Menu
A+ A A-

Zmarł Mieczysław Wilczek Wyróżniony

Zmarł Mieczysław Wilczek fot. Centrum im. A. Smitha

W środę 30 kwietnia 2014 roku w Warszawie zmarł Mieczysław Wilczek (ur. 25 stycznia 1932 roku). Z wykształcenia był chemikiem i prawnikiem a z zawodu przedsiębiorcą.

Autor wielu patentów z chemii w tym słynnego proszku do prania IXI 65 - napisał w nekrologu Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha. Zmarły był ministrem przemysłu (1988-1989) w ostatnim rządzie PRL.

W najnowszej historii Polski zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 r.) zwaną powszechnie Ustawą Wilczka. Przywróciła w naszym kraju wolność gospodarczą i była konstytucją polskiej przedsiębiorczości. „Co nie jest zakazane jest dozwolone” było fundamentalną zasadą Ustawy Wilczka. Uwolniła energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem „kontrrewolucji straganów” od których zaczynali startujący przedsiębiorcy. W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy.

Mieczysław Wilczek jest ojcem polskiego cudu gospodarczego, największego cudu w historii gospodarczej świata końca XX wieku. Stefan Kisielewski w uznaniu przyznał mu osobiście „Nagrodę Kisiela” w 1990 r. W 2008 roku w dwudziestą rocznicę Ustawy Wilczka przyjął tytuł „Jego Przedsiębiorczości” Centrum im. Adama Smitha.

Ostatni raz publicznie wystąpił 9 grudnia 2013 roku na konferencji Centrum im. Adama Smitha w 25 rocznicę powstania Akcji Gospodarczej i Ustawy Wilczka.

Ryszard Florek zgłosił Mieczysława Wilczka do plebiscytu „Ludzi Wolności“.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas