Ministerstwo Cyfryzacji tworzy "Strategię 5G dla Polski" Wyróżniony

Ministerstwo Cyfryzacji tworzy "Strategię 5G dla Polski" Fot. Iliescu Victor

W środę 28 czerwca br. Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podpisze porozumienie na rzecz „Strategii 5G dla Polski".

„Celem podpisywanego porozumienia jest nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w celu wdrożenia w Polsce sieci piątej generacji. Zdaniem minister Anny Streżyńskiej 5G to szansa na skok cywilizacyjny i przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Polski. Porozumienie, którego Anna Streżyńska jest inicjatorem i liderem, ma wypracować kluczowe kierunki i stworzyć podwaliny dla rządowej strategii 5G dla Polski" – czytamy w komunikacie.

Technologia 5G pozwoli na korzystanie z bezprzewodowego Internetu z prędkością zbliżoną do połączenia światłowodowego – nawet do 1 Gigabita na sekundę.

Oznacza to nowe możliwości dla konsumentów a dla przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i innowacyjne rozwiązania w codziennym życiu. Wprowadzenie technologii 5G pozwoli sprostać wyzwaniom cyfrowej gospodarki takim jak Internet Rzeczy czy autonomiczne samochody. Superszybki standard transferu danych umożliwi inteligentne zarządzanie zużyciem energii oraz wymianą informacji o naszym zdrowiu. Pozwoli także na dostarczanie nowych form rozrywki w wysokiej jakości, podano również.

1 czerwca br. Parlament Europejski poparł plan działania dla sieci 5G w Unii Europejskiej przygotowany przez Komisję Europejską.

Plan zakłada koordynację działań krajów członkowskich w kwestii inwestycji infrastrukturalnych. Kraje Unii zobowiązały się do przeznaczenia 700 mln euro na rozwój tej technologii.

"Jeszcze w tym roku każdy z krajów UE ma przyjąć plan wdrażania 5G. Do 2020 sieć ma być dostępna w przynajmniej jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe" – podało Ministerstwo.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas