Menu
A+ A A-

GPW chce utrzymać zaintersowanie rynkiem akcji przez indywidualnych inwestorów Wyróżniony

Mamy połowę maja i chcielibyśmy, oczywiście, żeby zainteresowanie GPW się utrzymało Mamy połowę maja i chcielibyśmy, oczywiście, żeby zainteresowanie GPW się utrzymało mat.pras

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) będzie starać się utrzymać zainteresowanie inwestycjami na giełdzie przez inwestorów indywidualnych.

"Mamy połowę maja i chcielibyśmy, oczywiście, żeby zainteresowanie giełdą się utrzymało. Ostrożnie patrzymy czy długoterminowo da się podtrzymać tak wysokie obroty, oczywiście, podejmujemy szereg działań, aby tak było" - powiedział prezes Marek Dietl podczas wideokonferencji.

Członek zarządu Izabela Olszewska powiedziała, że giełda pozytywnie ocenia znaczący wzrost zainteresowania giełdą ze strony indywidualnych inwestorów i będzie dążyć do utrzymania tych inwestorów na rynku.

"Wydaje nam się, że zwiększone zainteresowanie wynika z okoliczności zewnętrznych, do tego niskie stopy procentowe wpływają na to, że trzymanie gotówki w depozytach bankowych nie daje zarobić. Do tego dochodzą także obecne niskie wyceny wielu spółek, które są spółkami bardzo dobrymi. Obecna sytuacja dotyka wiele sektorów, ale są sektory wyizolowane, takie jak gamingowy czy biotechnologiczny, gdzie widać wzrosty wyników" - dodała Olszewska.

Według niej, osobną kwestią jest indywidualna ocena inwestorów, kiedy nastąpi odbicie gospodarcze i pod tym kątem dobierane są spółki.

"Z naszej strony możemy zaoferować dużą różnorodność instrumentów inwestycyjnych. Myślę tutaj o towarach, jak np. ropa, możliwość inwestowania w akcje również na innych rynkach. To wszystko będzie przez nas pokazywane i razem z domami maklerskimi przedstawiane i mamy nadzieję, że uda nam się zatrzymać tych inwestorów" - powiedziała Olszewska.

Według niej, w I kw. nastąpił skokowy wzrost zainteresowania szczególnie rynkiem NewConnect, i sektorem gamingowy.

"Szczególny wzrost nastąpił w przypadku MCIndex, który wzrósł o 7,7% w I kw. i o 38,1% w okresie styczeń-kwiecień, a WIG Games wzrósł o 8,8% w I kw. i o 42,5% styczeń-kwiecień" - dodała.

Olszewska zwróciła uwagę, że napływ środków do funduszy PPK na koniec I kw. wyniósł ok. 600 mln zł.

"Liczymy, że zwiększający się napływ środków będzie miał pozytywny wpływ na nasz rynek. Dokładnych danych, gdzie one wpływaj do jakich funduszy to takich nie możemy obecnie podać" - podsumowała.

Według danych GPW, w okresie styczeń-kwiecień 2020 r. pojawiło się 56,6 tys. nowych kont maklerskich indywidualnych inwestorów w stosunku do danych z końca grudnia 2019 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas