Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1027.

PGNiG: Pierwsze biogazownie franczyzowe mogłyby powstać w ciągu 2-3 lat Wyróżniony

Pierwsze biogazownie w modelu franczyzowym powinny zostać uruchomione w Polsce, jeżeli chodzi o model PGNiG Pierwsze biogazownie w modelu franczyzowym powinny zostać uruchomione w Polsce, jeżeli chodzi o model PGNiG mat.pras

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ocenia, że pierwsze biogazownie w ramach projektu biometanowego spółki mogłyby powstać w ciągu 2-3 lat, jednak decydujące znaczenie dla programu ma przygotowanie odpowiednich regulacji, poinformował wiceprezes Jarosław Wróbel.

"Chcemy być organizatorem rynku biometanu w Polsce. Sądzę, że w I kw. 2021 r. zaprezentujemy kompletną koncepcję i ofertę dla potencjalnych franczyzobiorców, zarówno jeśli chodzi o samorządy lokalne, jak i indywidualnych biznesmenów, z punktu widzenia funkcjonowania systemu franczyzowego wytwarzania biometanu w ramach grupy PGNiG. Te prace są u nas na ukończeniu, w grudniu zatwierdzamy tzw. 'podręcznik dla biometanowców'" - powiedział Wróbel podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że cały program szacowany jest, włącznie z przebudową sieci, w ciągu 10 lat na ok. 70 mld zł.

"Pierwsze biogazownie w modelu franczyzowym powinny zostać uruchomione w Polsce, jeżeli chodzi o model PGNiG, na przestrzeni najbliższych 2-3 lat, bo tyle trwają kwestie związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę i samą realizacją inwestycji" - dodał wiceprezes Wróbel.

Podkreślił jednak, że kluczową sprawą decydującą o szybkości realizacji programu biometanowego są postępy w zakresie regulacji, przygotowywanych w Ministerstwie Klimatu.

"Jak szybko tam będą postępować prace - od tego będzie zależeć rozwój programu" - zakończył Wróbel.

W lipcu spółka podała, że celem jest, aby w perspektywie 10 lat produkcja biometanu w Polsce osiągnęła ok. 4 mld m3. Według wstępnych szacunków, będzie to wymagało ok. 70 mld zł i powstania nawet 1 500-2 000 biometanowni w całym kraju.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas