Menu
A+ A A-

Saudowie: sojusz z Rosją czy ogrywanie Rosji? Wyróżniony

Saudowie: sojusz z Rosją czy ogrywanie Rosji?

Wraz z finalizacją fuzji Orlenu i Lotosu faktem stało się wejście na polski rynek petrochemiczny Saudów.

O ile przed lutym br. współpraca z Saudi Aramco nie budziła większych kontrowersji, to obecnie pojawiają się opinie, że wpuszczenie światowego giganta do gdańskiej rafinerii, nawet w charakterze mniejszościowego udziałowca, niesie ze sobą zagrożenie wpuszczenia tam tylnymi drzwiami Rosjan.

Wraz z finalizacją fuzji Orlenu i Lotosu faktem stało się wejście na polski rynek petrochemiczny Saudów. Przyjrzyjmy się tezie o partnerskiej współpracy Saudi Aramco i rosyjskich koncernów. Czy rzeczywiście Rijad chce otwierać drzwi Moskwie?

Od serdeczności do wojny cenowej

Gdyby współpracę dwóch państw w ostatnich pięciu latach ująć w postaci wykresu, lata 2017-19 byłyby trendem wznoszącym, a 2020-21 – ostrym spadkiem. Nie znaczy to, że w oficjalnych relacjach gospodarczych między państwami powiało chłodem. Dla ich rzetelnej oceny konieczne jest wzięcie pod uwagę dwóch zdarzeń: początku ostrej konkurencji cenowej na rynku ropy w 2020 r. oraz skuteczności międzynarodowych sankcji, nałożonych na Rosję w 2022 r. Saudi Aramco zdobywa coraz większą przewagę nad Rosnieftem i Gazpromem, a w relacjach z Rosją będzie odgrywać rolę silniejszego partnera, który dyktuje warunki. Nie po to, by wspierać Putina, ale by zyskać jak największe korzyści i wpływy.

(...)

Saudyjska ofensywa kosztem Rosji

A więc z jednej strony – oficjalne przyjazne deklaracje i relacje biznesowe, z drugiej zaś – zaostrzająca się konkurencja. Oczywistym celem Saudi Aramco jest ugruntowanie pozycji światowego lidera na rynku wydobycia ropy i zwiększenie dystansu od rosyjskich firm. Posłużył temu kryzys związany z pandemią koronawirusa i służy sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę.
Ważne są nie tylko fakty, ale również kontekst, w jakim są osadzone.
(...)
Saudi Aramco w styczniu br. podpisało 10 porozumień z Koreą Południową, dotyczących rozwoju strategii downstream i wsparcia rozwoju niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych. Saudowie zbudują duży kompleks petrochemiczny i rafinerię w Chinach, rozwijają także współpracę z tajlandzkim koncernem PTT. Osłabienie Rosji na rynkach międzynarodowych Arabia Saudyjska wykorzystuje, by przejąć jej kontakty. I kontrakty.

Zaczął Krawiec, skończył Obajtek

Mało kto wie, że spółka joint venture z Orlenem nie jest „wstawieniem nogi” przez Saudów na rynek europejski. Saudi Aramco współpracuje już z europejskimi koncernami. Repsol w Bilbao do 2024 r. wybuduje z saudyjskim partnerem jedną z największych na świecie fabryk paliw syntetycznych, wykorzystujących odnawialny wodór i CO2 jako jedyne surowce.

(...)

Czy należy rozgrzeszać Saudów z gry na dwa fronty, z lawirowania między Stanami Zjednoczonymi i Europą a Rosją?

Oczywiście, że nie, tak samo, jak argumenty o potrzebie ochrony węgierskiej gospodarki nie usprawiedliwiają postawy Viktora Orbana. Niestety, wybór jest ograniczony: jeśli nie chcemy rosyjskiego gazu ani rosyjskiej ropy, nie chcemy też saudyjskiej, a irańska z powodu embarga nie wchodzi w grę, to pozostaje nam z tych surowców zrezygnować.

Skrót tekstu: https://www.cire.pl/artykuly/opinie/saudowie-sojusz-z-rosja-czy-ogrywanie-rosji

Żródło: CIRE

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas