Priorytet: bezpieczeństwo Wyróżniony

Śmigłowiec AW101 Śmigłowiec AW101

Kilka dni temu w Warszawie i Świdniku miała miejsce prezentacja śmigłowca AW101. W trakcie lotu powrotnego do bazy we Włoszech maszyna musiała prewencyjnie lądować na Słowacji. Zawiodły procedury. Piloci jednak wylądowali bezpiecznie, co dowodzi, że śmigłowiec jest najpoważniejszym kandydatem do polskich sił powietrznych.

Śmigłowiec AW101 jest brany pod uwagę przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jako maszyna, która nie tylko ma strzec polskiego nieba, ale też brać udział w misjach specjalnych i ratunkowych. Śmigłowiec był prezentowany w Świdniku, w fabryce w której powstają najważniejsze elementy maszyny, oraz w Warszawie.
W trakcie drogi powrotnej do bazy we Włoszech, nad Słowacją, śmigłowiec miał nieplanowane lądowanie. Jak czytamy w oświadczeniu firmy, piloci zdecydowali o lądowaniu ponieważ niewłaściwie została wykonana procedura sprawdzania listy kontrolnej, tzw. check list, co oznacza ludzki błąd.
W trakcie lotu moc straciły dwa z trzech silników, i choć natychmiast je włączono, to prewencyjnie załoga postanowiła jednak posadzić maszynę na ziemi. Sytuacja ta, wbrew pozorom, stała się chrztem bojowym pokazowej maszyny. Dowiodła, że śmigłowiec z dobrze wyszkoloną załogą na pokładzie, jest w stanie utrzymać się w powietrzu w każdej sytuacji, a dzięki szybkiej reakcji na komendy pilotażowe, AW101 jest bezpieczny dla pilotów.
AW101 służy w wojskach całego świata i jest uważany za jeden z najlepszych śmigłowców, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie go na polu walki jak też w akcjach cywilnych, np. katastrof morskich. Co ważne, maszyna powstaje również w Świdniku, w fabryce, które produkuje takie śmigłowce jak np. Głuszec czy legendarny Sokół.

Ostatnio zmienianyśroda, 29 marzec 2017 11:53
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas