Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/biznesciti/domains/biznesciti.com/public_html/images/10049.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10049

Dobry przywódca słucha swoich ludzi Wyróżniony

Dobry przywódca słucha swoich ludzi Fot.: Waldemar Pławski

Najważniejsze cechy dobrego przywództwa to kompetencje, doświadczenie, pasja i umiejętność wczuwania się w potrzeby pracowników. Szansę na zostanie liderem ma raczej tylko ten, kto umie słuchać swoich ludzi - taki był główny ton wypowiedzi trójki wybitnych polskich osobowości w dziedzinie zarządzania podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów MBA i Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Konferencja odbyła się 2 czerwca 2016 r. w Pałacu Staszica w Warszawie w ramach z cyklu Praktycy Biznesu i zgromadziła ponad 60 osób - absolwentów MBA, ekonomistów, przedstawicieli nauki, specjalistów z zakresu zarządzania. Jej tematem był praktyczny wymiar przywództwa i jego wpływ na efektywność w biznesie. Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzielili się z uczestnikami zaproszeni do panelu goście: Anna Rulkiewicz - prezes Zarządu Lux-Med, Jan Mikołuszko – przewodniczący Rady Nadzorczej budowlanej spółki akcyjnej Unibep oraz Lech Witecki – prezes Zarządu Narodowego Centrum Sportu - Rozliczenia.
Anna Rulkiewicz ma za sobą studia magisterskie na uniwersytecie w Toruniu i w Hamburgu oraz menadżerskie studia podyplomowe. Najpierw przez kilka lat specjalizowała się w ubezpieczeniach, a od 2002 roku związana jest z firmą Lux-Med, w której pełniła różne funkcje kierownicze. Firma zatrudnia 13 tysięcy pracowników, ma 200 przychodni i 7 szpitali (15 lat wcześniej zaczynała od 3 przychodni i 150 ludzi). Najważniejsze - zdaniem prezes Rulkiewicz - zadanie przywódcy to codzienna współpraca z ludźmi, słuchanie ich, utrzymywanie stałych kontaktów z menagementem, odwaga w osobistych relacjach, uczciwe stawianie sprawy w najtrudniejszych nawet momentach w pracy i działalności firmy.

{gallery}10049{/gallery}
Jan Mikołuszko – przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A zarządzaniem zajmuje się już od 40 lat, obecnie kieruje największą spółką budowlaną z polskim kapitałem, zatrudniającą 1400 pracowników, która m.in. zbudowała 16 tys. mieszkań w Warszawie, a dalsze 5 tysięcy znajduje się w budowie. W Bielsku Podlaskim produkuje też domy z gigantycznych "klocków lego", takie jak te stawiane np. obecnie w norweskim mieście Tromsø (230 km za kołem polarnym). O dobrym przywództwie decyduje w 90 proc. - jego zdaniem - przejście wszystkich szczebli drabiny zawodowej od dołu do góry, ciągła weryfikacja swoich umiejętności, nieustanne uczenie się nowych rzeczy, dbanie o godne wynagradzanie pracowników i dobre warunki pracy, a wszystko po to, by ludziom chciało i opłacało się pracować.
Lech Witecki – prezes (od sierpnia 2014 roku) Zarządu Narodowego Centrum Sportu – Rozliczenia, wcześniej był przez 6 lat Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, a także pracownikiem NIK oraz prezesem Zarządu Funacji "Fundusz Współpracy" zajmującej się obsługą funduszy unijnych. Już w pierwszej swojej pracy nauczył się – jak mówi – jak wielkie znaczenie ma dobre współdziałanie z pracownikami, jak trzeba być wyczulonym na ich uwagi, rady, bolączki i spostrzeżenia i wspólne rozwiązywanie problemów. Na połowę menedżerskiego sukcesu składają się według niego także takie sprawy jak dobry i wyrozumiały szef (Centrum Sportu jest spółką Skarbu Państwa), dobre i przyjazne stosunki w pracy, szczęśliwa rodzina, do której chętnie codzienne się wraca, a także aktywność fizyczna, która pomaga zachować dobry stan zdrowia.
Zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów MBA konferencja była drugą z kolei. Pierwsza odbyła się w czerwcu ubiegłego roku, a jej tematem przewodnim była strategia doboru najlepszych współpracowników. Swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie podzielili się wówczas ze słuchaczami przedstawiciele zarządów agencji rekrutacyjnej Horton International Poland, Deutsche Bank Polska i Transition Technologies.
Stowarzyszenie Absolwentów MBA Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk powstało w czerwcu 2014 roku, podczas zebrania założycielskiego słuchaczy VII edycji studiów. Jego podstawowym celem jest utrzymywania prywatnych i zawodowych kontaktów pomiędzy absolwentami oraz budowanie forum wymiany doświadczeń oraz sieci kontaktów biznesowych.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 21 czerwiec 2016 10:44
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas