Menu
A+ A A-

Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce Wyróżniony

Jak zauważa wiceszef MRPIT – prof. Robert Tomanek – zarówno zamówienia armii amerykańskiej jak i szerzej, system zamówień organizacji międzynarodowych, stanowi dla polskich przedsiębiorców szansę na dostęp do pewnego partnera biznesowego Jak zauważa wiceszef MRPIT – prof. Robert Tomanek – zarówno zamówienia armii amerykańskiej jak i szerzej, system zamówień organizacji międzynarodowych, stanowi dla polskich przedsiębiorców szansę na dostęp do pewnego partnera biznesowego mat.pras

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przewodnik dla polskich przedsiębiorców, który ułatwi im sięganie po kontrakty na zamówienia na potrzeby armii amerykańskiej w Polsce.

Wartość tego rynku wynosić ma ok. 200 mln USD rocznie. Przeszkodą jest jednak nieznajomość know-how amerykańskich procedur przetargowych. Przewodnik pt. "Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce "ma to zmienić.

W ostatnich latach rola Polski jako jednego z głównych strategicznych filarów Sojuszu Północnoatlantyckiego wzrosła. W Polsce funkcjonuje 9 baz wojskowych, w których stacjonuje armia amerykańska oraz 5, w których stacjonują wojska państw – członków NATO, w tym także amerykańskie. Bazy te stanowią pewien wydzielony obszar, zamieszkały przez setki osób potrzebujących stałych dostaw towarów i usług. Ponieważ pobyt wojsk amerykańskich finansowany jest ze środków publicznych USA, w bazach obowiązują amerykańskie przepisy dotyczące zamówień publicznych.

Jak zauważa wiceszef MRPIT – prof. Robert Tomanek – zarówno zamówienia armii amerykańskiej jak i szerzej, system zamówień organizacji międzynarodowych, stanowi dla polskich przedsiębiorców szansę na dostęp do pewnego partnera biznesowego, który swe działanie opiera na jakości, a nie tylko konkurencji cenowej.

Zamówienia dla armii amerykańskiej w Polsce to szansa dla firm wszystkich branż od najmniejszych mikrofirm po dużych graczy. Dlatego chcieliśmy dać polskim firmom bardzo praktyczne wsparcie, które ułatwi im orientacje w mechanizmach udzielania zamówień przez amerykańską armię w Polsce. Jest nim przewodnik Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce. To kompendium wiedzy dotyczącej rynku zamówień armii amerykańskiej, w którym przedsiębiorcy znajdą podane w przejrzysty i prosty sposób informacje nt. prawa zamówień publicznych USA, sposobu wyszukiwania ofert, omówienie ścieżki aplikacji itd.. W przyszłym roku przeprowadzimy kolejne działania, w tym szkolenia regionalne, które dostarczą polskim przedsiębiorcom know-how dotyczącego zamówień dla armii amerykańskiej.

Z kolei współautor przewodnika i prezes firmy Poland-U.S. Operations Ronald Farkas zauważa - rosnąca obecność sił USA w Polsce to dobra okazja, by poznać możliwości, jakie daje amerykański system zamówień publicznych, a nawet zostać certyfikowanym dostawcą rządu USA. Chcemy wspierać i pomagać polskim przedsiębiorcom skutecznie uczestniczyć w amerykańskich przetargach w Polsce, a także w konsekwencji szerzej i globalnie. Ważne, aby się nie bać, zarejestrować i składać swoje oferty. Bazy amerykańskie, to szansa na dostawy towarów i usług w wielu dziedzinach. Od usług budowlanych, do dostaw żywności czy usług związanych z codzienną obsługą mieszkańców. To także budowa kontaktów na przyszłość i otwarcie możliwości na obsługę wojsk USA na innych obszarach. Jak na razie, polskie firmy raczej są podwykonawcami, a nie głównymi kontrahentami. Należy to zmienić. Szansę mają firmy każdej wielkości.

Przewodnik ma siedem rozdziałów: Dlaczego warto startować w zamówieniach publicznych rządu USA? Jakie jest prawo zamówień publicznych rządu USA? Jakie podstawowe kroki trzeba wykonać, żeby zostać dostawcą armii USA? Gdzie szukać informacji o przetargach rządu USA? Składanie oferty w amerykańskim systemie zamówień publicznych. Jakie dokumenty uzupełniające po ewentualnej wygranej mogą być potrzebne? Wskazówki oraz rady dla przedsiębiorców. Wiemy, że polskie firmy są konkurencyjne i właściwe wsparcie pozwoli im w pełni wykorzystać szansę związaną z międzynarodowym rynkiem zamówień publicznych – podkreśla Ronald Farkas.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje w 2021 roku cały cykl wydarzeń poświęconych zamówieniom dla armii amerykańskiej i szerzej zamówieniom organizacji publicznych. Inicjatywy te podejmować będziemy razem z naszymi partnerami z samorządu gospodarczego i terytorialnego. Mowa tu między innymi o seminariach regionalnych, targach gospodarczych, webinariach poświęconych zamówieniom w systemie ONZ i OECD. Jest to cały szereg działań, które jesteśmy w stanie podejmować w oparciu o współpracę angażującą stronę społeczną i gospodarczą, bo tylko w taki sposób możemy skutecznie pomagać polskim przedsiębiorcom i docierać do najmniejszych uczestników rynku – uzupełnia Aleksander Siemaszko z MRPiT.

Pytania na temat sposobu i warunków uczestniczenia w przetargach międzynarodowych, w tym tych dla amerykańskiej armii można kierować do Zespołu Organizacji Międzynarodowych i Zamówień Publicznych w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRPiT korzystając z adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plan dla pracy i rozwoju

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z myślą o skutecznym wsparciu gospodarki i ochronie miejsc pracy stworzyło wielowymiarowy Plan dla pracy i rozwoju. Składają się na niego działania w trzech kluczowych obszarach: bezpośrednia pomoc, nowy kierunek aktywności i impuls rozwojowy. Pomoc polskim firmom w wejściu na rynek zamówień armii amerykańskiej wpisana jest w część „impuls rozwojowy” w „Planie dla Pracy i Rozwoju.”

Przewodnik "Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce" na zlecenie MRPiT opracowała firma Poland-U.S. Operations.

Link do przewodnika dostępny na stronie:https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/zamowienia-dla-armii-amerykanskiej-to-szansa-dla-polskich-firm

Ostatnio zmienianyczwartek, 17 grudzień 2020 22:43
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas