Punkty karne online

Punkty karne online https://pixabay.com

Dopuszczalny limit punktów karnych wynosi 24. Dostaniemy je za przestępstwo drogowe, kolizję drogową, stan nietrzeźwości i po użyciu alkoholu itp., nieudzielenie pomocy, zagrożenie bezpieczeństwa ruchu, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, nieustąpienie pierwszeństwa, naruszenie zakazu zawracania, niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości, naruszenie przepisów dotyczących wyprzedzania itd., itd. (https://taryfikatormandatow.pl/). Okazji jest wystarczjąco dużo, a i chętnych nie brakuje. Żeby uniknąć odebrania prawa jazdy i ponownego starania o uzyskanie uprawnień warto skorzystać z uruchomionej E-usługi „Sprawdź swoje punkty karne”, dzięki której można - bez wychodzenia z domu - sprawdzić, ile punktów karnych zebraliśmy.

E-usługa jest dostępna za darmo na portalu www.Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO). Można również sprawdzić liczbę punktów karnych na Policji. Informację ustną o punktach karnych uzyskamy bezpłatnie. Zaświadczenie o liczbie punktów karnych kosztuje 17 zł.

Prezentacja danych zawiera sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.


Profil Zaufany (eGO) można założyć na dwa sposoby: W sposób tradycyjny, rejestrując się na stronie www.pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości. Z opcji "bez wychodzenia z domu" - z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości mogą skorzystać klienci: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo i Millennium Bank. W najbliższych tygodniach do grona zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.

Kiedy punkty karne znikną z konta

- minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
- ukończymy szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych — jeśli przed jego rozpoczęciem mamy mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych — jeżeli jest to pierwsze prawo jazdy, posiadane krócej niż rok). Szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Punkty karne nie znikną z konta w 2 przypadkach — jeżeli suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów — jeżeli jest to pierwsze prawo jazdy i posiadane krócej niż rok).

Gdy przekroczymy limit punktów karnych

- jeśli mamy prawo jazdy ponad rok i będziemy mieć na koncie więcej niż 24 punkty karne — dostaniemy od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczymy egzaminu lub badań, starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
- jeśli jest to pierwsze prawo jazdy, posiadane krócej niż rok oraz więcej niż 20 punktów karnych na koncie — starosta cofnie wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Więcej na|: https://obywatel.gov.pl/.

Obecnie serwis Obywatel.gov.pl oferuje 176 usług, w tym 35 usług online. Uruchomienie usługi „Sprawdź swoje punkty karne” jest pierwszym etapem Programu CEPiK 2.0. Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0 będą uruchamiane w 2018 r. Będą to:
• „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach)
• „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)
• „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)
• „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)
• „Przypominaj o terminach” (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)
Poszczególne etapy Programu będą realizowane w następujących terminach:
• Etap 2 październik 2017
• Etap 2 grudzień 2017
• Etap 4 marzec 2018
• Etap 5 maj 2018
• Etap 6 lipiec 2018.

Ostatnio zmienianywtorek, 25 kwiecień 2017 12:10
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas