Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42.

Co kupić na GPW w II kw.?

Silver Bullets BESI                       

CEZ, MOL, PKO BP i Netia - to według analityków Biura Maklerskiego Espirito Santo Investment Bank (BESI) najbardziej obiecujące spółki, w które warto inwestować poszukując najlepszych zysków w drugim kwartale 2013 roku. Z kolei GPW i Dom  Development wskazywane są w najnowszym raporcie Silver Bullets jako kandydaci do redukowania zaangażowania, z rekomendacją SPRZEDAJ. Prognozy BESI dla Silver Bullets z I kwartału sprawdziły się w pięciu, na sześć przypadków.

 

„Silver Bullets” to kwartalny raport BESI będący zbiorem rekomendacji spółek o silnym, w ocenie zespołu Equity Research, potencjale wzrostowym lub spadkowym.

– Szukamy firm z mocnym, opartym na fundamentach, potencjale, który może wytworzyć znaczącą wartość dla akcjonariuszy w tych burzliwych czasach.

Typujemy te, które w ciągu najbliższych trzech miesięcy w naszej ocenie będą się spisywały lepiej niż rynek – wyjaśnia Maciej Hebda, szef zespołu analityków Biura Maklerskiego Espirito Santo Investment Bank.

INSTYTUCJE FINANSOWE:
Na liście Silver Bullets BESI debiutuje w tym roku PKO BP, z rekomendacją KUPUJ (FV 40,4 PLN). W ocenie BESI inwestorzy szukający wzrostu i jakości w polskim sektorze bankowym mają tendencję do pomijania PKO, który utrzymuje w konsekwencji atrakcyjną wycenę (2013E P/E na poziomie 13,6x).

Analitycy BESI uważają, że marcowa aktualizacja strategii i pozytywne informacje płynące z polskiej gospodarki w II kwartale 2013 r. dadzą impuls wzrostowy dla ceny akcji największego polskiego
banku.

Z kolei dla GPW SA BESI podtrzymało rekomendację SPRZEDAJ (FV 35 PLN). W ocenie analityków wynikom GPW nie pomaga na razie wzrost obrotów, który po wyłączeniu wolumenów wygenerowanych przez sprzedaż pakietów akcji PKO BP i Pekao SA utrzymuje się na poziomie z roku ubiegłego.

Rekordowy skok ceny akcji GPW to według BESI symptom przesadnie pozytywnej reakcji rynku, nie uwzględniającej trudności, jakie czekają spółkę w całym 2013 roku. Obroty będą co prawda rosły wraz z poprawą postrzegania sytuacji polskiej gospodarki, ale będzie to wzrost powolny i nieznaczny (ok. 4 proc. na koniec roku).

Przychód GPW może być w 2013 mniejszy nawet o 7 proc. w wyniku niższych prowizji, które zaczęły obowiązywać od początku roku. Spółkę czeka też gwałtowny skok wydatków w związku z zakończeniem wdrożenia systemu UTP, wyższymi kosztami osobowymi i kosztami usług obcych. Na sentyment inwestorów mogą w najbliższych trzech miesiącach negatywnie wpływać również deklaracje o możliwości obniżki lub braku dywidendy w związku z potencjalnym zakupem od MSP 33 proc. akcji KDPW.

SEKTOR ENERGETYCZNY
Po raz kolejny wśród Silver Bullets pojawia się CEZ, tym razem z rekomendacją KUPUJ przy FV na poziomie CZK 745, (w III kwartale 2012 roku analitycy BESI rekomendowali redukowanie zaangażowania w tą międzynarodową grupę energetyczną). Potencjalnym czynnikiem wzrostowym dla kursu akcji w nadchodzących miesiącach może być według BESI unijne głosowanie o przesunięciu sprzedaży pozwoleń na emisję CO2 w wysokości 900 milionów ton z lat 2013-2015 na lata 2019- 2020.

W ocenie analityków akcje CEZ będzie sobie radziły lepiej niż walory polskich spółek sektora energetycznego obserwowanych przez biuro – hedging cen energii powinien spowolnić tempo spadku zysków w latach 2013-2015. Akcjonariusze CEZ mogą też liczyć na atrakcyjną dywidendę (stopa dywidendy 7,8 proc. w 2013).

ROPA I GAZ
Na liście Silver Bullets z rekomendacją kupuj znalazł się węgierski MOL (FV HUF 19,100). Jak czytamy w raporcie akcje spółki radziły sobie w ostatnim czasie znacznie gorzej od konkurentów z rynku polskiego (PKN, Lotos), za sprawą negatywnych informacji z węgierskiej gospodarki i od samej spółki.

Jednak zdaniem analityków BESI karta dla MOL może się właśnie odwracać i rok 2013 powinien obfitować w pozytywne dla spółki wiadomości, przede wszystkim za sprawą Kurdystanu. Ruszą najprawdopodobniej pierwsze dostawy ropy z tego kraju (jak szacuje BESI na podstawie danych z firmy może to być trzy tysiące baryłek dziennie), a MOL będzie prowadził też potencjalnie
dalsze odwierty w tym regionie. Nawet w nieco gorszej sytuacji makroekonomicznej, kondycja MOL powinna się poprawiać, m.in. dzięki programowi restrukturyzacji aktywów rafineryjnych zaplanowanemu na lata 2013 i 2014.

TELEKOMUNIKACJA, MEDIA I TECHNOLOGIA
Na liście Silver Bullets BESI ponownie pojawia się w tym kwartale Netia, z rekomendacją KUPUJ. Netia wraca do gry dzięki zmianie polityki wynagradzania akcjonariuszy. Niedawno ogłoszona strategia zakładająca odkup akcji za 128 milionów PLN (4,2 procent kapitału) w 2013 roku powinna według BESI być pozytywnym katalizatorem wzrostu dla akcji spółki.

W tej chwili niska wycena Netii jest zdaniem analityków m.in. konsekwencją słabego sentymentu inwestorów do polskiego sektora telekomunikacyjnego jako takiego. Ale obecnie sytuacja Netii jest zdecydowanie lepsza, niż konkurencyjnej TP S.A. Netia działa głównie na stabilnym rynku stacjonarnym, a TP SA ma większą ekspozycję na rynek telefonii komórkowej i w efekcie ponosi konsekwencje trwającej tam wojny cenowej oraz drogich aukcji na częstotliwości.

Dodatkowo Netia nie ma obecnie problemu z generowaniem gotówki. Jej wadą jest natomiast duża ekspozycja na regulowany, nisko marżowy i erodujący segment głosowy w telefonii stacjonarnej. W ocenie BESI szansą dla Netii jest mocniejsze
wejście na rynek telewizyjny.

DEWELOPERZY
Drugą obok GPW spółką z największym potencjałem spadkowym jest według BESI Dom Development (rekomendacja SPRZEDAJ, FV 27,3 PLN). W ocenie analityków biura ryzyka rynkowe nie są jeszcze uwzględnione w wycenie walorów dewelopera. Spółce Dom Development nie będą sprzyjać w najbliższych miesiącach warunki makroekonomiczne oraz zaostrzająca się konkurencja.

Niestety nie ma co liczyć na odwrócenie tego trendu w 2013 roku, co w konsekwencji przełoży się na spadek wyników spółki w latach 2013-2014. Na kurs akcji mogą negatywnie wpływać w najbliższych miesiącach dane o przedsprzedaży mieszkań (poprawa oczekiwana dopiero w 2014 roku).

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas