Menu
A+ A A-

Morawiecki: #TarczaAntykryzysowa najważniejsi Polacy, deficyt to nie Graal Wyróżniony

Morawiecki: #TarczaAntykryzysowa najważniejsi Polacy, deficyt to nie Graal

Dla nas najważniejsi są Polacy i będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia, do jakiego będzie to konieczne. Pieniądze budżetowe będą używane w takim stopniu, w jakim to konieczne, ale jednocześnie tak, by zapewnić przekonanie o stabilności polskiej polityki monetarnej i finansowej -  premier Mateusz Morawiecki, podczas debaty nad Tarczą Antykryzysową w Sejmie.

"Zaproponowaliśmy w roku ubiegłym budżet bez deficytu, ale deficyt nie jest żadnym świętym Graalem" - powiedział Morawiecki w trakcie prezentowania pakietu ustaw osłonowych dla przedsiębiorców, narażonych na straty w związku z epidemią koronawirusa.

"Dla nas najważniejsi są Polacy i będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia, do jakiego będzie to konieczne, ale zarazem do takiego stopnia, który da nam i rynkom zewnętrznym z którymi jesteśmy w ciągłym, codziennym dialogu, przekonanie co do stabilności naszej polityki monetarnej, polityki fiskalnej, polityki regulacyjnej" - powiedział Premier Morawiecki.

Wcześniej premier zapowiadał możliwość nowelizacji budżetu pod koniec II kwartału. Odnosząc się do podejmowanych działań, dotyczących ograniczenia negatywnych konsekwencji epidemii, premier powiedział: "dlatego w taki, a nie inny sposób proponujemy regulacje w odniesieniu do wymogów kapitałowych, dlatego w taki, a nie inny sposób niezależny bank centralny zadziałał na stopie rezerwy obowiązkowej".

"To są działania najbardziej potrzebne na ten okres" - podkreślił Morawiecki.

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50%; dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90% min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania. Wartość pakietu szacowana była wstępnie na 212 mld zł.

Ostatnio zmienianypiątek, 27 marzec 2020 22:23
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas