Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1031.
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1035.

Po to, by służyć

Po to, by służyć Fot. SKOK

Jak informowaliśmy podczas Światowej Konferencji WOCCU (Światowa Rada Unii Kredytowych) w Ottawie (Kanada), Polak stanął na czele jednej z największych instytucji finansowych o zasięgu ogólnoświatowym.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, Grzegorz Bierecki jednogłośnie został wybrany na pełnienie funkcji przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) – organizacji współpracującej z uniami kredytowymi (odpowiednikami polskich SKOK-ów) ze 101 krajów świata. Należy do nich ponad 200 mln członków skupionych w ponad 56 tys. kas. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad 1,6 bln dol.

- To było dwadzieścia cztery lata temu, kiedy na ścianie budynku w Kansas zobaczyłem napis „not for profit, not for charity but for service” (nie dla zysku, nie z filantropii, ale po to, by służyć) – mówił w Ottawie podczas uroczystego obejmowania funkcji nowy przewodniczący WOCCU, Grzegorz Bierecki. - Właśnie od tego zdania zacząłem moją naukę credit unions. Nie od zarządzania, nie od księgowości, nie od technologii - to wszystko przyszło później. Zacząłem od tego, co najważniejsze: od pytania o cel. Dla tego celu warto poświęcać siły i oddać serce. Tylko tak można osiągnąć rezultaty. Ten wybór jest najwyższym wyróżnieniem jakie można otrzymać w globalnej społeczności unii kredytowych. Być wybranym przez wybranych to wielki honor. Różnimy się bardzo od innych instytucji finansowych, bo przyciągamy szczególnych ludzi, ludzi wrażliwych,  którzy włączają się w działalność nie tylko swoich lokalnych społeczności, ale nie pozostają głusi także na wołanie o pomoc bardzo odległych części świata. Ci ludzie nie zadają sobie pytania, dlaczego mam pomagać gdzieś daleko, skoro w moim kraju jest tyle biedy. Porusza ich każdy głos wołających o pomoc i każdemu chcą pomóc. Jestem szczęśliwy, że tu w Ottawie na tej konferencji zgromadziło się ich niemal 2,5 tysiąca. Ludzi z krajów zamożnych, którzy mają pieniądze i rzeczy, które mogą sobie za nie kupić, ale są tu by się upewnić, czy nie zgubili rzeczy, których nie da się kupić za pieniądze. Ale także ludzi z krajów ubogich, którzy wiedzą, że nigdy nie jesteśmy tak biedni, żeby nie stać nas było na niesienie pomocy innym.
Papież Benedykt XVI w swojej encyklice „Caritas in veritate” napisał, że unie kredytowe są przykładem działania miłości w gospodarce. „Jeśli miłość jest inteligentna potrafi również znaleźć sposób działania przewidujący, słuszny i opłacalny”. Mam wrażenie, że na tej konferencji znajdujemy takie rozwiązania dla naszego zadania jakim jest międzynarodowy rozwój unii kredytowych. Kanadyjczycy pomagający Malawi, Polacy pomagający Białorusi, Irlandczy w Albanii, Amerykanie w tak wielu miejscach...Ta pomoc nas nobilituje. Jeśli ktoś prosi nas o pomoc to znaczy, że jesteśmy coś warci.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas