Menu
A+ A A-

Poczta Polska potrzebuje wsparcia państwa Wyróżniony

Poczta Polska potrzebuje wzmocnionego wsparcia ze strony Państwa. Poczta Polska potrzebuje wzmocnionego wsparcia ze strony Państwa. mat.pras

Zdecydowana większość Polaków (66 proc.) jest zadania, że Poczta Polska spełnia się w roli pośrednika pomiędzy państwem a lokalną społecznością w mniejszych miejscowościach.

Obecność Poczty Polskiej doceniana jest najbardziej na obszarach wiejskich. Świadczy o tym również pozytywna ocena pracy listonoszy – aż 77 proc. ankietowanych docenia ich wysiłek, w szczególności na wsiach, gdzie listonoszy pozytywnie ocenia aż 87 proc. respondentów - tak wynika z badania przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu Ariadna.

Rośnie również świadomość naszego społeczeństwa na temat zatrudnienia w Poczcie Polskiej – 29 proc. ankietowanych wie, że Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce i zatrudnia łącznie ponad 80 tysięcy osób (w 2017 roku taką świadomość miało 14,2 proc. pytanych). Już 28 proc. pytanych wie, że Poczta Polska jest największym także pracodawcą lokalnym i jest obecna w każdej gminie.

Polski operator staje obecnie przed wieloma wyzwaniami, a aby utrzymać swoją pozycję zarówno w małych jak i większych miejscowościach potrzebuje pieniędzy na inwestycje i podwyżki. Pełniąc funkcję społeczną, jaką jest m.in. utrzymywanie łączności państwa ze społecznością lokalną,

Poczta Polska potrzebuje wzmocnionego wsparcia ze strony Państwa. Dla porównania La Poste (Poczta Francuska) w całości kontrolowana przez państwo jest również największym beneficjentem państwowej pomocy ze wszystkich poczt europejskich, uzyskała m.in. 95 proc. ulgę w podatkach lokalnych od nieruchomości oraz od wartości dodanej, która w latach 2018-2022 może osiągnąć wartość maksymalnie 900 mln EUR. Belgijska Poczta (bpost) uzyskała w latach 2016-2022 rekompensaty w wysokości: 264,9 mln EUR w 2016 r. i 270 mln EUR w 2019 r, a brytyjska Royal Mail otrzymała z tytułu poniesionych kosztów świadczenia usług w wysokości 370 mln GBP za lata 2018-2021.

Poczta Polska jest największym operatorem pocztowym na polskim rynku, posiada ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych, świadczących usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych. Założycielem i jedynym akcjonariuszem Spółki jest Skarb Państwa.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie 1043 osób, dobranej odpowiednio według płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania z panelu Ariadna. Badanie zostało zrealizowane w terminie 23-27 sierpnia 2017.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas