Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42.
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1034.

Miesiące podwyżek w Polsce Wyróżniony

Marzec i kwiecień...                         

...to w Polsce najczęstsze miesiące przyznawania podwyżek. Wzrosty płac przewyższą wzrost cen z ubiegłego roku.

 

Europejskie firmy planują w tym roku podwyżki wynagrodzeń średnio o 3,6%. Jednak, biorąc pod uwagę wzrost indeksów cen między początkiem a końcem 2012 roku, realna średnia europejskiej podwyżki to 0,9%.

Polscy pracodawcy są wysoko w rankingu – zakładają podwyżki na poziomie 4%, co biorąc pod uwagę ubiegłoroczny wzrost cen realnie oznacza 1,6% wzrostu płac*. 

Takie wnioski wynikają z najnowszego, europejskiego badania podwyżek wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę doradczą i outsourcingową - Aon Hewitt – EMEA Salary Increase Survey Winter Update 2013.

 

*na podstawie krajowych CPI (consumer price index, dane z urzędów statystycznych zagregowane przez Inflation.eu) – porównanie indeksu między grudniem 2011 a grudniem 2012

 

Na zachodzie najgorzej

 

W roku 2012 jedne z najniższych podwyżek otrzymali pracownicy w Irlandii i Portugalii, Grecji i Hiszpanii (budżety płac wzrosły tam o ok.

2,7%). Najwyższe wzrosty, ponad 6%, odnotowali pracodawcy z Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainy i Bułgarii. W Polsce w 2012 roku budżety wzrosły o 4,2%, co w rankingu krajów europejskich plasuje nas na 6stym miejscu.

W Polsce wzrosty rzędu 4% obserwujemy już od kilku lat – jest to poziom wzrostu zarówno deklarowany przez firmy na początku roku, jak i konsekwentnie przez nie realizowany – komentuje Katarzyna Stasińska, Starszy Konsultant w Aon Hewitt. – W wartościach tych widać, że polski rynek skutecznie broni się przed osłabieniem gospodarczym, jakiego doświadczają kraje zachodnie. Ma to swoje dobre i złe strony – płace realnie rosną, niemniej jednak wzrost ten jest szybszy niż w krajach - inwestorach, które w Polsce upatrują niższych kosztów pracy i lokują swoje fabryki lub centra usług wspólnych.

 

Realny wzrost 2013: 1,6%

 

W 2013 roku europejscy pracodawcy zwiększą budżety płac średnio o 3,6%.

 

Po ich urealnieniu o stopę inflacji widać jednak, że na ogół podwyżki wyrównują z niewielką górką wzrost cen, jakiego pracownicy doświadczyli na przestrzeni ostatniego roku. Realna średnio-europejska podwyżka wyniesie 0,9%. Największe realne wzrosty, prawie 3-procentowe, nastąpią w Szwecji, w Szwajcarii oraz w Bułgarii. Najmniejsze na Węgrzech i w Hiszpanii – tam przewidywane wzrosty płac nie wyrównają wzrostów cen (różnica około minus 0,5%).

 

Dodatkowo, w ciągu ostatnich 6 miesięcy, wiele firm zredukowało swoje pierwotne plany podwyżkowe na 2013 rok, co zaskutkowało spadkiem przewidywanych podwyżek średnio o 0,3 punktu procentowego.

 

Na tym tle Polska plasuje się dosyć optymistycznie – średnia planowanych wzrostów budżetów to 4%. Pomimo iż nominalnie jesteśmy zbliżeni do średniej europejskiej, realnie jesteśmy w czołówce: nadwyżka planowanych podwyżek nad wzrostem cen w 2012 to 1,6%. W ¾-tych krajów naszego kontynentu realne podwyżki będą niższe niż u nas.

Ostatnio zmienianyczwartek, 21 marzec 2013 10:12
Więcej w tej kategorii: 4% dziś > 6% rok temu »
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas