Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42.

Wiadomości z sektora TMT

Spadki "Rzepy", wyniki firm                                         

Gwałtowny spadek sprzedaży Rzeczpospolitej, weksle elektroniczne, wyniki finansowe za 2012 spółek giełdowych, nowości wydawnicze cdp.pl, nowa oferta Netii dla klientów oraz megaemisja obligacji Midasa - to najciekawsze wydarzenia w sektorze telekomunikacja-media-technologie z okresu 4 marca – 8 marca br. przygotowane przez agencję ISBnews.

 

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Dzienniki: "Rzeczpospolita" zanotowała spadek średniej sprzedaży ogółem o niemal 36% r/r w styczniu. "Gazeta Polska Codziennie" to jedyny ogólnopolski dziennik, który w ubiegłym miesiącu zanotował wzrost średniej sprzedaży ogółem, wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP), opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

W styczniu br. średnia sprzedaż ogółem liderującego dziennika "Fakt"(Ringier Axel Springer Polska) wyniosła 361.617 egz., co oznacza spadek o 8,71% w stosunku do stycznia 2012 roku. Druga pozycja należała tradycyjnie do "Gazety Wyborczej" (Agora), która odnotowała spadek o 17,34% r/r do (średnio) 217.902 egz.

Na podium znalazł się jeszcze tabloid "Super Express" (Murator) ze średnią sprzedażą ogółem na poziomie 159.279 egz., czyli o 5,12% mniejszą niż rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

Centra usług: Amerykańska korporacja finansowa BNY Mellon potwierdziła plany przeniesienia wrocławskiej siedziby Globalnego Centrum Usług (Global Delivery Centre) do budynku Aquarius Business House położonego przy ul. Swobodnej i Borowskiej we Wrocławiu, poinformował Urząd Miasta Wrocławia w komunikacie. Firma planuje zainwestować w rozwój wrocławskiej placówki 20 mln USD oraz poważnie zwiększyć zatrudnienie.

Zmianę lokalizacji Globalnego Centrum Usług firma planuje w IV kw. 2013 r. W nowym budynku BNY Mellon będzie dysponować powierzchnią biurową 6 tys. m2, która może zapewnić miejsce 640 pracownikom. Obecnie firma zatrudnia ok. 200 pracowników we Wrocławiu.

Źródło: ISBnews

 

Przetarg Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia: Przetarg na dostawę infrastruktury wpłynęły cztery oferty. Budżet zmawiającego to 123,5 mln zł brutto oraz 24,7 mln zł na zamówienia dodatkowe. Kryterium oceny ofert to cena (60%) i sposób realizacji zamówienia (40%). Najtańszą ofertę z ceną 115,4 mln zł brutto złożyła spółka IT.Expert. Spółka  ta nie złożyła jednak załącznika nr. 1 do formularza ofertowego, w którym wykonawca miał określić sposób realizacji zamówienia. Drugą pod względem ceny ofertę złożyło konsorcjum Decsoft i Arcusa (138,99 mln zł brutto).

Trzecia pod względem ceny jest oferta konsorcjum PWPW i Qumaka (143,83 mln zł brutto). Najdroższa jest oferta złożona przez konsorcjum Newind (Apator) i Orti Byliński za 145,97 mln zł. Postępowanie dotyczy dostawy infrastruktury techniczno-systemowej  dla części II-IV projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.

Źródło: Trigon

 

Płatności mobilne: PKO Bank Polski wprowadził aplikację mobilną IKO i do końca tego roku chce pozyskać dla niej kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, zaś do końca 2015 r. liczba użytkowników ma wzrosnąć do ok. 900 tys., poinformowali przedstawiciele banku. Bank zamierza udostępnić nową aplikację również innym uczestnikom rynku i chce, by IKO stało się rynkowym standardem.

Podstawowe funkcje aplikacji IKO to płatność telefonem za zakupy w sklepie, wypłata gotówki z bankomatu bez użycia karty, przelew na numer telefonu, zakupy w internecie oraz tworzenie czeków.

Bank chce przekonać do nowej usługi dużą 4,5-mln bazę swoich klientów, mających dostęp do bankowości internetowej iPKO i wykonujących 11 mln przelewów miesięcznie. Sieć ponad 2,8 tys. bankomatów oraz sieć terminali płatniczych e-Service w kilkudziesięciu tys. punktów handlowo-usługowych w Polsce stanowią, w ocenie banku, dodatkowe atuty dla rozwoju IKO. IKO jest projektem otwartym na innych uczestników rynku.

Źródło: ISBnews

 

Bezpieczeństwo sieci: Według tegorocznej edycji Cisco's 2013 Annual Security Report (ASR), poświęconego bezpieczeństwu sieciowemu, pojawiły się nowe zagrożenia spowodowane mieszaniem przez pracowników prywatnych zachowań i nawyków z obowiązkami zawodowymi. Jest to – zdaniem autorów raportu – coraz wyraźniejsza tendencja tzw. Generacji Y, czyli pokolenia, które chce być cały czas „online" i które wykorzystuje internet do wielu czynności życia codziennego – także będąc w pracy.

W rzeczywistości - jak pokazuje najnowszy raport Cisco - witryny sprzedaży internetowej stanowią 21-krotnie, a wyszukiwarki – aż 27-krotnie większe zagrożenie związane z infekcją złośliwym oprogramowaniem niż np. strony udostępniające pirackie oprogramowanie. Na niebezpieczeństwo jesteśmy też narażeni przy przeglądaniu reklam internetowych. Niosą one ze sobą aż 182 razy większe zagrożenie związane z infekcją złośliwym oprogramowaniem niż pornografia.

Źródło: spółka

 

Weksle elektroniczne: Funkcjonowanie rozpoczyna właśnie system Payper24, za pośrednictwem którego możliwe jest realizowanie transakcji opartych o pierwszy w Europie system weksli elektronicznych. Umożliwia on przedsiębiorcom natychmiastowe wystawianie weksla w celu zapłaty za dokonywaną transakcję. To proste narzędzie do poprawienia płynności finansowej w firmie.

„Weksel stanowi zapłatę w sensie podatkowym, dlatego uregulowanie należności za jego pomocą chroni kupującego przed obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu w przypadku terminu płatności dłuższego niż 90 dni. To spore udogodnienie z punktu widzenia nowych przepisów podatkowych" - wyjaśnia Grzegorz Wierzbicki, prezes zarządu spółki Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych, która jest właścicielem systemu Payper24.

Źródło: spółka

 

Oglądalność TV: TVN podał na podstawie danych Nielsen Audience Measurement, że oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ spadła w lutym 2013 roku do 13,0% z 13,8% rok wcześniej. Udział Polsatu w grupie wszyscy 4+ w lutym 2013 r. spadł do 12,9% z 14,8% rok wcześniej. W lutym 2013 r. oglądalność kanału TVN w komercyjnej grupie docelowej (16-49 lat) spadła do 14,1% z 14,4% rok wcześniej. W przypadku Polsatu udział w grupie komercyjnej spadł do 14,5% z 16,8%.

Źródło: BDM PKO BP

 

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Grupa MNI: Grupa prognozuje osiągnięcie w tym roku skonsolidowanych przychodów na poziomie nie mniej niż 320 mln zł i EBITDA nie mniejsza niż 70 mln zł, podała spółka w komunikacie.

"Prognoza dla Grupy MNI zakłada osiągnięcie za 2013 rok skonsolidowanych przychodów z sektora telekomunikacyjnego na poziomie nie niższym niż 190 mln przy niższej rentowności na poziomie nie mniej niż 38 mln EBITDA. Zdaniem zarządu, nie ma rynkowych przesłanek do obniżenia prognoz przychodowych natomiast spadek marży w szczególności z produktów klienta masowego jest wysoce prawdopodobny. Wynika to z postępujących zmian regulacyjnych na rynku, co w konsekwencji prowadzi do obniżek cen oferty detalicznej" - głosi komunikat.

"Równoważenie spadku marży z usług B2C, jest planowane poprzez zwiększenie wolumenu usług dla sektora B2C, w tym transmisji danych, dzierżawy światłowodów oraz kolokacji" - czytamy dalej.

W ramach realizowanej strategii całej Grupy MNI, notowana na GPW spółka MIT Mobile Internet Technology powinna osiągnąć wzrost przychodów w sektorze usług dodanych, nowych technologii oraz działalności medialnej do poziomu ok. 130 mln zł oraz nie mniej niż 32 mln zł EBITDA, podano także w informacji.

Zarząd dążył będzie do jak najszybszego rozstrzygnięcie sporu pomiędzy DR S.A./MNI Telecom a Telekomunikacją Polską (TPSA) na poziomie wyroku sądowego, dopuszczając też możliwość zawarcia ugody, zaznaczono również.

Źródło: ISBnews

 

MNI, Hyperion: Grupa MNI planuje wykorzystanie giełdowego Hyperiona do realizacji inwestycji i projektów w obszarze infrastruktury telekomunikacyjnej, podała spółka w komunikacie. Ponadto planuje wejście w segment mikropłatności i płatności mobilnych, nie wyklucza również sprzedaży aktywów.

Ponadto MNI zwraca uwagę na nową strategię w obszarze mediów należących do Grupy, skutkującą trzykrotnym wzrostem oglądalności telewizji ITV oraz stabilny poziom sprzedaży usług dodanych.

MNI, MIT Mobile Internet Technology: Do obszaru kompetencji MIT Mobile Internet Technology zarząd zamierza dołączyć mikropłatności oraz płatności mobilne. Zarząd MNI pragnie w o wiele większym zakresie skorzystać z synergii kompetencji spółek w Grupie w celu oferowania bardziej rozwiniętych produktów klientom biznesowym Grupy.

Źródło: ISBnews

 

Asseco Central Europe: Spółka odnotowała 14,21 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2012 r. wobec 14,89 mln euro zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wyniósł 17,62 mln euro wobec 18,00 mln euro zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 134,44 mln euro w 2012 r. wobec 133,49 mln euro rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

Wasko: W okresie I-IV kw. 2012 r. spółka miała 10,70 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 16,33 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 288,84 mln zł w porównaniu z 272,57 mln zł rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

Comarch: Wartość portfela zamówień na 2013 rok (bez Comarch SuB) wynosi 576 mln zł i była wyższa o 23,6% niż w analogicznym okresie w 2012 roku, poinformowała spółka w raporcie za IV kwartał 2012 r.

"Wartość portfela zamówień na usługi i software własny wzrosła o 14,1% do 493,1 mln zł, w efekcie ich udział w portfelu zamówień osiągnął poziom 85,6%. Wartość kontraktów zagranicznych wzrosła o 8,7% i tym samym udział kontraktów zagranicznych w portfelu zamówień wynosi 35,2%" - czytamy w raporcie za IV kw. 2012 r.

"W 2013 r. wartość portfela zamówień na usługi i software własny wzrosła o 16,4% do 302,8 mln zł, a ich udział w portfelu zamówień osiągnął poziom 82,8%" – podsumowano w raporcie za IV kw. 2012 r.

Źródło: ISBnews

 

Comarch: W okresie I-IV kw. 2012 r. spółka miała 38,87 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 36,26 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 883,95 mln zł w porównaniu z 785,65 mln zł rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

ATM Grupa: W okresie I-IV kw. 2012 r. spółka miała 4,92 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2,23 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 110,06 mln zł w porównaniu z 112,46 mln zł rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

Midas: Firma zawarła z Alior Bankiem umowę o kredyt inwestycyjny w wysokości 150 mln zł na finansowanie rozbudowy sieci stacji przekaźnikowych przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, podała spółka w komunikacie. Cały program inwestycyjny - zakładający zwiększenie liczby stacji do 4,8 tys. w połowie 2016 r. - ma kosztować ponad 1,0 mld zł.

Źródło: ISBnews

 

Wasko: Suma podpisanych i realizowanych kontraktów przez Grupę Wasko przekracza wartość 350 mln zł, a perspektywa ostatnich działań handlowych wskazuje, że wartość ta może być większa, podała spółka w raporcie za IV kw. 2012 r. W ocenie spółki w perspektywie krótko i średnioterminowej należy spodziewać się dalszego rozwoju, co powinno pozytywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe w roku obrotowym 2013 i w przyszłości.

Źródło: ISBnews

 

4fun Media: Zgodnie z danymi NAM prezentowanymi na stronach media2.pl, w lutym oglądalność głównego  kanału grupy, 4fun.tv ukształtowała się na poziomie 0,29 proc. w grupie 4+, a więc o 0,03 pkt.proc.  powyżej oglądalności notowanych w roku poprzednim. Jednocześnie w grupie 13-29 oglądalność  stacji spadła z 0,84 proc. do 0,82 proc. przed rokiem. Kanał zajmował 4 pozycję wśród stacji muzycznych na rynku polskim.

Pomimo, że oglądalności głównego kanału grupy pozostały na zbliżonym poziomie r/r, faktycznie  zyskiwała ona udziały rynkowe dzięki kanałowi TV.DISCO. Przed rokiem oglądalność tego kanału  nie była jeszcze mierzona, obecnie sięga 0,09 proc. w grupie 16-49 oraz 0,17 proc. w grupie 13- 29. Stacja RBL.TV praktycznie nie zmieniła poziomu oglądalności i udziałów rynkowych r/r.

Źródło: Trigon

 

Kino Polska: Zgodnie z danymi NAM prezentowanymi na stronach media2.pl, w lutym oglądalność stacji KINO  POLSKA TV wyniosła 0,7 proc. w grupie 4+ oraz 0,78 proc. w grupie 16-49. Przed rokiem poziomy  te wynosiły odpowiednio 0,38 i 0,44 proc. Dawało to stacji trzecią pozycję wśród kanałów filmowych, po AXN oraz TVP Seriale. Wzrostów nie zanotował inny kanał filmowy grupy, Filmbox, którego oglądalność w grupie 16-49 wyniosła 0,16 proc. (przed rokiem 0,20 proc.).

Źródło: Trigon

 

Comarch: Kwestia dywidendy w Comarchu jest "otwarta", ale firma musi brać pod uwagę plany akwizycyjne i zmianę modelu biznesowego na usługowy, co zwiększa kapitałochłonność, wynika z wypowiedzi prezesa Comarchu Janusza Filipiaka. Decyzja zapadnie w czerwcu, choć z jego słów wynika, że nie jest on zwolennikiem wypłaty.

Według jego słów, w coraz mniejszym stopniu sprzedaje się projekt IT (firma wdraża go u klienta), za to rośnie znaczenie tzw. modelu usługowego sprzedaży w formule cloud czy outsourcing. "W tym modelu musimy brać na siebie ryzyka - projektowe, prawne i finansowe. Ponadto uruchamiamy projekt w naszych serwerowniach i udostępniamy klientowi przez przeglądarkę webową. To jest z kolei kapitałochłonne. Dodatkowo nie ma znaczących przychodów przy podpisaniu umowy, opłat za licencje, wdrożenie. W to miejsce pojawiają się w ciągu np. pięciu lat miesięczne opłaty za usługę, co zwiększa przewidywalność backlog, ale opłaty są wagowane np. wskaźnikiem świadczenia usługi" - tłumaczył prezes Comarchu. W ub.r. roku wydatki na sprzęt związane z nowym modelem przekroczyły 60 mln zł.

Źródło: ISBnews

 

Polkomtel: Operator sieci Plus, złożył wniosek o unieważnienie całego przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu (LTE), podał operator w komunikacie.

Zastrzeżenia budzi kwestia odrzucenia oferty nr 2 Polkomtel z powodu braku pieczątki. "Niepokoi także fakt, że dokumentacja przetargowa UKE od początku faworyzowała jeden podmiot kosztem innych. Spółka wskazuje także na rażące błędy przy weryfikacji konkurencyjności uczestników przetargu oraz powierzchowną, niekompletną oraz nierzetelną opinię prezesa UOKiK" - napisała spółka w komunikacie prasowym. Polkomtel uważa, że uczestnicy przetargu traktowani byli nierówno.

Źródło: ISBnews

 

City Interactive: Producent gier odnotował 19,79 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2012 r. wobec 16,92 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Strata operacyjna wyniosła 21,43 mln zł wobec 21,12 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 41,20 mln zł w 2012 r. wobec 81,72 mln zł rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

 

ATM: Spółka zamierza wykorzystać rozwój rynku usług centrów danych, czyniąc z nich najważniejszy czynnik dynamiki wzrostu wyników spółki w latach 2013-14. W związku z tym do najważniejszych zadań inwestycyjnych ATM należy rozbudowa infrastruktury centrów danych, czytamy w dokumencie "Kierunki rozwoju ATM S.A. 2013–2014".

Realizowana będzie poprzez systematyczne wyposażanie i oddawanie do użytku kolejnych modułów Centrum Danych Thinx Poland oraz budowę nowych obiektów w Centrum Danych ATMAN. "Wzrost dostępnej powierzchni w centrach danych stwarza możliwość realizacji strategicznego celu, jakim jest zwiększenie wartości spółki poprzez szybki wzrost osiąganego zysku EBITDA z usług kolokacyjnych. Tylko w oparciu o już zbudowane centra danych firma może w przyszłych okresach zwiększyć zysk EBITDA o dodatkowe 14,4 mln zł, a wraz z realizacją prowadzonych inwestycji w ramach projektu CI ATM - o kolejne 22,8 mln zł zysku EBITDA" - czytamy dalej.

Inwestycje te będą w finansowane ze środków własnych bez wzrostu zadłużenia spółki, z wykorzystaniem dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Spółka zamierza wzmocnić swoją pozycję również w dwóch pozostałych podstawowych obszarach swojej działalności tj. usług transmisji danych i dostępu do internetu.

Źródło: ISBnews

 

Media Works, Platforma Mediowa Point Group: Spółka z grupy PMPG wycofała z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wniosek o przyznanie koncesji na nadawanie telewizji o charakterze społeczno-religijnym, podała spółka w komunikacie.

Wniosek o przyznanie koncesji został złożony przez Media Works 25 lutego 2013 roku. Ponadto spółka z grupy PMPG informowała wcześniej o podpisaniu ze spółką Astro list intencyjny w sprawie podjęciem wzajemnej współpracy przy uruchomieniu i rozpowszechnianiu dwóch programów telewizyjnych.

Źródło: ISBnews

 

Multimedia Polska: Po akwizycjach przeprowadzonych w ub. roku firma skoncentruje się w 2013 roku na poprawie efektywności  zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej, poinformował prezes Andrzej Rogowski. Zysk netto grupy spadł o 52% w skali roku do 49 mln zł w 2012 r., zaś w samym IV kw. zysk był niższy o 73% i wyniósł 12,4 mln zł.

Przychody wyniosły 685,5 mln zł w 2012 r., co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do 2011 r. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 7% r/r do 351,4 mln zł w 2012 r. Cały 2012 r. zamknął się zyskiem netto na poziomie 49 mln zł, tj. 52% niższym niż 2011 r.

Źródło: ISBnews

 

Multimedia Polska: Liczba sprzedanych usług (RGU) na koniec 2012 r. wynosiła 1,76 mln i była o 17% większa niż rok wcześniej - dzięki akwizycjom (głównie Stream Communications oraz Diana) i rozwojowi organicznemu. W ub. roku spółka sprzedała 1 mln usług telewizji, w tym pozyskała 272 tys. abonentów telewizji cyfrowej (DTV i IPTV). Mocny wzrost przychodów w tym segmencie nastąpił dzięki zwiększeniu wpływów z telewizji cyfrowej (wzrost o 74% do 105,3 mln zł w 2012 r.)

W ub. roku nastąpił także dalszy solidny wzrost w usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu: 15% (do 198,2 mln zł) po stronie przychodów i 19% po stronie RGU (do 478 tys.). Rosnąca popularność pakietów (z Triple Play w IV kw. korzystało 119 tys. abonentów – wzrost o 12% r/r, a z Double Play 284 tys. – wzrost o 17% r/r) spowodowała wzrost wskaźnika RGU na abonenta do poziomu 2,13 w IV kw. 2012 r. - i był on historycznie najwyższy.

Źródło: ISBnews

 

4fun Media: Firma zakłada w 2013 roku dalsze wzrosty udziałów rynkowych, a w efekcie jeszcze wyższy poziom przychodów ze sprzedaży oraz skonsolidowanego wyniku finansowego netto, zapowiedziała prezes grupy Ewa Czekała.

Dodała, że w bieżącym roku czekają spółkę zwiększone inwestycje w rozwój nadawanych kanałów telewizyjnych, dalsza intensyfikacja działalności innowacyjnej służącej wzmocnieniu pozycji Grupy Kapitałowej 4fun Media w nowych kanałach dystrybucji sygnału telewizyjnego oraz w najbardziej rozwojowych obszarach mediów cyfrowych.

Skonsolidowane przychody grupy w 2012 roku osiągnęły najwyższy w historii poziom 32 mln zł, o 34% więcej niż w roku poprzednim. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 14% do 9,7 mln zł, zaś EBITDA wzrosła do 12 mln zł w porównaniu do 10 mln zł rok wcześniej. W 2012 roku, skonsolidowany wynik netto osiągnął poziom 8,3 mln zł (i był wyższy o 4% niż w 2011 roku).

Źródło: ISBnews

 

Program, 4fun Media: Strategicznym celem spółki Program na 2013 rok jest dalsza rozbudowa portfolio kanałów tematycznych, reprezentowanych na rynku polskim. "Obecnie prowadzone są w tej sprawie rozmowy z kolejnymi nadawcami zagranicznymi" - zaznaczyła prezes 4Fun Media Ewa Czekała, której Program jest spółką zależną. Firma Program świadczy usługi dystrybucji kanałów tematycznych na rynek telewizyjnych operatorów kablowych (analogowych i cyfrowych), platform satelitarnych oraz w Internecie.

Źródło: ISBnews

 

Multimedia Polska: W ubiegłym roku grupa zainwestowała 374,8 mln zł, z czego 190,9 mln zł stanowiły nakłady związane z akwizycjami (głównie przejęcia operatorów Stream Communications, Diana i Transmitel), natomiast około 183,9 mln zł to inwestycje organiczne, z czego 74%, tj. 135,8 mln zł, to nakłady na rozwój.

Źródło: ISBnews

 

Komputronik: wypracował w lutym br. (drugi miesiąc IV kw. roku obrachunkowego 2012/2013, kończącego się 31 marca 2013 roku) w ujęciu jednostkowym , według wstępnych danych, zysk ze sprzedaży towarów i usług o wartości nie mniejszej niż 8,3 mln zł, czyli ponad 22% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Wstępne dane uwzględniają prognozy dotyczące otrzymania w lutym tego roku bonusów od producentów, które ostatecznie będą rozliczone pod koniec bieżącego kwartału" - zaznaczono w komunikacie. Prezes spółki Wojciech Buczkowski podkreślił, że Komputronik widzi pozytywne efekty zaproponowania klientom niższych cen.

Źródło: ISBnews

 

Opteam: Zainteresowanie systemem IT dla firm budowlanych rośnie, a zamówień  przybywa. W 2012 r. spółka zrealizowała sześć wdrożeń systemu OPTIbudowa. W tym roku OPTeam prowadzi prace nad wdrożeniem systemu u jednego z kontrahentów, a umowy z dwoma kolejnymi firmami planuje podpisać w najbliższych tygodniach. Spółka prowadzi też rozmowy z kilkunastoma potencjalnymi klientami.

W całym 2012 r. przychody OPTeamu ze sprzedaży do sektora budowlanego wyniosły 1,9 mln zł, czyli o 0,5 mln zł więcej niż w 2011 r. „W tym roku planujemy pozyskać z tego sektora przychody na poziomie przynajmniej 2,2 mln zł" – mówi prezes spółki Wacław Szary.

Źródło: spółka

 

Grupa SMT: Grupa zapowiada „wyraźny" wzrost r/r wyników w 2013 roku. Spółka w ciągu kilku tygodni planuje podać prognozy wyników i nową strategię. Grupa SMT nie planuje żadnych akwizycji i planuje skupić się na rozwoju biznesów w ramach grupy. Spółka nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok.

Źródło: Trigon

 

Polsat, TVN: W dniach od 25 lutego do 3 marca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 17,49%, co oznacza 64,14 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 15,75%, czyli wpływami rzędu 57,74 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.  Łączna kwota wydatków poniesionych na reklamę w stacjach telewizyjnych wyniosła w tym okresie 366,90 mln zł wobec 315,33 mln PLN tydzień wcześniej.

Źródło: BDM PKO BP

 

Asseco Business Solutions: Backlog spółki na początku 2013 r. miał wartość 81 mln zł i był ok. 3 mln zł niższy r/r. Pozytywnie na wyniki w 2013 r. może wpłynąć sprzedaż produktu mobilnego. Czynniki,  które przedstawiciele spółki wymieniają, jako szanse na 2013 r. to m.in. potencjalne zmiany w przepisach o  VAT oraz wzrost sprzedaży wprowadzonego na rynek w 2012 r. nowego rozwiązania mobilnego. Spółka cały czas pracuje nad umową, na mocy której stanie się rekomendowanym dostawcą rozwiązań mobilnych na rynki europejskie dla jednej z globalnych firm.

Źródło: BDM PKO BP

 

GIEŁDA, FUZJE I PRZEJĘCIA

New Business Look: Wydawca miesięcznika "Ekologia i Rynek" połączył się z wydawnictwem "Wiedza i Praktyka" jako większościowym udziałowcem, poinformowały spółki w komunikacie. Nowy podmiot wydawniczy będzie funkcjonował pod nazwą New Business Look Sp. z o.o.

Źródło: ISBnews

 

MNI: Niezależnie od realizowanej strategii rozwoju Grupy, "z uwagi na spodziewane i już awizowane zmiany na niektórych fragmentach rynku", zarząd grupy nie wyklucza w przypadku otrzymania interesującej propozycji cenowej, sprzedaży dowolnego aktywa w Grupie.

Źródło: ISBnews

 

MCI Management:  Fundusz koncentruje się na nowych inwestycjach, jednak każda dobra oferta na spółki z portfela MCI będzie rozważana, poinformował prezes funduszu Tomasz Czechowicz.

"Największa koncentracja jest na nowych inwestycjach" - powiedział Czechowicz podczas konferencji prezentującej najnowszy projekt funduszu - niemiecki sklep z asortymentem dla dzieci do lat czterech Windeln.de, który planuje m.in. ekspansję w Polsce.

Jednocześnie zaznaczył, że zakładane są wyjścia z inwestycji na co najmniej 100 mln zł. "Każda dobra oferta kupna naszej spółki będzie rozważana" - dodał prezes MCI, zaznaczając, że fundusz nie zamierza rozpocząć procesu pozyskiwania inwestora dla ABC Data, dystrybutora IT z portfela MCI.

Źródło: ISBnews

 

Netia, UPC Polska: Telekom podpisał z UPC Polska umowę, na mocy której nabędzie część infrastruktury dawnej telewizji kablowej Aster. Tym samym zwiększy zasięg sieci własnej o 17 proc. do 2,8 mln lokali - podała spółka w komunikacie. Transakcja nie będzie miała istotnego wpływu na prognozę finansową spółki na 2013 r.

W sumie w Warszawie i Krakowie Netia wzbogaci się o sieć kablową obejmują zasięgiem 446 tys. mieszkań i lokali użytkowych. Warunkiem finalizacji transakcji nabycia części infrastruktury dawnego Aster przez Netię jest m.in. zgoda prezesa UOKiK. Netia była na krótkiej liście podmiotów - potencjalnych nabywców sieci, zaakceptowanych przez Urząd.

Źródło: spółka

 

Comarch: Spółka chce w tym roku przeprowadzić akwizycję rzędu 3 -4 mln euro, wynika z wypowiedzi prezesa spółki Janusza Filipiaka.

„Jesteśmy w trybie małych akwizycji. Dotychczas dobrze znaliśmy przejmowane firmy. Teraz robimy analizy nowych potencjalnych celów. Ciągle mówię o przejęciu we Francji, ale musiałoby ono być dokonane z dużą starannością. Inne regiony geograficzne i różne segmenty rynku też nas interesują, oprócz segmentu telco. Wielkość potencjalnej akwizycji to 3 – 4 mln euro" – powiedział Filipiak podczas konferencji.

Ponadto na ten rok firma planuje fuzję dwóch przejętych wcześniej spółek - Comarch Swiss oraz AMEA Informatik.

Źródło: ISBnews

 

Midas: podjął uchwałę w sprawie emisji do 600 tys. obligacji serii A, podała spółka w komunikacie. Wartość nominalna 1 obligacji to 1000 zł, a cena emisyjna - 342,77 zł.

Obligacje będą przedmiotem ubiegania się o wprowadzenie na rynek Catalyst. Emisja obligacji nastąpi w dniu 29 marca 2013 r., a termin ich wykupu przypadnie w dniu 29 marca 2021 r. Emitent ma prawo do żądania wcześniejszego wykupu, podano także.

Midas, należący do telekomunikacyjnej grupy miliardera Zygmunta Solorza - Żaka, chce do końca roku zwiększyć liczbę stacji bazowych do 2,0 tys. z 1,3 tys. obecnie. Spółka wyda na ten cel łącznie ok. 200 mln zł w tym roku, a cały program inwestycyjny - zakładający zwiększenie liczby stacji do 4,8 tys. w połowie 2016 r. - ma kosztować ponad 1,0 mld zł.

Źródło: ISBnews

 

PC Factory, CD Projekt: PC Factory złożyło CD Projekt ofertę zakupu wydzielonej ze struktur podmiotu zależnego działalności dystrybucyjnej, wynika z komunikatu CD Projekt. Ostatecznie jednak strony odstąpiły od dalszych rozmów.

Źródło: ISBnews

 

B3System: Spółka srzedała 52% udziałów w spółce Commcord za 1,68 mln zł.

Źródło: Trigon

 

Tell: Dystrybutor sprzętu telekomunikacyjnego rozpoczął przyjmowanie ofert sprzedaży akcji w ramach wezwania. Spółka zamierza zakupić 207,2 tys. akcji zwykłych na okaziciela oraz 76,7 tys. akcji imiennych. Cena za jedną akcję wynosi 14 zł. Zapisy będą  przyjmowane do dnia 22 marca 2013 roku.

Źródło: Trigon

 

City Interactive: NWZ podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części  przedsiębiorstwa Spółki (City Interactive Spółka Akcyjna – Oddział w Warszawie) w postaci wyodrębnionego organizacyjnie zespołu składników materialnych i niematerialnych, poprzez wniesienie  zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jako wkładu niepieniężnego do w pełni kontrolowanej spółki zależnej: spółki komandytowo - akcyjnej w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.

Źródło: spółka

 

Asseco Business Solutions: Spółka nadal negocjuje akwizycję polskiej i zagranicznej spółki. Liczy, że polską akwizycję zamknie w pierwszym półroczu. W pierwszym etapie Asseco chce kupić pakiet większościowy z opcją zwiększenia zaangażowania do 100% w przyszłości - powiedział prezes Asseco BS Wojciech Barczentewicz. Co do przejęcia za granicą - negocjacje trwają i spółka wierzy, że ten temat wyjdzie - dodał.

Źródło: BDM PKO BP

 

KADRY

ABC Data: Odwołano Tomasza Zatorskiego z funkcji członka zarządu. Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o poszerzeniu kompetencji Wiceprezes Zarządu Ilony Weiss, która do tej pory odpowiadała za sprawy operacyjne o sprawy finansowe firmy.

Źródło: spółka

 

Mineral Midrange: Rada nadzorcza wybrała prezesa zarządu spółki, którym został Tomasz Mateusz Lewicki oraz członka zarządu, którym został Marek Stanisław Wojtachnia.

Źródło: spółka

 

Tableo: Rada nadzorcza spółki powołała Beatę Cwalińską do pełnienia funkcji prezesa zarządu.

Źródło: spółka

 

PRODUKTY I WDROŻENIA, INNE WIADOMOŚCI

MCI, Windeln.de: Fundusz MCI był największym inwestorem w rundzie C finansowania niemieckiego sklepu e-commerce Windeln.de. Inwestycja funduszu rozpocznie działalność w Polsce późnym latem, wynika z wypowiedzi przedstawicieli MCI i Windeln.de.

MCI będzie zaangażowany w ekspansję Windeln.de w Polsce i Czechach w tym roku i oczekuje zwrotu na inwestycji rzędu 3-krotności zainwestowanych pieniędzy (z silną ochroną zainwestowanego kapitału). Windeln.de jest sklepem internetowym z asortymentem dla dzieci do 4 roku życia. W 2011 roku obroty wyniosły 7 mln euro, aby w ub.r. wzrosnąć do 27,1 mln euro. Na bieżący rok prognozowane obroty wynoszą przeszło 70 mln euro. Oprócz Polski i Czech firma rozważa wejście do Włoch i Holandii, ale raczej najwcześniej w przyszłym roku.

Źródło: ISBnews

 

IBM Polska: Zespół ekspertów IBM wspólnie z Urzędem Miejskim w Gdańsku pracował nad rekomendacjami rozwiązań, które przyczynią się do udanego rozwoju Gdańska, poprawy jakości usług komunalnych oraz zwiększenia zaangażowania społecznego mieszkańców. Podczas warsztatów, konsultanci firmy IBM zagłębili się w sprawy miasta i metropolii, badając problemy społeczne, kulturalne i infrastrukturalne. Głównym założeniem tego projektu było sprawdzenie, w jaki sposób model Inteligentnego Miasta opracowany przez IBM może pomóc w rozwoju Gdańska w celu stania się miastem z intermodalnym systemem transportu, miastem promującym talenty i zachęcającym mieszkańców do większego angażowania się w projekty społeczne i kulturalne.

Źródło: spółka

 

IBM Polska, Onet: IBM opracował publiczną chmurę obliczeniową dla Onet Technologie, departamentu wchodzącego w skład Grupy Onet, jednej z najbardziej popularnych spółek medialnych w Polsce. Chmura Onet, oparta na komponentach i rozwiązaniach IBM, to usługa dla średnich i dużych firm, które chciałyby obniżyć koszty i zwiększyć skuteczność procesów IT. Rozwiązanie będzie dostępne dla klientów Onet w marcu 2013 roku. Założona w 1996 r., Grupa Onet to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm medialnych w Polsce. Należy do niej szereg wiodących polskich przedsięwzięć internetowych, m.in. Onet - największe medium online, serwis randkowy Sympatia.pl, platforma blogowa Blog.pl, lokalizator Zumi.pl, serwis biznesowy Biznes.pl czy serwis video VOD.pl.

Źródło: spółka

 

Bayer MaterialScience: Innowacja firmy otwiera przed użytkownikami elektroniki nowy wymiar doznań zmysłowych. Wykonane z polimerów „sztuczne mięśnie" pozwalają wkroczyć w świat realistycznych odczuć dotykowych podczas gry na tabletach PC i smartfonach. Całkowicie nowe doświadczenia dźwiękowe zapewniają wyjątkowe słuchawki. Innowacyjna technologia to ViviTouch™.

W najbliższej przyszłości na rynek wprowadzone zostaną również słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch. Sprawią, że doświadczenia audiowizualne zyskają zupełnie nowy wymiar – ten zaś zmieni sposób, w jaki słuchamy muzyki czy odbieramy dźwięki z filmów i gier.

Najnowsza technologia spółki Bayer MaterialScience opiera się na cienkich polimerowych powłokach, które przekształcają energię w ruch. Rozciągają się, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, a następnie kurczą niczym mięśnie. Te tak zwane elektroaktywne polimery generują kontrolowane ruchy w ciągu milisekund, umożliwiając symulowanie wysoce zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku.

Źródło: spółka

 

Comarch: Integrator rozwiązań IT ogłosił, że E-Plus, trzeci co do wielkości operator komórkowy w Niemczech, zdecydował się wdrożyć rozwiązanie nowej generacji służące do zarządzania wydajnością sieci (Next Generation Performance Management).

Zastąpienie poprzedniego, sfragmentyzowanego środowiska IT nowym systemem da również E-Plus możliwość lepszej korelacji zdarzeń sieciowych, co zapewnieni pełną przejrzystość w zakresie wydajności sieci. Wraz z wdrożonym już w E-Plus systemem Comarch Next Generation Network Planning, operator będzie mógł identyfikować i na tej podstawie planować potrzebne działania w zakresie rozwoju sieci, a w rezultacie nieustannie poprawiać satysfakcję klientów.

Źródło: spółka

 

Ipla: Rusza kampania promująca nowości programowe największej telewizji internetowej ipla, m.in. możliwość korzystania z legalnego, bezpłatnego dostępu do przedpremierowych odcinków najpopularniejszych seriali emitowanych w Telewizji Polsat oraz bogactwo i różnorodność oferowanych treści: filmów, seriali, wydarzeń sportowych. Kampania obejmuje działania reklamowe i sponsoringowe w kanałach Telewizji Polsat oraz online - na platformie ipla.tv i w serwisach zewnętrznych.

Źródło: spółka

 

CD Projekt, cdp.pl: Ebooki, audiobooki oraz ekomiksy to nowe pozycje w ofercie platformy cyfrowej dystrybucji CDP.pl. W ofercie cyfrowej znajdą się też gry firmy Codemasters a jej klienci otrzymają kolejną opcję płatności - PayPal. Już na starcie w ofercie CDP.pl pojawiło się 50 tytułów ebooków, audiobooków oraz ekomiksów. Wkrótce do oferty CDP.pl trafi saga wiedźmińska Andrzeja Sapkowskiego, tytuły Witolda Jabłońskiego i Marcina Przybyłka, seria Jeż Jerzy, czy zeszyty Tadeusza Baranowskiego o przygodach Profesorka Nerwosolka i smoka Diplodoka.  Cyfrowy sklep CDP.pl wzbogacił się także o kolejne gry osiągając tym samym liczbę blisko 300 tytułów w ofercie. Nawiązanie współpracy z Codemasters spowodowało pojawienie się w katalogu między innymi takich tytułów jak F1 2012, DiRT 3 i DiRT: Showdown, a także F1 Race Stars. Uruchomiona została również przedsprzedaż jednej z najbardziej oczekiwanych gier wyścigowych tego roku – GRID2.

Źródło: spółka

 

CD Projekt, cdp.pl: Grupa zaprezentowała nowy projekt Disneya, czyli „Infinity" - grę łączącą świat wirtualny z realnym, świat zabawek ze światem gier wideo. Jest to projekt w którym gracze, korzystając ze specjalnych figurek, uruchomią własne światy i zasiedlą je postaciami znanymi z animacji i filmów Disneya. Gra pozwala na zabawę na poziomach zaprojektowanych przez twórców, jak i na tworzenie swoich własnych światów w specjalnym trybie Placu Zabaw. Disney Infinity będzie miało swoją premierę latem tego roku na konsolach Playstation 3, Xbox 360 w pełnej polskiej wersji językowej. W ofercie CDP.pl znajdą się nie tylko zestawy startowe, ale także komplety figurek i rozszerzeń.

Źródło: spółka

 

CDP.pl: W tym roku w ofercie firmy znajdzie się między innymi kolejna część sagi Starcraft - w „Heart of the Swarm" poznamy dalsze losy Kerrigan, czyli Królowej Ostrzy. Fani gier samochodowych poczują się szczególnie dopieszczeni za sprawą Codemasters i drugiej części wyśmienitego GRIDa oraz kolejnej edycji F1, tym razem z dopiskiem 2013. Ciekawostką jest także nowa odsłona najpopularniejszego tytułu z serii symulatorów. Gry z tego gatunku mają w Polsce wielu fanów, ale jak dotąd nie było wśród nich posiadaczy konsol. Już w kwietniu na Xbox 360 i Playstation 3 pojawi się bardzo popularny "Farming Simulator 2013" oraz wcześniej zapowiedziany dodatek Ursus Farming Simulator.

Źródło: spółka

 

CDP.pl: Dzięki współpracy CDP.pl z The Walt Disney Company firma zaoferuje kilka wyjątkowych filmów w wersjach na DVD oraz BluRay. Wśród tegorocznych premier znajdą się między innymi pierwszy film Tima Burtona, czyli "Frankenweenie", trzecia część Ironmana, "Jeździec znikąd" z Johnnym Deppem w roli szalonego Indianina, czy lotnicza kontynuacja Aut „Samoloty". Prężnie rozwijający się dział Gier bez prądu również pokazał nowości na 2013 rok - kolejny dodatek do słynnej gry karcianej Magic The Gathering - Dragon's Maze dostępny będzie już w maju. Oprócz niego „duel decks" Sorin vs. Tibalt, czyli specjalnie przygotowane talie gotowe do gry zaraz po otwarciu. Miłośnicy klasycznych gier planszowych powinni wypatrywać tytułu „Axis&Allies".

Źródło: spółka

 

Netia: Telekom ma nowe oferty promocyjne. Wśród nowości są plany telefoniczne z (również całkowicie nielimitowanymi) połączeniami na telefony komórkowe, opcje dostępu do internetu, zapewniające dużo szybsze wysyłanie danych oraz atrakcyjne cenowo pakiety dwóch lub trzech usług. Wzbogacona o nowe kanały TV i aplikację została również Telewizja Osobista™ Netii.

W ramach nowej oferty telefonicznej Netia oferuje - w zależności od technologii - do trzech taryf, począwszy od planu Lepszy Telefon 30 (z wliczonymi 30 minutami połączeń do sieci stacjonarnych), poprzez plan Do wszystkich 200 (wliczone 200 minut na połączenia z sieciami stacjonarnymi i komórkowymi w Polsce oraz wieloma kierunkami zagranicznymi), aż po Do wszystkich bez limitu, która pozwala na w pełni nielimitowane połączenia z polskimi telefonami stacjonarnymi i komórkowymi oraz telefonami stacjonarnymi w UE oraz telefonami stacjonarnymi i komórkowymi w USA i Kanadzie.

Źródło: spółka

 

(ISBnews)

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas