Janiszewski: Brakuje spójnej polityki Wyróżniony

Janiszewski: Brakuje spójnej polityki fot. welconomy.pl

Rolnictwo było i nadal jest powodem do dumy, jeżeli patrzymy na jakość produktów. Polskie produkty rolne są jednymi z najlepszych na świecie i czymś co powinniśmy promować zagranicą. - mówi Jacek Janiszewski w wywiadzie dla portalu polskatimes.pl.

Były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej to jeden z organizatorów "Welconomy Forum in Toruń". Janiszewski ocenił aktualny stan polskiego rolnictwa i zanalizował aktualne problemy. - Co z tego, że produkujemy najwięcej jabłek w Europie, gdy sadownicy ledwo wiążą koniec z końcem. Ostatnie lata nie rozpieszczały rolników i wyglądając ponad liczby GUS, obraz wsi nie jest różowy. Nie dziwię się, że teraz widzimy jabłka na ulicach miast i co raz częstsze protesty. - mówi Janiszewski.

Rząd próbuje promować nasze owoce zagranicą, próbuje wejść na nowe rynki np. na Bliskim Wschodzie, ale mam wrażenie, że brakuje spójnej polityki. To nie jest wina Ministerstwa Rolnictwa, ale raczej braku koordynacji między resortami.

Ostatnio byliśmy o krok od katastrofy, ale zagrożenie nadal istnieje. Ministerstwo Finansów postanowiło podwyższyć VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku z 5% na 23%. Spowodowałoby to spadek zapotrzebowania przetwórców nawet o 150 tys. ton owoców. W sytuacji, gdy nie możemy zagospodarować już istniejących plonów to tragedia! Resort minister Czerwińskiej forsował tę zmianę, mimo protestów Ministerstwa Rolnictwa. Na szczęście sejm odroczył głosowanie nad projektem. Będę spokojny jeżeli ten pomysł zostanie całkowicie odrzucony. - dodaje.

Również należy pamiętać o przetwórstwie i o tym, jak je wspierać. Dobrym przykładem potencjalnych działań polskiego rządu może być promocja za granicą nie tylko produktów rolnych, ale również innych marek polskiej żywności związanych z rolnictwem. Chociażby tych wytwarzanych przez przemysł spirytusowy. Wydaje mi się, że w ostatnich latach pojawiło się na tym polu wiele zaniedbań. Polska wódka jest marką znaną na świecie, ale nadal branża spirytusowa ma spore rezerwy jeśli chodzi o wartość eksportu. Potrzebne jest tutaj wsparcie ze strony rządzących. Oprócz promocji owoców czy mięsa, może warto pomóc producentom zbóż czy ziemniaków i zwiększyć wydatki na promocje polskich alkoholi zagranicą. To jeden z przykładów, jak można pomóc wsi, promując inne produkty spożywcze. Wierzę w zaradność i przedsiębiorczość naszych rolników. Jeżeli nikt nie będzie rzucał im kłód pod nogi, tak jak w przypadku VATu na napoje owocowe, oraz mądrze promował całą polską żywność to poradzą sobie, a rolnictwo dalej będzie naszą chlubą. - reasumuje Janiszewski.

Cały wywiad do przeczytania na polskatimes.pl.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas