Menu
A+ A A-

PGNiG planuje odbiór 15 ładunków LNG Wyróżniony

W 2020 roku PGNiG sprowadziło do Polski ok. 3,76 mld m3 skroplonego gazu ziemnego - o 9,7% więcej niż rok wcześniej W 2020 roku PGNiG sprowadziło do Polski ok. 3,76 mld m3 skroplonego gazu ziemnego - o 9,7% więcej niż rok wcześniej mat.pras

"W minionym roku przekroczyliśmy liczbę stu ładunków LNG sprowadzonych do Polski. W samym roku 2020 odebraliśmy aż 35 dostaw, o cztery więcej niż rok wcześniej. Oprócz kierunku amerykańskiego, katarskiego i norweskiego, pojawiły się nowe - kupiliśmy LNG pochodzące z Trynidadu i Tobago oraz Nigerii.

W tym roku mamy już za sobą odbiór dwóch ładunków skroplonego gazu, a w lutym oczekujemy kolejnego. Następne miesiące przyniosą intensyfikację częstotliwości dostaw. W drugim i trzecim kwartale planujemy odbiór łącznie około 15 ładunków" - powiedział prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

W 2020 roku PGNiG sprowadziło do Polski ok. 3,76 mld m3 skroplonego gazu ziemnego - o 9,7% więcej niż rok wcześniej. Import LNG wzrósł o ok. 0,33 mld m3 (po regazyfikacji) w stosunku do roku 2019. W całej strukturze importu LNG osiągnęło udział 25,4%.

"Po 2022 roku w strukturze importu PGNiG pojawi się kierunek północny związany z importem gazu ziemnego z Norwegii poprzez Baltic Pipe. W kolejnych latach wyraźniej rosnąć będzie także import LNG w związku z rozbudową terminalu w Świnoujściu oraz dostawami skroplonego gazu ziemnego od amerykańskich producentów. Po rozpoczęciu dostaw z wszystkich kontraktów długoterminowych na zakup LNG z USA PGNiG będzie corocznie dysponowało portfelem ok. 9,3 mld m3 gazu. Dodatkowo, w dalszym ciągu będą realizowane dostawy LNG z Kataru".

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas