Menu
A+ A A-

19% Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki

  • ISBnews
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niemal 20% Polaków (19%) w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, 33% osób przez 26. rokiem życia przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności.

Aby promować płatności przelewem, telefonem i kartą, zainaugurowano dziś drugą edycję kampanii społecznej "Warto Bezgotówkowo" pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Celem kampanii zainicjowanej przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, koordynowanej przez Warszawski Instytut Bankowości, jest upowszechnianie wiedzy o korzyściach bezgotówkowych form płatności wśród osób indywidualnych oraz firm i instytucji akceptujących płatności, podano w komunikacie.

"Ubiegłoroczna, pierwsza edycja kampanii spotkała się z ogromnym odzewem, jednak liczymy, że w tym roku zaangażuje się w nią jeszcze więcej instytucji, firm i samorządów. Będziemy zachęcać Polaków do aktywnego korzystania z płatności bezgotówkowych. Dla konsumentów i dla przedsiębiorców oznaczają one oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę" - powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP), przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności Włodzimierz Kiciński, cytowany w materiale.

Banki od dłuższego czasu współpracują z sektorem publicznym. Najlepszymi przykładami tej współpracy jest szybkie i sprawne umożliwienie składania za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej wniosków w ramach rządowych programów Rodzina 500+, Dobry Start czy powołanie Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, podano również.

"Obrót bezgotówkowy to nie tylko symbol nowoczesności, lecz także korzyść - zarówno w wymiarze społecznym, jak i finansowym. Naszym celem jest upowszechnienie stosowania płatności elektronicznych i zastąpienie części transakcji gotówkowych, elektronicznymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami płatniczymi, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi" - dodał dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Dominik Wójcicki.

W ciągu ostatniego roku dzięki współpracy pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR i Fundacją KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium ponad połowa urzędów administracji publicznej została wyposażona w terminale płatnicze.

"Jeszcze w 2017 roku zaledwie 10% urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60% z nich. Od momentu uruchomienia Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, tj. od kwietnia ubiegłego roku do końca sierpnia br. Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł. To ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji, dlatego cieszy nas, że Program spotkał się z tak pozytywnym odbiorem zarówno po stronie urzędów, jak i Polaków" - stwierdził wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz.

Ogólnopolskie badanie "Jak rozliczamy się ze znajomymi" zrealizowane zostało pod koniec czerwca przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK. Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba: n=1100, błąd oszacowania 3%, próg ufności 0,95. 

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas