Glapiński: Inflacja nie przekroczy poziomu celu banku centralnego Wyróżniony

Glapiński: Inflacja nie przekroczy poziomu celu banku centralnego fot. Wikipedia.org

Inflacja nie przekroczy poziomu celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP), uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

"Wiemy już, że rząd podjął decyzje dotyczące akcyzy itd. i energia elektryczna dla końcowych odbiorców w ogóle nie wzrośnie. To radykalnie zmieniło projekcję - te dwa elementy razem [z niskimi cenami ropy]. Inflacja jest o wiele, wiele niższa - o tyle niższa, że nie przekraczamy w żadnym wypadku celu inflacyjnego" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

RPP założyła maksymalnie duży wzrost cen energii, choć miała świadomość, że rząd podejmie jakieś działania, żeby ten wzrost nie nastąpił lub był ograniczony, dodał.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Rada w komunikacie podkreśliła, że w "według aktualnych prognoz w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen zwiększy się, jednak ze względu na spadek cen ropy naftowej oraz zamrożenie cen energii elektrycznej skala tego wzrostu będzie mniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji".

W średnim okresie ograniczająco na dynamikę cen będzie oddziaływało oczekiwane spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego. W efekcie, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego, dodano w komunikacie.

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym w grudniu ub. r. (wobec 1,3% r/r w listopadzie).

źródło: ISBnews

Ostatnio zmienianyczwartek, 10 styczeń 2019 13:50
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas