Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1034.

Dyscyplina na bezrobotnych

Praca lub straty                           

Bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty zaproponowanej przez urząd pracy zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć miesięcy i straci dostęp do bezpłatnej służby zdrowia – dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”. Zdaniem Lewiatana to rozwiązanie idące w dobrym  kierunku, ale niewystarczające.

 

 

Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan, uważa że wykreślenie z rejestru osoby bezrobotnej, która nie chce podjąć zatrudnienia jest bez wątpienia elementem dyscyplinującym do uczestnictwa we wszelkich formach aktywizacji zawodowej. Utrata prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej i to aż na 9 miesięcy jest bowiem dużą niedogodnością dla osób bezrobotnych.

"I z tego punktu widzenia możemy uznać taką propozycję jako słuszną, chociaż nie jest ona niczym nowatorskim (czekaliśmy na dalej idące zmiany). Na pewno zyskają na tym statystyki bezrobotnych – spadnie stopa bezrobocia i liczba osób zarejestrowanych, co nie pozostanie bez znaczenia w tak trudnym dla rynku pracy roku" - wskazuje Zakrzewska.

Ale w jej ocenie, to rozwiązanie połowiczne, ponieważ nie zlikwiduje innych problemów. Urzędy Pracy skarżą się na konieczność obsługi administracyjnej bezrobotnych, którzy nie są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, a rejestrują się wyłącznie dla bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

"I nadal (aż do wykreślenia z rejestru) będą musiały się takimi osobami zająć, co nie wpłynie znacząco ani na jakość pracy PUP-ów ani na obniżenie kosztów funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia" - konkluduje ekspert Lewiatana.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas