Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1030.

Senator będzie dochodził swoich praw w sądzie Wyróżniony

Senator będzie dochodził swoich praw w sądzie fot. www.grzegorzbierecki.pl

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie ewentualnych nieprawidłowości podczas likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych.

Sprawa dotyczy likwidowanej w 2010 r. Fundacji dysponującej środkami przekazanymi jej przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) na aktywizację rozwoju SKOK-ów w Polsce. Ponieważ zdaniem Rady cel ten został osiągnięty podjęła ona przed pięcioma laty decyzję o likwidacji Fundacji i przekazaniu środków przez nią dysponowanych sopockiemu Spółdzielczemu Instytutowi Naukowemu kierowanemu przez obecnego senatora Grzegorza Biereckiego.

Zdaniem Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, „majątek likwidowanej Fundacji /wartości ponad 70 mln zł/, która miała wspierać rozwój SKOK w Polsce, przekazany został do podmiotu, stanowiącego wyłączną własność osób fizycznych, a nie instytucji w sektorze SKOK, np. wprost do Kasy Krajowej i tym samym do Funduszu Stabilizacyjnego”. W tej sprawie Jakubiak skierował doniesienie m.in. do ABW.

Tymczasem Bierecki wydał oświadczenie, w którym „z zadowoleniem” przyjął podjętą przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku decyzję. Senator napisał: „wierzę, że Prokuratura rzetelnie i szybko wyjaśni wszystkie kwestie budzące w ostatnich tygodniach zainteresowanie opinii publicznej. Zainteresowanie to jest w sposób sztuczny podsycane przez polityków koalicji rządzącej oraz część przychylnych obecnej władzy mediów. Jestem przekonany, że efektem pracy prokuratorów będzie zakończenie wreszcie opartej na pomówieniach medialnej nagonki na mnie, moich współpracowników oraz sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, który miałem zaszczyt współtworzyć.
Według senatora „środki Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych nigdy nie były środkami publicznymi, ani środkami spółdzielców. Były to fundusze przekazane Fundacji przez konkretną organizację – Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) – na konkretny cel. Fundusze te dysponowane były zgodnie z wolą Fundatora. Tak też były dystrybuowane po zakończeniu – zgodnie z wolą WOCCU – działalności Fundacji.

Zdaniem Briana Brancha, prezesa WOCCU polskie media błędnie interpretują decyzję WOCCU dotyczącą przekazania środków Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych do Spółdzielczego Instytutu Naukowego. WOCCU podjęła decyzję, jako założyciel Fundacji, aby wspierać działania z zakresu badań i publikacji dotyczących spółdzielczości i powierzyć je ludziom, do których ma pełne zaufanie.

Grzegorz Bierecki podkreślił w oświadczeniu: „Chciałbym jeszcze raz stwierdzić, że majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych dysponowano zgodnie z wolą Fundatora, zgodnie z polskim prawem oraz statutem Fundacji, zgodnie wreszcie z dobrymi praktykami i normami etycznymi.  Proces ten był jawny, przeprowadzony w formie aktów notarialnych i odbywał się pod nadzorem sądu i ministerstwa finansów. Wobec osób i instytucji, które powielają spreparowane na potrzeby walki politycznej bezpodstawne zarzuty i kłamstwa dochodzę i będę dochodził swoich praw w sądzie”.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas