Menu
A+ A A-

PlasticsEurope: Popyt na tworzywa sztuczne w Polsce wzrósł o 3-4% Wyróżniony

69% firm z branży spodziewa się wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednocześnie aż 83% odczuwa presję 69% firm z branży spodziewa się wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednocześnie aż 83% odczuwa presję mat.rpa

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne ze strony przetwórców wzrosło w Polsce o 3-4% r/r w 2020 r., zaś w całej Europie spadło w ub.r. o 4,9% r/r, wynika ze wstępnych danych Fundacji PlasticsEurope Polska.

"Zapotrzebowanie na tworzywa do przetwórstwa w Polsce wzrosło według wstępnych danych o 3-4% do 3,7 mln ton w 2020 roku, natomiast bilans handlu zagranicznego pozostał ujemny i wyniósł 1,83 mln ton" - powiedziała dyrektor zarządzająca Anna Kozera-Szałkowska podczas konferencji "Kondycja branży tworzyw sztucznych w Polsce i Europie 2021".

Zużycie tworzyw do produkcji opakowań wyniosło 1,229 mln ton w 2020 roku, w porównaniu do 1,211 mln ton rok wcześniej i 1,209 mln ton w roku 2018, wynika także z danych PlasticsEurope Polska.

"Nakłady inwestycyjne branży wyniosły 4,48 mld zł w 2020 roku i były o 18% niższe niż rok wcześniej, co oznacza załamanie wieloletniego trendu wzrostowego nakładów, z uwagi na panującą na rynku niepewność z powodu pandemii koronawirusa" - dodała Kozera-Szałkowska.

W Europie (27 krajów Unii Europejskiej plus Norwegia, Islandia i Szwajcaria) zapotrzebowanie na tworzywa do przetwórstwa zmniejszyło się o 4,9% r/r do 48,3 mln ton, w porównaniu do 50,7 mln ton rok wcześniej. Największy spadek zanotowany został w sektorze motoryzacji (-18%), a najmniejszy w budownictwie (-1%) i opakowaniach (-2,5%), podkreślono również.

Produkcja tworzyw sztucznych na całym świecie spadła w 2020 r. o 0,3% do 367 mln ton, a zdecydowanym liderem pod tym względem pozostają Chiny, podczas gdy udział Europy zmniejszył się do 15%. W Polsce produkcja tworzyw sztucznych wzrosła w 2020 r. o 1,8% r/r.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez PlasticsEurope Polska wśród firm z branży, przewidywania na przyszłość są raczej optymistyczne.

"69% firm z branży spodziewa się wzrostu w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednocześnie aż 83% odczuwa presję, głównie ze względu na negatywną narrację w mediach, że tworzywa są szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Mimo to większość firm planuje inwestycje w okresie najbliższych 2-5 lat, szczególnie w obszarze recyklingu" - powiedział ekspert ds. zrównoważonego rozwoju PlasticsEurope Polska Kazimierz Borkowski.

PlasticsEurope Polska to polski oddział stowarzyszenia reprezentującego producentów tworzyw sztucznych działających w Europie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas