Menu
A+ A A-

Orlen Paliwa dostarczy 16 mln l paliwa spółkom KOWR Wyróżniony

Orlen Paliwa podpisał umowę na dostawy oleju napędowego ze spółką Green Lab Orlen Paliwa podpisał umowę na dostawy oleju napędowego ze spółką Green Lab mat.pras

Orlen Paliwa podpisał umowę na dostawy oleju napędowego ze spółką Green Lab, jako Centrum Usług Wspólnych spółek należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Do końca 2019 roku w ramach umowy spółka Grupy Orlen dostarczy ok. 16 mln litrów ON.

"To pierwszy krok w realizacji zaopatrzenia gospodarstw rolnych w środki do produkcji. Spółki KOWR, które uzyskają koncesję, będą również zaopatrywały w paliwa okolicznych rolników" - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w trakcie podpisania umowy.

Jak poinformował prezes Green Lab Maciej Czajkowski, dzięki tej umowie około 40 spółkom KOWR udało się uzyskać łącznie kilkaset tys. zł oszczędności na zakupach paliw w tym roku.

"Rozpoczęliśmy już rozmowy z innymi spółkami Grupy Orlen, m.in. w zakresie dostaw nawozów. Mamy nadzieję, że do końca roku ta współpraca będzie wielopłaszczyznowa" - powiedział.

Przedmiotem dalszych negocjacji mają być takie produkty i usługi z oferty Grupy Orlen, jak: sól paszowa i tabletki solne do uzdatniania wody z IKS Solino, oleje i środki smarne z Orlen Oil, nawozy z Anwilu, karty flotowe PKN Orlen czy usługi Orlen Ochrona.

"W następnym roku wolumen dostaw ON dla spółek KOWR powinien zostać co najmniej podwojony, a jeśli spółki KOWR będą w stanie realizować odsprzedaż naszego paliwa do rolników, w ciągu dwóch lat możemy dojść do poziomu 100 mln litrów, będziemy więc mogli mówić o dużym partnerze w polskim rolnictwie" - powiedział prezes Orlen Paliwa Łukasz Hołubowski w rozmowie z ISBnews.

W jego ocenie, umowa ma też znaczenie z punktu widzenia walki z szarą strefą, która w sektorze rolniczym w dalszym ciągu oceniana jest jako znaczna.

Jak wynika z wyliczeń ISBnews, kilkaset tys. zł oszczędności w ramach umowy na 16 mln litrów, czyli wartości powyżej 70 mln zł, oznacza upust w granicach 1%.

"Marże hurtowe są niskie, a uzyskanie efektywności w tym obszarze jest szalenie istotne. Przy tego rodzaju umowach nawet nieznaczny upust robi różnicę. Żaden inny podmiot przy indywidualnych dostawach dla 40 spółek KOWR nie byłby w stanie zaproponować równie korzystnej oferty" - zapewnił ISBnews Hołubowski.

Orlen Paliwa to spółka w 100% zależna od PKN Orlen, funkcjonująca pod obecną nazwą od listopada 2012 r. Spółka zapewnia w ramach Grupy Orlen pełną obsługę w zakresie zakupu oraz dostawy paliw. 

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas