Nowe łodzie podwodne dla Indii Wyróżniony

Nowe łodzie podwodne dla Indii fot. Indian Navy / Wikipedia - CC BY 2.5 in

Indyjska flota wojenna zyskała kolejny okręt podwodny zbudowany w oparciu o projekt francuskich łodzi typu Scorpene koncernu DCNS. Jednostka wejdzie do służby jeszcze w tym roku.

Okręt typu Kalvari jest drugą z sześciu łodzi budowanych w indyjskiej stoczni w Bombaju. Kontrakt, którego wartość wynosi 3,75 mld USD, oprócz transferu technologii budowy, zawiera też dostarczenia grodzi dziobowych i rufowych, wyrzutni torpedowych i dużej części wyposażenia, w tym systemów bojowych.

Francuski koncern DCNS proponuje też podobne okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”. Nasza flota dysponuje obecnie pięcioma okrętami podwodnymi. Wszystkie jednostki są już jednak bardzo wysłużone, większość powstała w latach 60. ubiegłego wieku. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zastąpienie ich trzema nowymi okrętami.

Tak jak w przypadku Indii, Francuzi stoją na stanowisku, że nieodzownym elementem budowy dobrych stosunków pomiędzy krajami jest transfer nowoczesnych technologii.

– Pierwszy okręt chcemy zbudować we Francji, co da możliwość wymiany doświadczeń między polskimi a naszymi inżynierami, nawiązania dobrej współpracy z pracownikami technicznymi i pokazania, że kolejne okręty Polska będzie mogła budować u siebie - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Stephan Meunier, dyrektor rozwoju segmentu okrętów podwodnych francuskiego koncernu stoczniowego DCNS.

DCNS realizuje obecnie przetarg na dostawę 12 okrętów dla australijskiej floty. W grudniu 2016 r. władze Australii i Francji podpisały porozumienie, które pozwoli stronie francuskiej na przekazanie wiedzy, umiejętności i zaawansowanych technologii dla rządu i przemysłu australijskiego, aby umożliwić im osiągnięcie i utrzymanie samodzielności w dziedzinie okrętów podwodnych.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas