E-rowery świetnie wpisują się także w trend smart city.

Pomimo że pandemia COVID-19 i lockdown spowodowała spadek produkcji e-rowerów, to po zdjęciu obostrzeń, rynek ponownie nabrał tempa. Co ciekawe, ze względu na pandemię i ryzyko zakażenia (np. w komunikacji miejskiej) ludzie zaczęli kupować własne pojazdy, ale także znacznie częściej korzystać z usług rowerów miejskich. Tych ostatnich przybywa - takie systemy można spotkać w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Białymstoku.

W Trójmieście do przetargu na dostarczenie usługi wynajmu rowerów miejskich do systemu MEVO wystartowała firma CityBike Global, globalny operator usług wypożyczania rowerów.

– To duża metropolia, którą każdego roku odwiedzają dodatkowo dziesiątki tysięcy turystów. Ogromne zapotrzebowanie na rowery miejskie, coraz większa popularność komunikacji rowerowej i chęć przysłużenia się planecie – to kluczowe czynniki. Poza tym wiemy, że władze Gdańska, Gdyni i Sopotu są bardzo otwarte na współpracę z inwestorami, traktują ich po partnersku. To miasto przyjazne ekologicznemu transportowi, przyjazne ludziom, przyjazne przedsiębiorcom – dlatego zainteresowaliśmy się tym rynkiem. Oczywiście, jako globalna firma jesteśmy dumni, że możemy oferować nasze usługi nie tylko w nowym mieście, ale także kraju, to bardzo motywujące i napędzające nas do nowych wyzwań - mówi Jordi Cabanas, dyrektor zarządzający CityBike Global.

City Bike Global dostarcza w różnych krajach ok 20 tys. rowerów w kilku systemach. Firma świadczy swoje usługi w Szwecji, Finlandii, Peru i Francji, łącząc systemy rowerów miejskich elektrycznych i mechanicznych – w zależności od wymagań zamawiających miast. Np. w Helsinkach i Espoo firma dostarczyła łącznie 4500 pojazdów mechanicznych, z kolei w Vantaa znajduje się 1000 rowerów. Lima została wyposażona w 1000 rowerów, a od kwietnia 2021 r. francuskie Clermont Ferrand posiada 620 rowerów mechanicznych.

– CityBike Global nie jest producentem rowerów ani operatorem jednej, własnej technologii, przez co nie forsujemy jednego rozwiązania. Działamy jako integrator i globalny operator usługi, co pozwala zaproponować za każdym razem taki zestaw sprzętu, technologii i systemu operacyjnego, który najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb danego miasta i jest najbardziej efektywny ekonomicznie. W polskim rynku widzimy ogromny potencjał. Polska jest jednym z największych europejskich producentów rowerów, może już niedługo wyprzedzić Niemcy – ale w Polsce również z roku na rok rośnie liczba osób, korzystających na co dzień z roweru jako środka transportu, nie tylko rekreacji – dodaje Jordi Cabanas.

W Trójmieście CityBike Global zaproponował dostarczenie rowerów elektrycznych czwartej generacji, inteligentnie połączonych pojazdów eliminujących potrzebę instalacji doków i terminali trzeciej generacji, zmniejszając w ten sposób koszty inwestycyjne i operacyjne. Pojazdy posiadają zamki i systemy pozwalające na kontrolowane parkowanie w określonym obszarze lub w standardowym stojaku rowerowym, wykorzystując w ten sposób najlepsze systemy trzeciej generacji i systemy wolnobieżne, ale unikając ich problemów, zapewniając solidne i dopasowane rozwiązanie.

CityBike Global planuje ekspansję na polskim rynku, aktualnie bierze udział w przetargach w Wielkopolsce i na Śląsku.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas