Menu
A+ A A-

PAIH: Wartość projektów inwestycyjnych wzrosła r/r do ponad 3,5 mld euro w 2021 r. Wyróżniony

o złoty rok dla PAIH. Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych o złoty rok dla PAIH. Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych mat.pras

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zanotowała wzrost wzrost wartości portfela projektów pomyślnie zakończonych na koniec 2021 r. do łącznie ponad 3,5 mld euro wobec 2,7 mld euro zanotowanych w 2020 r., podała Agencja.

W wyniku decyzji inwestorów, pracę w Polsce znajdzie ok. 18 tys. osób. Wzrost wartości inwestycji wyniósł 700 mln zł względem 2019 r. - rekordowego roku pod względem inwestycji do tej pory, zaznaczyła Agencja.

Na koniec 2021 roku PAIH zamknęła 96 projektów (w tym 37 z Białorusi w ramach programu Poland. Business Harbour).

"To złoty rok dla PAIH. Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych to sukces całego zespołu oraz naszych partnerów. Za tymi liczbami kryją się nie tylko pieniądze, ale też nowe miejsca pracy" – powiedział prezes PAIH Krzysztof Drynda, cytowany w komunikacie.

"Będzie ich blisko 18 tys. Cieszę się, że PAIH jako agencja odpowiedzialna za zagraniczne inwestycje w naszym kraju, może tak efektywnie wspierać polską gospodarkę" – dodał szef resortu rozwoju i technologii nadzorujący PAIH Piotr Nowak.

Jak podała Agencj,a największym inwestorem pod względem nakładów finansowych w 2021 roku była Korea Południowa, inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1 967 miejsc pracy. Kolejne miejsca zajęły Niemcy, realizując projekty w kwocie 155 mln euro, generując 192 miejsca pracy oraz USA na łączną kwotę 363,91 mln euro, dając 5 414 miejsc pracy.

"Polska była w bieżącym roku atrakcyjnym miejscem dla rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: BSS(IT+SSC), B&R, elektromobilności, motoryzacyjnym, medycznym, elektronicznym, materiałów budowlanych i chemicznym" - czytamy dalej.

Nowak wskazał na dobry wynik programu Poland. Business Harbour.

"Dzięki niemu białoruscy specjaliści, start-upy i firmy z branży IT otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej" - powiedział minister.

Dodał, że Program Poland. Business Harbour w lipcu program został rozszerzony o kolejne kraje" Rosję, Ukrainę, Armenię, Gruzję i Mołdawię, a Agencja "pracuje nad jego dalszym rozszerzeniem".

"Jako Agencja już dziś skupiamy się nie tylko na umacnianiu rozwoju ważnych dla kraju sektorach, ale także pozyskiwaniu inwestorów z branż przyszłości: elektromboliności, elektroniki i IT. Rok 2022 niesie ze sobą niepewność oraz ryzyko związane z nieodbudowanymi łańcuchami dostaw, które w bieżącym roku doprowadziły do kryzysu w branży motoryzacyjnej. Dołożymy wszelkich starań, by w kolejnym roku działać na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej. Ukazywać ją jako kraj przejmujący rolę produkcyjnego zagłębia Europy. Jeśli tylko ograniczenia pandemiczne na to pozwolą, planujemy nadal aktywnie pozyskiwać wysokojakościowe inwestycje z najbardziej perspektywicznych krajów jak Korea Południowa, Japonia, USA oraz promować Polskę na tych rynkach, z których w ostatnim czasie napływało do nas mniej inwestycji" - podsumował prezes PAIH.

PAIH podał, że najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęło województwo mazowieckie, gdzie zlokalizowano 27 projektów, dolnośląskie – 15 oraz małopolskie i śląskie – 10 projektów. Największa wartość inwestycji została ulokowana w województwie śląskim.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas