Menu
A+ A A-

Kościński: Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawy Polskiego Ładu do końca XI Wyróżniony

Mam nadzieję, że do końca listopada pan prezydent podpisze ustawy Polskiego Ładu Mam nadzieję, że do końca listopada pan prezydent podpisze ustawy Polskiego Ładu mat.pras

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zadeklarował, że ma nadzieję, iż prezydent podpisze ustawy "Polskiego Ładu" do końca listopada br.

"Mam nadzieję, że do końca listopada pan prezydent podpisze ustawy Polskiego Ładu i od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład wejdzie w życie" - powiedział Kościński w wywiadzie dla Money.pl.

Dodał, że od maja br. toczą się rozmowy o "Polskim Ładzie" z rynkiem i stowarzyszeniami. Stwierdził, że rynek i przedsiębiorstwa będą gotowe wdrożenie "Polskiego Ładu" od stycznia 2022 roku.

"Polski Ład to jest bardzo dobre rozwiązanie. Pierwszy raz w historii Polski zakładamy taką dużą wolną kwotę od podatku i tak dużo ludzi przestanie płacić podatki. Podatki będą progresywne nie regresywne" - wskazał.

Obecnie kilkoma projektami ustaw, przygotowanymi w ramach programu "Polski Ład" zajmuje się Sejm. Jednym z nich jest projekt pakietu podatkowego, zakładający podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł (w związku ze zmianą wysokości kwoty wolnej od podatku) oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Planowane jest także obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

Projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym zakłada uruchomienie przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) gwarancji dla kredytów mieszkaniowych, maksymalnie do 100 tys. zł i pokrywanie części tej kwoty w przypadku pojawienia się w rodzinie drugiego i kolejnego dziecka. "Polski Ład" zakłada także umożliwienie budowy domów do 70 m2 bez pozwolenia. Jednocześnie przewidziano rekompensatę utraconych dochodów PIT dla samorządów na poziomie 8 mld zł w tym roku.

W harmonogramie bieżącego posiedzenia Sejmu znalazł się także projekt wprowadzenia dodatkowego świadczenia na drugie i kolejne dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat (tzw. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego). Rozpatrzone zostaną też poprawki Senatu do ustawy, zakładającej zwiększenie składki zdrowotnej, która miałaby być płacona liniowo od dochodu do 7% PKB w 2027 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas