Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Wspólny biznes odległych krajów Wyróżniony

Pedro Pereira da Silva Pedro Pereira da Silva Fot. arch.

Trudna sytuacja gospodarcza w Europie nie zniechęca polskich i portugalskich przedsiębiorców do poszerzania współpracy biznesowej. W ciągu ostatnich sześciu lat obroty handlowe między Polską i Portugalią wzrosły o ponad 200 mln euro rocznie. Od 2008 r. rozwój kontaktów biznesowych aktywnie wspiera Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC).

Założona w marcu 2008 r. w Warszawie przez grupę 22 firm, PPCC jest niezależną organizacją non-profit, której głównym celem jest służenie interesom firm członkowskich krzewiąc i dynamizując stosunki gospodarcze, biznesowe i kulturowe między Polską i Portugalią poprzez dostęp do najistotniejszych informacji, know-how, usług oraz eventów. Izba prowadzi także dialog z instytucjami państwowymi i prywatnymi w obu krajach. Obecnie PPCC jest szóstą co do wielkości międzynarodową izbą gospodarczą aktywną w Polsce oraz jedną z największych portugalskich bilateralnych izb gospodarczych na świecie.

W ciągu pięciu lat działalności PPCC liczba jej członków wzrosła blisko dziesięciokrotnie i przekroczyła 200, co potwierdza rosnące zainteresowanie na polskim i portugalskim rynku. Pozytywne efekty pracy Izby na rzecz pogłębiania relacji gospodarczych znajdują odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. Polska jest najważniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla portugalskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Od 2005 r., łączna wartość tych inwestycji osiągnęła sumę około 1,4 mld euro. Aktywność portugalskich firm w Polsce widoczna jest w wielu sektorach między innymi w handlu i dystrybucji, bankowości, sektorze energii odnawialnych, budownictwie, rynku nieruchomości, przemyśle oraz usługach. Dobra kondycja polskiej gospodarki, strategiczne znaczenie Polski, oraz przyjazny klimat biznesowy dla portugalskiego biznesu powoduje, że zainteresowanie inwestycjami w Polsce nie słabnie.

Portugalia pozostaje także atrakcyjnym rynkiem dla wielu polskich firm. Chociaż poziom inwestycji polskich w Portugalii wciąż jest niewielki, dowodem zainteresowania działalnością na tamtejszym rynku jest wzrost liczby podmiotów, które eksportują swoje wyroby. Wg informacji wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP w Lizbonie w 2011 r. było ich 1021 - o 73 więcej niż w 2010 r.

- Aktualna sytuacja gospodarcza w Portugalii może przyczynić się do wzrostu zainteresowania inwestorów portugalskich Polską. Stwarza także okazję dla polskich przedsiębiorców do wejścia na nowy rynek – uważa Pedro Pereira da Silva, prezes PPCC.

Przypomina również, że Portugalia wdrożyła ostatnio szereg reform mających na celu poprawę ogólnego klimatu biznesowego, w tym m.in. procedur importowych i eksportowych. Znalazło to odzwierciedlenie w najnowszym raporcie Banku Światowego „Doing Business 2013” porównującym warunki dla prowadzenia biznesu na świecie. Według raportu pod względem łatwości prowadzenia biznesu Portugalia zajmuje 30. pozycję. (Polska – 55).

- Jesteśmy dumni, że po pięciu latach działalności Polsko–Portugalska Izba Gospodarcza jest jedną z najbardziej dynamicznych organizacji samorządu gospodarczego w Polsce. Zbudowaliśmy silną markę instytucji, która służy pomocą każdej firmie, chcącej rozwijać biznes na polskim lub portugalskim rynku. W kolejnych latach planujemy dalszy, intensywny rozwój poprzez m.in. wdrożenie i rozwój regionalnego planu działania – mówi da Silva. Obecnie Izba posiada przedstawicieli regionalnych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Lizbonie oraz Porto. PPCC aktywnie działa nie tylko w obszarze gospodarki. Jednym z flagowych eventów PPCC jest Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal”, organizowany co roku w Warszawie. Celem wydarzenia jest aktywacja marki „Portugalia” poprzez promocję Gastronomii i Win, Turystyki, kUltury oraz Produktów i Usług z Portugalii. Działania PPCC na polu rozwoju polsko-portugalskiej współpracy doceniła w marcu 2013 r. redakcja tygodnika „Gazeta Finansowa”, która przyznała Izbie tytuł „Finansista Roku” za wspieranie rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych miedzy Polską a Portugalią oraz aktywne i konsekwentne promowanie atrakcyjności inwestycyjnej obu krajów.

PPCC złożona jest z polskich firm z kapitałem portugalskim oraz innych polskich i międzynarodowych firm utrzumujących relacje gospodarcze na rynku portugalskim. Prezes PPCC, Pedro Pereira da Silva pisatuje funkcję Chief Operations Oficer Grupy Jeronimo Martins oraz Country Manager Jeronimo Martins w Polsce i w Portugalii.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas