Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42.

Polki milionerki

Kobiece inwestowanie                    

Polskie kobiety już kilka lat temu wyrwały się z przydomowych ogródków. Obecnie w zarządzie blisko co trzeciej polskiej firmy zasiada kobieta.

2025 rok należeć będzie do Polek-milionerek. Jak prognozuje Deloitte, w tym właśnie roku stanowić one będą około 40% bogaczy w Polsce. Liczby nie kłamią – kobieta to już nie tylko zarządca domowego budżetu. Coraz częściej to również skuteczny manager podejmujący trafne decyzje finansowe. Lecz jakie naprawdę są polskie businesswoman? Ceniące bezpieczeństwo czy chętnie podejmujące duże ryzyko? Ekspertki Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) przedstawiają: portret współczesnej inwestorki.

Kura już nie domowa

Polskie kobiety już kilka lat temu wyrwały się z przydomowych ogródków.

Jak relacjonuje Deloitte, obecnie w zarządzie blisko co trzeciej polskiej firmy zasiada kobieta[1]. Coraz więcej firm docenia zalety „kobiecego punktu widzenia” i powierza swoją przyszłość płci pięknej. – Kobiety wykazują się większą odpornością na stres, umiejętnością działania pod presją wielu zadań oraz lepszą organizacją i umiejętnością pracy w zespole – twierdzi Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu firmy Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego, ZFDF. 

– Dzięki tym cechom coraz lepiej odnajdujemy się w bardzo konkurencyjnym środowisku biznesowym, gdzie liczą się szybkie, lecz odpowiednie decyzje. Te same cechy sprawiają także, że jesteśmy niezwykle skutecznymi inwestorami – podejmując bowiem decyzje staramy się być jak najbardziej obiektywne, szukamy także wsparcia u innych – podkreśla Łukasiewicz.

Już Odean i Barber w latach dwudziestych wykazali, że kobiety mają dużo mniejszą skłonność do nadmiernej pewności siebie. Ta cecha, wraz z awersją do ryzyka sprawia, że łatwiej przychodzi im znalezienie kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a potencjalnym zyskiem. – Zachowanie równowagi pomiędzy ryzykiem a korzyściami to jedna z najważniejszych cen skutecznego inwestora – przypomina Łukasiewicz, Expander, ZFDF.

Kobiety bardziej świadome

Według dziesiątego Prudential Report Study, kryzys ekonomiczny wzmocnił kobiecą świadomość dotyczącą potrzeby długotrwałego planowania swoich finansów. – Dla kobiet narzędzia takie jak lokaty, rachunki oszczędnościowe i planowanie domowego budżetu są już czymś naturalnym – twierdzi Halina Kochalska, analityk Open Finance, ZFDF.

– Panie coraz częściej sięgają po bardziej wyrafinowane instrumenty finansowe i chętniej niż mężczyźni korzystają także z pomocy doradców finansowych. Jak podaje CBOS, kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się także do braku orientacji w sprawach finansowych. Zdawanie sobie sprawy z ewentualnej niewiedzy 
i umiejętność zasięgnięcia kompetentnej pomocy to kolejna znacząca zaleta w walce o pomnażanie oszczędności.

Okiem psychologów

Finanse to domena mężczyzn – z tym stereotypem spotyka się niejedna kobieta. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna – coraz częściej możemy zauważyć, że to właśnie kobiety sprawdzają się w biznesie lepiej od mężczyzn. – Źródeł finansowej skuteczności kobiet można szukać już w procesie wychowania i socjalizacji, które ukierunkowane są na wielozadaniowość i pielęgnowanie wrażliwości – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

 – Większe zdolności empatyczne, intuicja, umiejętność współpracy zespołowej i nawiązywania relacji to cechy, które pozwalają paniom lepiej rozwiązywać różne problemy, w tym finansowe i ekonomiczne. To właśnie te cechy sprawiają, że obecnie kobiety stają się często remedium na kryzys. Łącząc umiejętności miękkie z wiedzą i doświadczeniem są wymarzonymi pracownikami dla coraz większej grupy firm.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas