Menu
A+ A A-

Jak zaoszczędzić na leczeniu Wyróżniony

Jak zaoszczędzić na leczeniu fot. freeimages.com

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przygotował specjalny poradnik dla osób po 75 roku życia, które będą mogły korzystać z dobrodziejstwa ustawy o bezpłatnych lekach dla seniorów.

Minister zdrowia wpisał na listę leków dla seniorów wszystkie farmaceutyki stosowane przez osoby starsze w schorzeniach najczęściej dotykających pacjentów w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą oni nadal leczyć się lekami, które dotychczas stosowali. Każda zmiana terapii, zwłaszcza przy stosowaniu kilku leków naraz, mogłaby być niekorzystna dla pacjenta. U osób w podeszłym wieku duże znaczenie ma też przywiązanie do znanych sobie leków. Ich zamiana w tej grupie pacjentów może również być przyczyną pomyłek i problemów z przyjmowaniem odpowiednich farmaceutyków.

Kto jest uprawniony do otrzymywania bezpłatnych leków?

Każda osoba, która ukończyła 75 rok życia. Uprawnienia nabywa się w dniu swoich 75. urodzin.

Kiedy osoby, które przekroczyły 75 rok życia będą mogły dostać darmowe leki w aptece?

Lista darmowych leków wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r. Od tego dnia, każdy kto skończył 75 lat będzie mógł realizować recepty na bezpłatne leki.

Czy mogą zdarzyć się sytuacje, w których pacjent będzie musiał dopłacić do darmowych leków?

Nie, leki ujęte na liście bezpłatnych leków publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia są całkowicie bezpłatne.

Kto może wypisywać recepty na bezpłatne leki?

Recepty na bezpłatne leki mogą wypisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz emerytowani lekarze, ale tylko sobie lub najbliższym członkom rodziny.

Oznacza to, że po recepty na darmowe leki najlepiej udać się do swojej przychodni, gdzie lekarz rodzinny lub pielęgniarka wypiszą odpowiednie recepty. Jeśli akurat nie ma naszego lekarza, bo jest np. na urlopie, taką receptę może wystawić inny lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zatrudniony w naszej przychodni, lub lekarz zastępujący aktualnie naszego lekarza rodzinnego.

Czym różni się recepta na bezpłatne leki od zwykłej recepty?

Na recepcie lekarz musi dodatkowo wpisać literę „S". UWAGA! Farmaceuta w aptece nie może dopisać na recepcie litery „S" ponieważ nie ma uprawnień do jej wpisania, nawet jeśli pacjent pokaże dowód osobisty i udowodni, że bezpłatne leki należą mu się, gdyż ma skończone 75 lat.

Gdzie pacjenci zrealizują recepty na bezpłatne leki?

Recepty na bezpłatne leki będzie można realizować na terenie całego kraju we wszystkich aptekach i punktach aptecznych.

Czy lista bezpłatnych leków będzie uzupełniana o nowe leki?

Lista bezpłatnych leków ma być uzupełniana o najczęściej używane przez seniorów leki, które nie znalazły się na niej do tej pory. Jej nowa wersja będzie ukazywać się co dwa miesiące.

Gdzie można dowiedzieć się czy nasze leki znalazły się na liście bezpłatnych leków?

Najlepiej spytać o to swojego lekarza rodzinnego lub sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas