Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.

Polacy kierują spółką gazową Wyróżniony

Polacy kierują spółką gazową www.sxc.hu

PGNiG SA, zgodnie z procedurą wynikającą ze statutu spółki EuRoPol Gaz SA, powołała w skład zarządu tej spółki Kazimierza Nowaka na funkcję prezesa oraz Tomasza Flisa na funkcję drugiego wiceprezesa.

Kazimierz Nowak jest inżynierem budownictwa lądowego Politechniki Rzeszowskiej. W roku 2004 ukończył studia MBA prowadzone przez GFKM w Gdańsku i Uniwersytet Gdański we współpracy z Rotterdam School of Management. Od lipca 2013 r. dyrektor oddziału w Warszawie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. Tomasz Flisjestmgr inż. budownictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od roku 2013 dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Warszawa. W latach 2010 - 2013 dyrektor generalny PGE Dystrybucja SA, Oddział Lublin.

Przypomnijmy, że 8 listopada wpłynęła rezygnacja Mirosława Dobruta z funkcji prezesa EuRoPol Gaz SA. 12 listopada nie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gaz SA. Choć na NWZA stawili się przedstawiciele PGNiG i Gas Trading, nie przybyli 

przedstawiciele spółki OAO Gazprom. O zwołanie 12 listopada NWZA EuRoPol Gazu spółka PGNiG wystąpiła 8 listopada w trybie nieformalnym w związku z rezygnacjami złożonymi  przez prezesa i drugiego wiceprezesa EuRoPol Gaz reprezentującymi stronę polską w tej spółce. PGNiG SA jako akcjonariusz zwołał zgromadzenie w celu przywrócenia statutowego składu zarządu i reprezentacji spółki. 8 listopada nie odbyło się zwołane wcześniej posiedzenie RN i WZA spółki EuRoPol Gaz, ponieważ strona rosyjska opuściła obrady. Po to, by doprowadzić do uzupełnienia składu zarządu w tej spółce, PGNiG SA wezwała do odbycia NWZ 12 listopada 2013 r. Te obrady także nie odbyły się z powodu nieobecności przedstawicieli Gazpromu. 

Udziałowcami spółki EuRoPol Gaz SA są: PGNiG SA (48 proc.), OAO Gazprom ( 48 proc.) i Gas Trading (4 proc.). Zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, PGNiG SA jest uprawniona do rekomendowania do składu zarządu EuRoPol Gaz, po akceptacji Ministra Skarbu Państwa, dwóch swoich przedstawicieli. Po rezygnacji prezesa i drugiego wiceprezesa, polscy akcjonariusze nie mieli więc swoich przedstawicieli w zarządzie spółki.

21 listopada Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy przychylił się do wniosku PGNiG i Gas Trading o ustanowienie kuratora dla spółki EuRoPol Gaz. Został nim adwokat Piotr Sadownik. Jego zadaniem było m.in. niezwłoczne doprowadzenie do uzupełnienia składu zarządu tej spółki. PGNiG i Gas Trading, jako akcjonariusze reprezentujący 52% kapitału zakładowego EuRoPol Gaz SA, zwołali na 28 listopada NWZ EuRoPol Gaz, przedmiotem którego była zmiana w składzie zarządu spółki na podstawie rekomendacji PGNiG SA.  

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas