Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1035.

Pracę najchętniej zmieniają inżynierowie, najbardziej lojalni są sprzedawcy Wyróżniony

Pracę najchętniej zmieniają inżynierowie, najbardziej lojalni są sprzedawcy pexels.com

Dwie trzecie badanych nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać zatrudnienia.  

Taką możliwość  bierze pod uwagę 33 proc ankietowanych. Od dwóch kwartałów widać mniejszą rotację na rynku pracy - wynika z najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy”, sondażu zrealizowanego kwartalnie przez Instytut Badawczy Randstad.

Zmianę pracy rozważa co drugi inżynier i robotnik niewykwalifikowany, a także 45 proc.  brygadzistów. Najrzadziej takie plany przejawiają sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (23 proc), kierownicy (26 proc.,) i wyższa kadra menadżerska (27 proc.). Znacznie częściej nad zmianą miejsca pracy zastanawiają się osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (46 proc.) lub samozatrudnione (37 proc.) niż pracownicy z umowami o pracę (29 proc.).

Co piąty Polak zmienił w ostatnim półroczu pracę, co czwarty zmienił stanowisko. 20 proc. respondentów wskazujących na zmianę pracodawcy to 9 punktów.procentowych  mniej niż rekord badania z połowy 2016 roku. W ostatnim okresie najczęściej zarówno pracodawcę, jak i stanowisko zmieniali  młodzi (przed 30 rokiem życia ) mieszkańcy dużych miast   (od 50 do 200 tysięcy mieszkańców).  Pracodawcę częściej zmieniały kobiety (24 proc.), niż mężczyźni (17 proc. ).

Według deklaracji na czele powodów zmiany pracodawcy znajdują się:  chęć  rozwoju zawodowego (48 proc.), a zaraz potem lepsze warunki pracy - w tym wyższe wynagrodzenie (47 proc). 35 proc. pracowników na początku roku spodziewa się podwyżki, a 37 proc. oczekuje na premię

Zdaniem Jakuba Gontarka, eksperta Konfederacji Lewiatan poprawa koniunktury gospodarczej jest widoczna przede wszystkim w rosnącej rywalizacji o wysoko wykwalifikowanych specjalistów - Brakuje także pracowników w pracach prostych, których zatrudnia się w przypadku nagłej potrzeby zwiększenia produkcji. Dlatego zarządzający coraz częściej skłonni są oferować znacznie wyższe wynagrodzenia, czym zachęcają do zmiany pracodawcy – komentuje Jakub Gontarek.

Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku, (obecnie przez firmę badawczą TNS Polska). Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu. Bieżąca edycja sondażu została zrealizowana w dniach 7-18 grudnia 2017 roku na grupie 1000 respondentów.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas