Menu
A+ A A-

Kapsuła Badań Zmysłów - Polski Produkt Przyszłości Wyróżniony

Kapsuła Badań Zmysłów - Polski Produkt Przyszłości

Kapsuła Badań Zmysłów - innowacyjne i unikalne na świecie, wielofunkcyjne urządzenie umożliwiające diagnostykę najważniejszych zmysłów w jednym miejscu, zostało nagrodzone w XXIII edycji konkursu Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pod nazwą Polski Produkt Przyszłości.

Nagrodę – 16 czerwca 2021 roku podczas gali w Centrum Praskim Koneser – odebrał prof. Henryk Skarżyński. Pamiątkowy dyplom wręczył dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki oraz dr inż. Wojciech Kamieniecki, Dyrektor NCBR.

"Nagrodzone wyroby i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału polskiej przedsiębiorczości" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników i organizatorów konkursu. "Jestem przekonany, że nagrodzone projekty mają szansę zaistnieć nie tylko na naszym krajowym rynku, ale także na globalnym rynku, i przyczyniać się do promocji polskiej marki za granicą" - dodał.

Dr Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zaznaczył, że "wiele zostało do zrobienia, nie na poziomie legislacyjnym, ale poziomie zmiany podejścia". Wskazał, że pandemia COVID-19 "była tragiczna w skutkach dla wielu przedsiębiorstw, właścicieli i pracowników oraz niekorzystną zmianą otoczenia biznesowego". - Musimy patrzeć w przyszłość, patrzeć na sytuację od strony szans. Pandemia otwiera nowe perspektywy dla polskiej gospodarki - stwierdził Premier Gowin.

Kapsuła Badań Zmysłów, której pomysłodawcą jest prof. Henryk Skarżyński, powstała w wyniku realizacji Projektu pt. „Zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia, smaku), akronim INNOSENSE”, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z Programu strategicznego „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. W ramach prac projektowych opracowano innowacyjne urządzenia, procedury badań, testy przesiewowe oraz diagnostyczne. Opracowana Kapsuła umożliwia samodzielne wykonywanie badań przesiewowych narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy, tak niezbędnych w procesie komunikacji międzyludzkiej. Pozwala również na prowadzenie populacyjnych testów przesiewowych w różnych grupach wiekowych oraz zawodowych, a opracowany model badań przesiewowo-diagnostycznych w Kapsule, wsparty wynikami badań ankietowych, pozwala na znaczne zwiększenie precyzji w wykrywaniu zaburzeń zmysłów, przy jednoczesnej minimalizacji czasu potrzebnego na wykonanie badań. Dzięki możliwości korzystania z telemedycyny, lekarze specjaliści mogą przeprowadzać konsultacje, zalecać wykonywanie innych badań oraz nadzorować procesy rehabilitacji. 

Z kolei Minister Przemysław Czarnek ocenił, że "działania podejmowane w ostatnich latach w sektorze badawczo-rozwojowym, wzrost nakładów PKB w tym sektorze, to kierunek, który należy kontynuować i który przynosi korzyści", a wręczając nagrodę prof. Henrykowi Skarżyńskiemu podkreślił, że Kapsuła jest prawdziwym produktem przyszłości. 

Dziękując za nagrodę prof. Henryk Skarżyński przypomniał, że we współczesnym świecie komunikacja ma fundamentalne znaczenie dla pozyskiwania i przetwarzania informacji, ustanowienia i podtrzymania więzi międzyludzkich, a także zadeklarował gotowość do przeprowadzenia wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki programu badań przesiewowych #5zmysłów:

- Liczymy na to, że uda się nam przebadać całą populację dzieci szkolnych. Na początek to 3 200 000 uczniów. – dodał prof. H. Skarżyński. 

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki; produkt przyszłości przedsiębiorcy; wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. O miano Polskich Produktów Przyszłości ubiegali się polscy przedsiębiorcy oraz instytucje szkolnictwa wyższego i nauki – osobno lub we współpracy. Do bieżącej edycji konkursu zgłoszono 219 produktów. To ponad dwukrotnie więcej aplikacji niż w poprzedniej edycji, do której rodzimi innowatorzy zgłosili 96 produktów.

Organizatorami konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronatem objęły go Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Warto przypomnieć, że jest to już druga nagroda przyznana przez PARP. W roku 2006 Audiometr przesiewowy „Kuba mikro AS” zdobył - w X edycji Konkursu „Polski Produkt Przyszłości 2006” – tytuł w kategorii „Wyrób Przyszłości”.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas