Menu
A+ A A-

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - konsultacje Wyróżniony

W ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) planowane są inwestycj W ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) planowane są inwestycj mat.pras

Konsultacje społeczne dotyczące sposobu wydatkowania ponad 25 mld euro (114 mld zł) w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 na infrastrukturę, klimat i środowisko potrwają do 18 lipca, poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) to następca dwóch edycji Programu Infrastruktura i Środowisko (2007-2013 i 2014-2020). Jest to jednocześnie największy w Polsce i w Unii Europejskiej program wdrażany ze środków unijnych.

"Fundusze będziemy inwestować w projekty środowiskowe, energetyczne, transportowe, ale także wspierać będziemy kulturę i ochronę zdrowia" - powiedział Buda podczas konferencji prasowej.

Apelował o jak najszersze zgłaszanie pomysłów przez lokalne społeczności i osoby indywidualne.

W ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) planowane są inwestycje w:

  • obniżenie emisyjności gospodarki i transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym,
  • budowę efektywnego i odpornego systemu transportowego, o jak najniższym negatywnym wpływie na środowisko naturalne,
  • dokończenie realizacji sieci bazowej TEN-T do roku 2030,
  • poprawę bezpieczeństwa transportu,
  • zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej oraz poprawę odporności systemu ochrony zdrowia,
  • wzmocnienie roli kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym (na ten cel wstępnie zaplanowano 700 mln euro czyli blisko 3,2 mld zł).

Inwestycje wspierane z FEnIKS mają być realizowane m.in. przez przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służby ratownicze, organizacji pozarządowe, instytucje ochrony zdrowia czy instytucje kultury.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to największy program realizowany w Unii Europejskiej. Ze środków programu wsparto m.in. budowę autostrady A1 (Pyrzowice - Częstochowa i koniec obwodnicy Częstochowy - Tuszyn), kompleksową modernizację energetyczną wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce, budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze, remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich - Muzeum Narodowego w Krakowie i bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Terminal LNG Świnoujściu czy budowę II linii metra w Warszawie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas