Menu
A+ A A-

BOŚ: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z polskiej gospodarki Wyróżniony

BOŚ: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z polskiej gospodarki

W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się publikacja danych z realnej gospodarki polskiej, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"Szacujemy, że w grudniu dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się do 13,1% r/r z 15,2% r/r w listopadzie. W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy wyraźnej korekty spadkowej produkcji po jej dynamicznym ożywieniu w listopadzie. Zakładamy, że ożywienie aktywności w motoryzacji będzie miało już coraz słabsze, ponadto uważamy, że pod koniec roku nasilał się obserwowany od kilku lat efekt przesuwania aktywności gospodarczej z grudnia (dłuższe przerwy w okresie świąteczno-noworocznym) na listopad, który jednocześnie nie jest jeszcze dobrze odzwierciedlony w danych oczyszczonych z sezonowości" - czytamy w raporcie tygodniowym banku.

Bank wskazał, że utrzymujący się podwyższony popyt zewnętrzny na energię elektryczną (wyłączanie w części krajów europejskich elektrowni zasilanych gazem ze względu na bardzo wysokie ceny surowca) oraz utrzymanie podwyższonej produkcji energii elektrowni wiatrowych będą podtrzymywać wyższe wartości produkcji energii.

Według analityków BOŚ, w grudniu dynamika sprzedaży detalicznej obniżyła się do 9,6% r/r z 12,1% r/r w listopadzie

"W grudniu oczekujemy korekty spadkowej sprzedaży detalicznej w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości, bo jej świetnych wynikach za listopad. Ponadto wysoka baza odniesienia (okresowe zniesienie restrykcji w handlu w grudniu 2020 r.) będzie dodatkowo obniżać roczną dynamikę wzrostu pod koniec 2021 r." - czytamy także.

Ekonomiści oczekują również spowolnienia dynamiki produkcji budowlano-montażowej, która obniżyła się do 10,7% r/r z 12,7% r/r notowanych w listopadzie.

"W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z sezonowości oczekujemy lekkiej korekty spadkowej produkcji po solidnych dwóch miesiącach jej wzrostu. Jednocześnie wyższa baza odniesienia będzie dodatkowo obniżać roczną dynamikę produkcji w budownictwie" - czytamy dalej.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w grudniu obniżył się do 12,8% r/r z 13,1% r/r w listopadzie.

Zdaniem analityków BOŚ, w ujęciu miesięcznym PPI obniżył się o 0,1% w warunkach aprecjacji kursu złotego (spadek wartości złotowej eksportowanych towarów), spadku cen w górnictwie rud metali, solidnego spadku hurtowych cen paliw.

Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, BOŚ Bank prognozuje, że w grudniu dynamika wzrostu płac obniżyła się do 8,5% r/r z 9,8% r/r w listopadzie, na co w głównej mierze wpłynął wyraźny grudniowy wzrost bazy odniesienia. Roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw lekko obniżyła się do 0,6% r/r, z 0,7% r/r w listopadzie, podano także.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas