Nowoczesna odprawa na lotnisku w Modlinie Wyróżniony

Nowoczesna odprawa na lotnisku w Modlinie fot. Hubert Śmietanka / Wikipedia - CC BY-SA 3.0

W Modlinie zakończyły się testy pierwszej w Polsce biometrycznej bramki do Automatycznej Odprawy Osób (Automatic Border Control). Zastosowanie tego rozwiązania już niedługo pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa oraz poprawę komfortu pasażerów portów lotniczych.

Celem biometrycznej bramki do Automatycznej Odprawa Osób jest przyspieszenie procesu odprawy na lotniczych przejściach granicznych. System ten powstał w ramach realizacji projektu rozwojowego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Liderem projektu i głównym wykonawcą jest Wojskowa Akademia Techniczna.

- Tego typu urządzenia gwarantują znacznie większą precyzję kontroli bezpieczeństwa niż metody stosowane tradycyjnie do tej pory. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, funkcjonariusze, którzy wcześniej dedykowani byli do obsługi pasażerów metodą tradycyjną, teraz będą mogli skoncentrować się na innych zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

System ma za zadanie zweryfikować biometrycznie podróżnego, czyli pobrać rzeczywiste odciski linii papilarnych palca oraz zdjęcie wizerunku twarzy. Pobrane dane zostają porównane z danymi w paszporcie biometrycznym. Zadaniem systemu jest także sprawdzenie wiarygodność dokumentów i wykrycie ewentualnych fałszerstw. Bramka ABC ma potwierdzić, że osoba odprawiająca się jest rzeczywiście osobą z dokumentu. Warunkiem poddania się odprawie jest posiadanie polskiego paszportu biometrycznego.

Bramka skraca czas odprawy i wymaga nadzoru mniejszej liczby osób niż podczas tradycyjnej odprawy. Obecnie używane na lotniskach w Europie rozwiązania bazują na automatycznej weryfikacji tylko wizerunku twarzy. Prezentowane rozwiązanie oprócz wizerunku analizuje także odcisk palca podróżnego, który jest unikatową cechą biometryczną, która jednoznacznie identyfikuje osobę.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas