Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Rachunki na komórkę

Rachunki na komórkę www.sxc.hu

Płatności mobilne czołowego banku w kraju funkcjonują na rynku od dwóch miesięcy. W tym czasie aplikację IKO aktywowało prawie 30 tys. jego klientów, dokonując telefonem transakcji na łączną kwotę 5 mln zł.

Dwa miesiące po starcie aplikacja IKO PKO BP działa już na większości telefonów komórkowych, w tym na urządzeniach starszego typu sprzed ery smartfonów. W całej Polsce płatności IKO są akceptowane w 35 tys. terminali płatniczych, w 2700 bankomatów banku, a wkrótce także w bankomatach Euronet. Telefonem z aplikacją IKO można również zapłacić w kilku tys. sklepów internetowych.

- Tak szybki rozwój samej aplikacji, a także dynamiczny przyrost klientów korzystających z IKO nie byłby możliwy bez zapewnienia całemu systemowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Aplikację stworzyliśmy zgodnie z najwyższymi standardami stosowanymi w technologiach mobilnych– podkreśla Piotr Alicki, wiceprezes PKO BP odpowiedzialny za obszar informatyki i usług.

Klienci korzystający z aplikacji najczęściej wypłacają telefonem gotówkę z bankomatów, ale popularne są także transakcje w sklepach i przelewy na numer telefonu. Klienci banku korzystają z IKO, dokonując zarówno mikropłatności, jak również transakcji na wyższe kwoty. Krótki 2-minutowy czas ważności kodu gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Dzięki temu zminimalizowane jest zagrożenie, że osoba trzecia dokona na rachunek użytkownika transakcji, przypadkowo wprowadzając kod, który jest aktywny na danym telefonie.

Więcej informacji o produkcie znajduje się na stronie internetowej banku.

{jumi [*9]}

Artykuły powiązane

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas