Menu
A+ A A-

Naval zwodował Suffren - wielozadniowy okręt podwodny Wyróżniony

Zwodowany atomowy okręt podwodny Suffren typu Barracuda to - według zapewnień francuskiego producenta - najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Zwodowany atomowy okręt podwodny Suffren typu Barracuda to - według zapewnień francuskiego producenta - najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Naval

Naval Group zwodował wielozadaniowy atomowy okręt podwodny w stoczni w Cherbourgu, we Francji. To piewrszy z sześciu tego typu okrętów zamówionych przez francuską marynarkę wojenną.

Zwodowany Suffren to pierwsza jednostka typu Barracuda spośród sześciu zamówionych dla francuskiej marynarki wojennej. Wodowanie odbyło się w obecności prezydenta Francji i zaproszonych delegacji z całego świata. - Jesteśmy dumni, mogąc zaprezentować prezydentowi Republiki Francuskiej pierwszy okręt podwodny typu Barracuda. To symbol naszego wyjątkowego know-how i naszej zdolności do opanowania najbardziej zaawansowanych technologii i budowy najbardziej złożonych produktów - powiedział w czasie ceremonii wodowania Hervé Guillou, prezes Naval Group.

Zwodowany okręt podwodny to - według zapewnień francuskiego producenta - najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Składa się z 800 tys. elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2500 specjalistów z Naval Group i współpracujących firm.

Suffren to 107. okręt podwodny zbudowany w stoczni w Cherbourgu od 1899 r. i zarazem 16. jednostka o napędzie atomowym. Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt tak cichy, że praktycznie niewykrywalny, a jednocześnie uzbrojony w precyzyjne i dalekosiężne rakiety manewrujące. Inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych.

Okręty podwodne Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, sił morskich o zasięgu globalnym, jednych z najbardziej aktywnych w NATO. Wielozadaniowe okręty podwodne dla francuskiej floty mają kluczowe znaczenie. Prędkość i skrytość okrętów podwodnych powodują, że sama ich obecność działa odstraszająco na przeciwnika. Okręty podwodne doskonale nadają się do prowadzenia rozpoznania, do wykorzystania wojsk specjalnych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do zwalczania okrętów lub uderzeń na cele lądowe przy pomocy rakiet manewrujących.

Naval Group jako jedna z bardzo nielicznych na świecie stoczni jest zdolna do projektowania i budowy zarówno atomowych jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych, tak w stoczni we Francji, jak i we współpracy z przemysłem zamawiających je państw. Okręty podwodne Scorpène budowane są dziś w Indiach (6) i w Brazylii (4), a 12 konwencjonalnych Barracud zamówionych zostało przez Australię. Zbuduje je australijska stocznia z pomocą francuskich specjalistów.

Właśnie to doświadczenie w przenoszeniu produkcji okrętów pozwala Naval Group zagwarantować sukces budowy okrętów dla Marynarki Wojennej w polskich stoczniach. Dotyczyć to może zarówno okrętów podwodnych (program Orka), wyposażonych w takie samo uzbrojenie (w tym rakiety manewrujące) i dysponujących takimi możliwościami bojowymi jak okręty Barracuda, jak i okrętów nawodnych (program Miecznik).

Naval Group jest europejskim liderem na rynku uzbrojenia morskiego. Działalność Grupy obejmuje projektowanie, budowę i utrzymanie w sprawności okrętów podwodnych i okrętów nawodnych. Koncern oferuje także pełen zakres usług dla stoczni i baz marynarki wojennej. Grupa proponuje również szeroką gamę rozwiązań z zakresu wykorzystania morskich energii odnawialnych. Doceniając rolę wyzwań związanych ze społeczną odpowiedzialności biznesu, Naval Group przystąpił do inicjatywy ONZ Global Compact. Grupa zatrudnia 14860 pracowników, a jej roczne obroty wynoszą 3,6 mld euro (dane z 2018 r.). Naval Group posiada spółki lub przedstawicielstwa w 16. krajach świata poza Francją, w tym od 2015 r. w Polsce.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 15 lipiec 2019 13:11
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas